Vanhemmiten mieleen on alkanut yhä useammin palautua muistoja lapsuus -ja nuoruusvuosilta.
Ikåvä kyllä useimmat niistä ovat ahdistavia ja nolottaviakin.
Olin erittäin ujo lapsi kansakoulun toiselta luokalta lähtien, Siihen asti olin ollut iloinen ja puheliaskin poika.
Jotenkin minulla on tunne että muutokseni ujoksi,araksi pojaksi johtui siitä matkasta jonka tein 9-vuotiaana kasvatusisäni kanssa.
Menimme hänen vanhan tuttavansa luo joka siihen aikaan työskenteli mainarina outokummun kaivoksessa.Tämä oli sodankäynyt ,karkeapuheinen ja minusta erittäin pelottava mies,isokokoinen ja kovaääninen.
Muistan että kävimme myös kaivoksessa jonne laskeuduttiin syvälle maan alle isolla hissillä.Muistan myös pelänneeni silloin kovasti ja sen että tämä mies ja isäpuoleni vain naureskelivar minulle,
En muista kuinka kauan olimme siellä enkä sitä mitä siellä oli, paitsi pimeää ja meluisaa.
Tämä kaivoksessa käynti ei suinkaan ollut pahin juttu mikä siellä tapahtui, mutta en mitenkään pysty näkemään , mitä ruolla matkalla oikein tapahtui; on vain ahdistava ja pelottava tunne jostain ,jostain, jota tuon ikäinen lapsi ei millään voinut käsittää.
Tuon matkan jälkeen siis kaikki muuttui.
Kolmannella luokalta lähtien minulla oli koko ajan huonommuuden tunne joka seurasi minua koko kouluajan ja kouluhan meni sitten aivan päin helvettiä.
Tuli viina joka antoi sitä kaivattua itsevarmuutta ja rohkeutta puhua ihmisille,
Valitettavasti vain kännissä ei voi olla jatkuvasti, minkä tajusin vasta vuosien jälkeen.
Parasta ennen päivä oli jo aikaa sitten mennyt kun sen ymmärsin.
Mutta nyt minulla on ihanat lapset ja vaimo, Vaikka ei minusta mitään muuta tullutkaan , niin aika hyvä isä ehkä.Toivon niin.
elinhän minäkin kerran
LoordiJIm
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1062026En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761548Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911089- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46969- 78870
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7728