Eduskuntavaalit 2019: Perussuomalaiset TV1 21:00

Asiaaa

Tentissä puheenjohtaja Jussi Halla-aho. Puheenjohtajan puhe suorassa lähetyksessä. Ohjelman juontavat Marja Sannikka, Kirsi Heikel ja Olli Seuri. #vaalit2019 HD

102

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtavia_ihmisiä

      Kiitos kun muistutit

      • eitarvienäänmiettiä

        Laura oli teeveessä vakuuttava selväsanainen asialinjalla.


      • Lauralla.läikkyi.yli
        eitarvienäänmiettiä kirjoitti:

        Laura oli teeveessä vakuuttava selväsanainen asialinjalla.

        Aamulla nauratti, toimittaja Auvinen sai Lauran kiihtymään.
        Näki naamasta selvästi kun verenpaine nousi Lauralla ja meni senat sakaisin. Loppuhörähdyksellä yritti tilannetta pelastaa, mutta moka oli jo mekossa.


    • bemarimies

      Selväsanainen kaveri.

      • JetsulleenNäin

        Honottava mumisija?


    • jotaintolkkua

      Kiinnostaa kuin kilo paskaa, en todellakaan katso.

    • Jännittäää

      Varmaan tulee katsoja ennätys, kun Halla-aho on niin suosittu

      • natsiluentonaurattaa

        ei me suosion takia hallaahoa katota vaan koska saamme tahatonta koomikkoa nauraa....


      • jaska65

        Ei siinä ollut yhtään natsia. Kuten ei yhdessäkään Jussin vaalipuheessa.
        Täyttä asiaa, persut saa minun äänen


      • Aatuntavalla
        jaska65 kirjoitti:

        Ei siinä ollut yhtään natsia. Kuten ei yhdessäkään Jussin vaalipuheessa.
        Täyttä asiaa, persut saa minun äänen

        Se natsi onkin sisällä piilevässä hulluudessa. Ei se aatullakaan näkynyt kuin vasta liian myöhään....


    • Isopersemerjajaaggg

      Ainon katsoa muut eivät kiinnosta eikä varsinkaan tämä vasemmiston puheenjohtaja Lii Anderssonin vaalitentti otin pistokkeet pois telkkarissa tämä etukenossa kulkeva ei todellakaan kiinnosta.

      • ottaako.koville

        miten on henkisen terveytesi laita?
        saatko liin pois unistasi työntämällä pistokkeen kurttusoittimeesi?


      • surkeudenhuippu

        Tiedätkö puna köpi mitä naisesta sanotaan,kun kävelee etukenossa,taka ottonen.


      • jaa.mää.vai
        surkeudenhuippu kirjoitti:

        Tiedätkö puna köpi mitä naisesta sanotaan,kun kävelee etukenossa,taka ottonen.

        ei tiiä mihin on menossa ku on niin etukenossa, varmaan vanha persuakka, porukkansa on pohjasakka.


      • Sleeprest

        Oikein toimittu. Pistoke pois seinästä , ei pääse Liu luikertelee piuhaa pitkin kammariin. 🤣


      • irroita.äkkiä
        Sleeprest kirjoitti:

        Oikein toimittu. Pistoke pois seinästä , ei pääse Liu luikertelee piuhaa pitkin kammariin. 🤣

        ota ihmeessä piuha irti, sinustahan saattaisi tulla li anderssonia kuuntelemalla ja katsomalla älykäs normaali ihminen eli vassarien fanittaja.
        huomaisit olleesi koko elämäsi ajan tähän asti totaalisesti pihalla.
        sehän olisi katastrofi persupuolueelle....


    • Hienoa-

      Suuri mestari tv:ssä

      • giljotiinimies

        tuleva suuri mamujen mestaaja?


    • Tarkennus

      Tarkennan aloittajan tekstiä: ohjelman juontavat kepulaiset Marja Sannikka, Kirsi Heikel ja Olli Seuri.

    • Isopersemerjajaaggg

      Lii Andessonista voisin sanoa on kuin vikesevävä peltohiiri tulee ulos onkaloistaan vetää päänsä täyteen ja pakenee juopon maailmaan miten on mahdollista että näin kaksi samanlaista vasemmisto valitsee puheenjohtajaksi onko kusta päässä vai mistä on kysymys

    • En-jaksa-odottaa

      Enää pari tuntia

      • En-jaksa-odottaa

        Kohta alkaa


      • Herkut_valmiina

        Kolme minuuttia


    • uskokaapois

      Mie tiijän, Jussin posket on vassareitten väriset tänä iltana. Meikit ei peitä.
      Heikel ja Seuri pyörittää Jussia mennen tullen. Äärioikeiston vanhin persunuori vaikertaa.

      • paskameedioksi

        Erehdyit rankasti. Mahtaa sua ketuttaa. ;)))


      • Ei.kestä.paineita

        Posket punoitti kuin teinipojalla kun ekan gimmansa silmissä ittensä mokasi.


    • Saa_puhua_rauhassa

      Nyt ei ole kukaan vassari huutelemassa päälle.

    • Huikeaaa

      Halla-aho sanoi että lähetys jää historiaan

      • MaanKahtiaJakaja

        Kyllä ja historiaan jää myös Perussuomalaisten kannatusnousun taittuminen alamäkeen vaalien viime metreillä.
        Halla-aholta heikko esitys tentissä.


      • Prime-minister

        Ai noin kipeää tekee. Halla-aho oli vaarallisen hyvä. Lopussa vielä veti ihan maton alta Apusen ja sen toisen väitteiltä.
        Kokoomuslainen on aina kokoomuslainen, mutta kepu ja demarit (Rinteen takia) on nyt tuuliajolla ja sieltä jos tulee iso liike Perussuomalaisten suuntaan, niin aivan kaikki on mahdollista.


      • ei-luottamusta
        Prime-minister kirjoitti:

        Ai noin kipeää tekee. Halla-aho oli vaarallisen hyvä. Lopussa vielä veti ihan maton alta Apusen ja sen toisen väitteiltä.
        Kokoomuslainen on aina kokoomuslainen, mutta kepu ja demarit (Rinteen takia) on nyt tuuliajolla ja sieltä jos tulee iso liike Perussuomalaisten suuntaan, niin aivan kaikki on mahdollista.

        Suuret on luulot. Pettymys tulee sitten olemaan sitäkin suurempi.


    • Nyyyyt

      Nyyyt!!!!

    • Kaskassss

      Sama vaikka katsoisi Simpsoneista Montgomery Burnssia. Sama olemus, yhtä kylmä asenne. Exxxelllent.

    • Suno

      Hyvä, Jussi!

    • Persut_on_mahtava

      Ylköselle äkkiä

      • Persut_on_mahtava

        Ykköselle


    • täydet_pinnat_Jussille

      Oli muuten paras puhe kuin yhdenkään muun puolueen puheenjohtajalta tähän mennessä.

      • hyihelevetti

        Tarkoitat siis natsirasistin näkökulmasta katsottuna.


    • PahaTöppäys

      Tentti meni Halla-ahon vastainttämiseksi eli ihan persiilleen.
      Jäi ikävä kuva yhteistyökyvyttömyydestä.
      Eihän tuollaisen kanssa pysty mistään sopimaan. Suorastaan surkea.

      • kremliläiselle

        Mitä Pietariin kuuluu?


      • Surkee.öyhöttäjä
        kremliläiselle kirjoitti:

        Mitä Pietariin kuuluu?

        Hallamaho huonoin tähän astisista.


    • Suomikuntoon

      Persujen äänestäminen vahvistui entisestään

    • Äänetps

      Kyllä meni hyvin. Haastattelijat noloja ja ammattitaidottomia kun eivät antaneet puhua yhtään lausetta loppuun. Hätä tuli niille kun eivät ehtineet estämään vääristelemään lauseita. Ja miksi ihmeessä Sampo Terhoa tuotiin esille?

      Naurettavia oli haastattelijoiden kommentit ilmastonmuutoksesta. Kyllä on kamalaa kun Jussi paljasti ettei vihervasemmistokeisarilla ole vaatteita ollenkaan. Silti suomi on paha saastuttaja menneisyyden taakka painaa vaikkei edes ole orjuutettu ketään!

      • Alkuinsertissä--

        Alkuinsertissä huomautti aivan oikein että poliitikon pitää saada sanottavansa sanotuksi eikä kesken lauseen jo hypätä aivan eri asiaan, tätä on toistunut jatkuvasti tiettyjen ryhmittymien kohdalla


    • Eikelpaa101vSuomelle

      Niin kauan Persuilla menee hyvin ku Halla-aho pysyy Brysselissä.
      Mutta heti kun hän tulee Suomeen ja teevee-esiintymiseen, totuus paljastuu.
      Hän on ala-arvoinen esiintyjä ja pitkistä luentomaisista vastauksista jää etäiseksi mitä yleensäkään tarkoittaa.
      Kummallinen vänkääjä lyhyesti sanottuna.
      Kyllä nyt kannatusprosentit lähtee kovaan laskuun. Peli on menetetty.

      • hyvin.meni

        Hätäisempi voisi luulla niin. Pitää tietää asioista eikä öyhöttää. Pelkkä huutelu ei riitä.
        Minä tiedän. ;)))


      • no.jopas
        hyvin.meni kirjoitti:

        Hätäisempi voisi luulla niin. Pitää tietää asioista eikä öyhöttää. Pelkkä huutelu ei riitä.
        Minä tiedän. ;)))

        Jaa, sä oot sitten ennustajaeukko.
        Vai katsoiko mustalainen sen kädestäsi.


    • Hyvät.oli.ajatukset

      Erittäin onnistunut esiintyminen Halla-aholta siihen nähden mikä aika hänen annettiin perustella vastauksiaan. Ehdottomasti paras tähän mennessä. Mitä ihmee "puolueettomia" asiantuntijoita. paistoi selvästi läpi tuo "asiantuntemus". Melkein tekisi mieli sanoa että oman puolueeni tentattava jäi toiseksi.

      • mielipide-vain

        Ei ollut niin vakuuttava, että Perussuomalaisia äänestäisin. Mihin tämän maan suunta kääntyisi, jos tuo puolue pääsisi sanelemaan maan kohtalon.

        Ei varmaankaani tämä haastattelu lisännyt heidän kannatustaan. Kovasti nuo kannattajat taputttivat, mutta en katsonut olleen mitään syytä tuohon eleeseen. Olihan tuon porukan jotenkin osoitettava läsnäolonsa.


      • hyvä.vaan.ei.erinomainen

        Katsoin ja sanoisin että *hyvä* esiintyminen. Kyllä Halla-aho olisi voinut jättää jotkut kysymykset "omaan arvoonsa" ja vastata lyhyen napakasti. Miksi kaikkiin detaljeihin pitää jäädä vänkäämään?

        Kuka haluaisi pääministerin, joka sen sijaan, että yrittää ymmärtää asiaa/tulkita ilmiötä, johon kysyjä kaipaa vastausta, vänkää sanamuodoista ja huomauttaa että nyt on kysymys esitetty hassussa muodossa. Entä jos vastaisi napakasti vaikkapa hieman asian sivusta?
        "Hakkaatteko usein vaimoanne?"
        -> "Suhteessamme ei ole ollut väkivaltaa eikä olosuhteiden perusteella ole syytä sellaista odottaa."
        vs H-Ahoistettuna:
        "Nyt toimittaja kysyy johdattelevan kysymyksen. Ensinnäkin pitäisi miettiä, mitä hakkaamisella tarkoitetaan - Hakataanhan halkojakin. Toiseksi, termi usein ei ole kovin tarkkaan määritelty. Arkikielessähän se voitaisiin mieltää niin päivittäiseksi kuin viikottaiseksi. Tietysti minun on vastattava kieltävästi, koska ..."

        Kysyjätkin jäivät heti lähtöruudussa PS-puolueen historian jakautumiseen jumiin. Meinaavatkohan tentata puoluehistoriaa sitten tasa-aikaisesit myös muilta? Moni asiakysymys, niin hyvässä kuin pahassa, jää varjoon tuollaisten kannatusnumerohöpötysten alle. Esim. maanpuolustusteema tai koulutuksen kielivapausasiat kokonaan käsittelemättä.

        Halla-ahon esitys olisi ollut vielä parempi, jos olisi kertonut, mitä puolue tarkoittaa maassa nykyisellään luvallisesti asuville, joilla on hinkuja kansallisuuden perään. Muiden puolueiden antama mielikuva on likimian jotain kristalliyön koittamista, mikä ei varmaankaan ole tavoite (?).

        Se oli hyvä veto, että muistutti PS:n äänestäjäkunnasta: Minulle täysin uusi tieto oli puolueen kannattajien työsuhteisten ja yrittäjätaustaisten suhdeluku.

        Konkretiaan olisi pitänyt päästä. Yleistasoisuus jäi harmittamaan. Esim. Carunasta Halla-aho on itse käyttänyt esierkkiä sähkönsiirtelyhinnoittelun suitsimisesta. Jotain vastaavaa olisi kannattanut käyttää veroissa, koulutuspanostuksissa, tukimuodoissa eri kohteisiin jne.

        Naureskelu ilmastotekoja kohtaan kannattaisi joka tapauksessa vaihtaa ajatuksiin niistä teoista, joita kannattaa tehdä. Hän olisi voinut sanoa esimerkiksi, että julkisissa hankinnoissa aiotaan vaatia sellaisia laatustandardeja, että kehitysmaiden saasteyhtiöt eivät hankinnoissa pärjää.


      • pikkustudioon
        mielipide-vain kirjoitti:

        Ei ollut niin vakuuttava, että Perussuomalaisia äänestäisin. Mihin tämän maan suunta kääntyisi, jos tuo puolue pääsisi sanelemaan maan kohtalon.

        Ei varmaankaani tämä haastattelu lisännyt heidän kannatustaan. Kovasti nuo kannattajat taputttivat, mutta en katsonut olleen mitään syytä tuohon eleeseen. Olihan tuon porukan jotenkin osoitettava läsnäolonsa.

        Joka porukalla on oma tukijoukko taputtamassa ja hurraamassa.

        Ei sovi mielestäni asiaohjelmiin silloin, kun sillä ei ole valtaa kysyä (kuten monissa keskusteluiltaohjelmissa). Sopii ihan kivasti viihdeohjelmiin.

        Ärsyttää suuresti kotikatsomossa - puolueesta riippumatta(!) - kun tukijoukot pitävät suht. simppeleitä vastauksia messiaanisina julistuksina ja hihkuvat tekoriemua.


      • outoatosiaanon
        pikkustudioon kirjoitti:

        Joka porukalla on oma tukijoukko taputtamassa ja hurraamassa.

        Ei sovi mielestäni asiaohjelmiin silloin, kun sillä ei ole valtaa kysyä (kuten monissa keskusteluiltaohjelmissa). Sopii ihan kivasti viihdeohjelmiin.

        Ärsyttää suuresti kotikatsomossa - puolueesta riippumatta(!) - kun tukijoukot pitävät suht. simppeleitä vastauksia messiaanisina julistuksina ja hihkuvat tekoriemua.

        Kun maallemme valitaan vastuullisin joukko asioistamme päättämään, onko tosiaan jokaisen ehdokkaan alistuttava, esittämään nuoren joukon kanssa kevyttä hupia hurraamisten ja taputusten kera? Kuin kilpailtaisiin ketkä pääsee eduskuntaan haastateltava vai haastattelijat?
        Mitä tällä kuten, kaikella muullakin hömpällä, on tarkoitus opettaa tämän päivän nuorille ? Ei ainakaan sitä vakavuutta ja vastuuta, mitä maamme hoito vaatii nyt.
        Ettäkö sen kuuluu ollakin juuri tuollaista sanavalmista ja elämänkokemusta vaillaolevaa sanailua kuin tällä nuorella puheenjohtajatytöllä eilen?

        Eli nuoret miettivät pyrinkö eduskuntaan esiintymään , vaiko malliksi tai tangomarkkinoille vaiko peräti missiksi. On jo vuosia ,kun nuorilta kysyttiin ammatinhaaveesta, niin useimpien vastaus oli haave tulla kuuluisaksi.
        Että siis pääsisi vain tv:ssä esiintymään tavalla tai toisella.


      • Kysyjäx

        Vai että hyvä esiintyminen? Kun ei vastaa siihen mitä kysytään niin lopputulos on se mitä nähtiin. Oli akateeminen liirullaarum mutta myös ”törkyturpa”. Tässä tuli ilmi myös se selvä ristiriita. Nimittäin ”törkyturpa” ei millään tavalla istu akateemiseen maailmaan ja debattiin jota hän noin muuten yritti mukailla. Se on hyvin kaukana siitä.

        Lisäksi Halla-ahon tyyliin kuuluu hyökkääminen kysymyksen esittäjää vastaan jolloin hän pyrkii teini-ikäisen tavoin leimaamaan tämän tietyn aatteen edustajaksi. Tämä puree peruskannattajin mutta uusia kannattajia se ei tuo. Päinvastoin.

        Se todistaa taas sen puolesta että persuilussa on kyse nimenomaan uskonnosta eikä politiikasta. Halla-aho on myös ainoa poliitikko joka TV-tentissä on tehnyt ”pilaa” poliittisesta vastustajasta eli Sampo Terhosta.,

        Tämä upposi taas peruspersuihin mutta asioita se ei vie eteenpäin eikä todellakaan tee uskottavaksi sitä, että persut olisivat valmiita poliittiseen yhteistyöhön. Näillä kannanotoilla Halla aho maalaa puolueensa selvää oppositioon ja pitkäksi aikaa.

        Lisäksi Halla-aho aloitti rauhallisesti mutta hermostui tentin puolivälissä selvästi. Tämän hän itsekin tunnusti loppudebatissa. Samalla tuo ”kuumentaminen” kertoo siitä että persuista ei todellakaan ole seuraavaan hallitukseen. Halla-ahon johdolla puolue maalaa itsensä pitkäksi aikaa oppositioon räksyttämään.


    • sitoutumattomananalyysi

      Arvatenkin juuri tämä tentti kirvoittaa keskustelua.
      On aina suuri plussa, jos puhuu yleisölle suoraan, ei lue paperista, kuten eräs aikaisemmin esiintynyt miesehdokas.
      Tämän lisäksi H.aho esiintyy aina kiihtymättä ja sivistyneesti sekä sivaltaa älyllisesti.
      Toimittajilla on pakkomielle ajaa H.aho nurkkaan, esim ilmasto aiheessa keskeyteltiin. Muiden tentattavien kohdalla ei tällaista pakkomiellettä ole ollut.

      • toimittajattoimittivat

        .......lisä-ääniä.
        Vaikutti siltä , kuin toimittajat nimenomaan olisivat provosoineet Halla-ahon vastailemaan noin kiitettävästi. Tuli ajatus , että noi toimittajathan kuuluvat perussuomalaisiin. No , oli miten oli, toimittajat todellakin auttoivat Halla-ahosta parhaan esiin, ja vierittivät sen kaivatun sympatian eli ääntenkeruun juurikin perussuomalaisten laariin.


    • neljäsvaltiomahti

      Oli valittu ääriliberaalien suomenruotsalaisten lehden toimittaja murskaamaan Halla-aho kokoomuksen Apusen lisäksi. Ihmeellistä toimintaa "puolueettomalta" Yleltä. Kokoomuksen tenttiin pitäisi valita samalla logiikalla kommentaattoriksi tunnettu vasemmistolainen professori, demareiden Nordan pääekonomisti jne. Vaikka en voi ikipäivänä äänestää perussuomalaisia, tämä toimittajien läpinäkyvä puolueellisuus oksettaa.

    • LoistavaaJussi

      Demareilla on kohta hätä kädessä. Nyt Rinne on hyppäämässä ihan koko painolla Kokoomuksen kärryille sote asiassa(kin).
      Kepu on out, kohta on demaritkin out. Ei ole enää kuin superkaksari kohta jäljellä.

      • höpöhommaa

        sote oli turha asia


      • VoiÄiti

        Kokoomushan se on tullut sotessa demarien linjalle. Ootsä ihan pihalla?
        Kannattako pölhökustaan tulla tänne paljastamaan hölmöytensä?


    • Aiettäonhienoo

      Jos sattuisi käymään niin, että persut hallitukseen pääsisivät, tapahtuisi sellaista mikä tällä hetkellä kuulostaa persukannattajista mahdottomalta.
      Halla-aho joutuisi suvakkien kanssa olemaan samaa mieltä joka asiassa.
      Siinä sitten persukannattajat olisivat itsekin suvakkeja, vai olisiko se itsarin paikka?

      • hekoheko

        kyllä. hallamaho tekisi soinit. se olisi hallitustakiaisen paikka!


      • Tyhmyys.tiivistynyt

        Joo, persu-uhoojat eivät tätä tajua, mutta se on persujen tulevaisuus hallituksessa.
        Uhoojien kannattais pitää pienempää suuta jo nyt.
        Pelkäämpä etteivät kuitenkaan he tätä tajua.


      • TheVoterPaysItAll

        Suomalaisten kannalta SDP-KOK-PS -hallitus ei olisi ollenkaan pöllömpi. Järkevät asiat todennäköisesti menisivät edelleen tiukasta hallituskumppaneita mulkoilevasta seulasta läpi. Ei olisi kuitenkaan 6:n puolueen sotkuinen erikoisviritys. Kukaan ei voisi pelata ääri-ideologiakorteillaan, käsissä olisi komromissipakka.

        Verojen osalta päädyttäisiin todennäköisesti enemmän hienosäätöön kuin esim. SDP-VAS-VIHR -tyyppisen akselin keskiluokan nylkemisjuhliin.


      • kaikenlaisii.vinkujii
        TheVoterPaysItAll kirjoitti:

        Suomalaisten kannalta SDP-KOK-PS -hallitus ei olisi ollenkaan pöllömpi. Järkevät asiat todennäköisesti menisivät edelleen tiukasta hallituskumppaneita mulkoilevasta seulasta läpi. Ei olisi kuitenkaan 6:n puolueen sotkuinen erikoisviritys. Kukaan ei voisi pelata ääri-ideologiakorteillaan, käsissä olisi komromissipakka.

        Verojen osalta päädyttäisiin todennäköisesti enemmän hienosäätöön kuin esim. SDP-VAS-VIHR -tyyppisen akselin keskiluokan nylkemisjuhliin.

        ohhoh, hallituspaikkoja persuissa jo jaellaan.
        käyppä nyt kuitenkin weeceessä, varo ettei selkärankasi lähde samalla keikalla... se ainoo joka sua pystyssä pitää. ja muista itse pyyhkiä pyllysi, se ei ole enää äitisi homma.


    • hienoa

      Lyhyesti sanottuna, Halla-aho oli jäätävän hyvä, vaikka kaikki muut yrittivät mustamaalata ja tehdä kaikkensa, että vieras epäonnistuisi, mutta kävi päinvastoin, hyvä perussuomalaiset, katson tänään vielä uudestaan.

    • huippukannatus

      Näyttää siltä, että Soinin johtama jytky jää historiaan, koska hallituksella meni niin huonosti. Nyt perussuomalaiset ovat kallupeissa kolmanneksi suosituin puolue ja vaalien jälkeen suurin.

      • media.hoi

        Nyt vitkutellaan kannatuslukuja, mistähän syystä johtuu ? miksi niitä ei uskalleta julkaista ? vaaleihin pari viikkoa.


      • Äää.tota.Ööö
        media.hoi kirjoitti:

        Nyt vitkutellaan kannatuslukuja, mistähän syystä johtuu ? miksi niitä ei uskalleta julkaista ? vaaleihin pari viikkoa.

        Äly hoi. Tentit ovat vielä kesken. Tajuutko?


      • Ööö.tota.Ööö

        Kyllä kaikki vaaleissa valitut pääpuolueet ovat nyt olleet tenteissä.


      • Kesken.ovat
        Ööö.tota.Ööö kirjoitti:

        Kyllä kaikki vaaleissa valitut pääpuolueet ovat nyt olleet tenteissä.

        Persujen kevytversio on maanantaina. Katso, jos vaikka liittyisit heihin?
        Sitten on vielä pienpuolueiden yhteinen tentti.


      • Ööö.tota.Ööö

        Halla-aho oli jäätävän hyvä ja asiallinen, olen valintani tehnyt kauan sitten, onnea sinulle valitsemallasi tiellä.


    • Funlandiankansalainen

      Kyllä oli upea ja hyvä esiintyminen Halla-aholta. Näki, että persujen puheenjohtajana on sivistynyt henkilö. Nolo loppu 2017 juonittelijoille. Kyllä kansa haistaa petturit ja kusettajat.

      • se.on.ominaisuus

        Kansa haistaa myös natsit ja rasistit, joten äläpäs intoile.


      • näintäällätänään
        se.on.ominaisuus kirjoitti:

        Kansa haistaa myös natsit ja rasistit, joten äläpäs intoile.

        älä valehtele!

        En ole tähän päivään mennessä nähnyt vielä yhtään rasistia, tai natsia missään puolueessa.

        Ei se ole rasismia, jos arvostelee verovarojen väärin käyttöä.
        Ei se ole natsismia, jos arvostelee turvapaikka turistien loisimista verovaroilla maassamme.

        Olen analysoinut usean eri sivun mielipiteet. Tekstien kirjoitusasu on monin paikoin samanlainen.
        Kirjoitetaan jotain, mutta ei sanota kirjoituksissa mitään muuta kuin löysää heittoa.
        Ei kyetä seikkaperäisesti selventäen kirjoittamaan mitään oikeaa kommenttia.
        Huudellaan puuta heinää sanomatta mitään normaalia.
        Tämä osoittaa kyseessä olevan sama henkilö trollaamassa klikkausten toivossa.


    • velierkkivääräleuka

      Kuinkahan kauan Persut jatkavat linjallaan: emme tee mitään ilmastonmuutokselle tehkööt muut, rajat kiinni ettei ulkomaalaisia pääse Suomeen( mahdoton toteuttaa), eu ero yms. Pitää olla jotenkin yksinkertainen jos näitä asioita pidetään ykkösasiana. Populistinen puolue, ei kykene yhteistyöhön minkään muun puolueen kanssa, Persut haluavat vain aiheuttaa sekasortoa.

      • näintäällätänään

        yritätkö tahallaan ymmärtää jotain väärin?

        Kerro se ensin, niin pääset paljon helpommalla.

        Suomalaisia on niin vähän ettei heidän tekemisensä vaikuta ilmastoon mitään.

        Ei kukaan ole esämässä ulkomaalaisten suomeen tuloa.
        Turvapaikka turismi pitää kieltää, koska emme ole koko maailman sosiaalitoimisto.

        Oletko ymmärtänyt jotain väärin tarkoituksella?


    • Äitikasvattaja

      HYVÄT IHMISET! Yksi perussuomalaisten ehdokas sanomalehden haastattelussa puhuu mm.takapajuisista maista ja kulttuureista tuleviin ja ilmastohumppaan haaskattavista rahoista. Tämäkö vetoaa ihmisiin! Muistatteko vielä, mikä oli meininki natsi-Saksassa: alempiarvoinen rotu ja oikea arjalainen rotu! Kyllä ollaan kaamealla tiellä! On aivan eri asia miettiä ja toimia rikollisuuden kaikinpuoliseksi ehkäisemiseksi! Ovatko perussuomalaisia äänestävät unohtaneet inhimmilyyden ja ihmisyyden arvostamisen?!

      • EiMitäänKäsitystä

        Psykopaatit eivät edes tiedä mitä ihmisyys ja inhimillisyys ovat ja mitä ne ihmisten kanssakäymisissä tarkoittavat.


      • näinseon
        EiMitäänKäsitystä kirjoitti:

        Psykopaatit eivät edes tiedä mitä ihmisyys ja inhimillisyys ovat ja mitä ne ihmisten kanssakäymisissä tarkoittavat.

        Inhimillisyyteen ei kuulu koko maailman elättäminen.
        Ei se ole rotukysymys, jos valvoo verovarojen vuosittaista jatkuvaa väärinkäyttöä,
        jopa ihan kotimaassa kuten lesta sössijän lasten saamat tukirahat vderonmaksajan kassasta.
        Jos tämä on sinun mielestä natsismia, niin olet aika heikoilla.


        Ja, kyllä. Hiekka erämaista tulevat teltoissa, risukasoissa ja savimajoissa asuneet eivät ole kovin paljoa kouluja käyneet. Monissa aioissa ovat nollan tasolla!

        Ilmaston tilassa ei suomalaisilla ol mitään tekemistä.

        Katso tiedot muiden maiden kansalaisten lentämisistä.
        https://www.flightradar24.com/60,15/6


    • apurinen

      Kyllä oli Jussi mahtava vaalitentissä Vakuutuimme vaimonikanssa hänen kyvyistään johtaa tämä Suomilaiva pois tästä karikosta

    • hyeiosj

      Jussi Halla-aho on ihan jees, mutta muu väki persuissa täys' juntteja!

      • no.hetkinen

        kyllä mun mielestä halla-aholta on mieli nyrjähtänyt jos natsismia kannattaa....ei voi olla ihan jees.


    • sheshe2019

      Jussi on fiksu, analyyttinen ja ennen kaikkea ajattelee Suomalaisten etua. Jos jollekulle on vaikea sitä sulattaa, niin kannattaa katsoa peiliin ja miettiä omaa arvomaailmaansa. Persut eivät vastusta maahanmuuttoa vaan sellaista hallitsematonta maahanmuuttoa, josta maalle aiheutuu lähinnä kuluja!
      Suomessa on monia ahkeria, yritteliäitä ja maan tapoja kunnioittavia maahanmuuttajia ja heistä ei ole mitään negatiivista sanottavaa, mutta on myös selliasia, jotka eivät tunnu kunnioittavan mitään, vaatimuksia sen sijaan riittää.
      On väärin, että oma kansa unohdetaan samalla, kun halutaan esittää koko maailman sosiaalitoimistoa. On hyvä auttaa, mutta jokainen saa tehdä sen omasta tahdostaan ja omien varojensa mukaan, nyt jokainen laitetaan pakkoauttamaan ihmisiä, joista osa on väärin perustein tänne tullut. Kohdentaisin auttamisen suomalaisiin leipäjonossa oleviin, nuoriin, vammaisiin, vanhuksiin, jotka kaikki halutaan unohtaa...hehän eivät ole mediaseksikkäitä!
      Ja muuten.. Kuinka moni haluaa esimerkiksi vasemmiston "verouudistuksen", joka todellisuudessa tarkoittaa verojen korotusta?

    • Suomi_suomalaisille

      Oli kyllä hyvä puhe Halla-aholta. Paljonko oli katsojia eilisellä lähetyksellä?

    • Perämehtä

      Jussi pyöritteli toimittajat rullalle. Persujen suosiolle ei voi mitään vaikka kuinka yrittäisi kauhistella vaalivideota. Homotus/mamutus/ilmastohysteria ei vetoakaan kaikesta hypestä huolimatta tavallisiin suomalaisiin ihmisiin. Hyvä kun joku sanoo ääneen sen mitä suurin osa kansalaisista ajattelee. Siinä ei auta toimittajien ja vihervasemmiston ilmastomantrat. Onneksi asia ratkaistaan vaaleissa eikä median näennäisliberaalien höpinöiden toistelemisella ja kannattamisella. Persut voi nousta vielä vaikka mihin kannatukseen ja hyvä niin.

      • Hyvä_PS

        Halusi älykästä seuraa keskustelemaan. Toimittajan ilme oli kyllä melkoinen


    • pöljäpuheenjohtaja

      Hauskaa, että Halla-aho otti tentissä esiin tuon sanan öyhötys.
      Syytti siitä muiden puolueiden kannattajia ja jopa näiden puolueitakin.
      Tosiasiassa itse Halla-aho puolueineen ja kannattajineen on tuota varsinaista öyhötystä harrastanut jo melko pitkään eli tuota kaikkien tuntemaa ja jo vastenmieliseksikin muuttunutta maahanmuutto-öyhötystä.
      Eiköhän me kaikki ole saatu Persujen maahanmuutto-öyhötyksestä jo ihan tarpeeksi?
      Kurkkua myöten. Lopeta Halla-aho siis jo viimeinkin.

    • Yjasser

      Menkää Youtube:ssa Tontsa kanavalle, siellä on perussuomalaisten tosi kannattajat, ja isänmaantoivot.

    • Halla-aho jauhotti molemmat toimittajat. Poliittiset asiantuntijat Matti Apunen ja mummo Ginman pudotettiin maan tasalle viimeisellä jäätävällä kommentilla. Asiantuntijoiden kommenteista päättelin, että seurasivat aivan muuta keskustelua, kuin sitä mihin juuri osallistuin.

      • Totuuskomissio1

        Halla-aho on ollut paras tähänastisista puoluejohtajista noissa mätä Ylen tenteissä.

        Ainoa rehellisesti ja totuudenmukaisesti puhunut ja olisi puhunut enemmänkin, mutta varsinkin Seuri pyrki sotkemaan keskustelua.

        Tulos selkeistä ja tärkeistä mielipiteistä on nähtävillä kannatuksen nousuna, tuntuu, että suomalaiset ovat järkiintymässä, mutta ei yhtään liian aikaisin, mädätys on edennyt oikeuslaitokseenkin, kuten tiedämme ja nyt jo puuhataan matupoliisejakin.

        Mitä hittoa Suomi ja me suomalaiset hyödymme sellaisista? Useimpien haittamaahanmuuttajien kotimaissa on korruptio voimakkaana kuvioissa ja pitkät perinteet ylläpitämisessä.

        Ei Suomikaan ole tietenkään täysin korruptiovapaa yhteiskunta, "hyvä veli ja sisko" virityksineen, mutta jotain rotia nyt sentään ollut, ennen kuin mätäpuolueet sotkivat palettia tunkeutujien avulla:/


    • Suolanen

      Akateemisen tarkkaa argumentointia. Kierteli taitavasti vastauksissa kysymyksien kontekstin. Politiikko.

    • Halla-aho ei puhunut ihanista sukulaisistaan tahi kaupan edessä tapaamistaan mummoista. Jussi puhui politiikkaa eli asiaa.

      • kempeleenkotoavoin

      • äänivyörytulossa

        Halla-aho täysin ylivoimainen näihin sadunkertojiin verrattuna.Toiset eivät uskalla kertoa totuuksia Suomen tilasta.Anna maijan kirje oli huippu satu.


    • kohistennousee

      Siltä näyttää vaalitulos, että perussuomalaiset saavat niin suuren kannatuksen että se riittää pääministeripuolueeksi.

      • Ihanaaaaaaa

        Aivan mahtavaa ihanaaa


    • raharatkaiseekeskusta
    • Ylen

      Yle oli poistanut vaalitentin koska oli niin suosittu. Nyt on sitten palautettu kun oli saanut palautettua. Vetoavat ekniseen vikaan

      • KirkuvaPersumies

        Olen persu. MIKS meitä AINA VAINOTAAN???????
        Miks Mestarimme Julistus poistettiin? Se Oli SALALIITTO!!!
        Olen myös vähän vajaa. Mutta on kiva ÖYHÖTTÄÄ!!!!!!
        On tosi kiva lähteä KIRKUMISKIIMAAN mukaan. Se on kuulkaa nätti näky, kun persumies KIRKUU naama punaisena!!!


      • Ylen
        KirkuvaPersumies kirjoitti:

        Olen persu. MIKS meitä AINA VAINOTAAN???????
        Miks Mestarimme Julistus poistettiin? Se Oli SALALIITTO!!!
        Olen myös vähän vajaa. Mutta on kiva ÖYHÖTTÄÄ!!!!!!
        On tosi kiva lähteä KIRKUMISKIIMAAN mukaan. Se on kuulkaa nätti näky, kun persumies KIRKUU naama punaisena!!!

        Ylen Pääministeri tenttiin otettiin neljä. Nyt kun perussuomalaiset on jo toisena niin otettiin viisi. Yksi esimerkki lisää


    • A-M Henriksson väitti äsken, että heille kaikilla ihmisillä on jakamaton ihmisarvo.
      Tämä sillä edellytyksellä, että ihminen asuu Persun naapurissa ja pysyy suomenkielisessä koulussa. RKP on muumisatu puolue!

    • MikkoPe

      Katoin yle areenasta uudestaan Halla-ahon puheen. Meni kylmät väreet miten hyvä ja koskettava se oli.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      116
      7133
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5271
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3240
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      38
      2307
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1168
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe