Dieselveron poisto

Perussuomalaiset ovat luvanneet poistaa dieselveron!

Nyt näyttää kannatuslukemat lupaavilta, hyvä oikeita puheita ollut!

Alkaa pikkuhiljaa tulla tolkkua tähän pitkien välimatkojen maahan ja auton käytön järjettömään verottamiseen!

Patteriauto sopii kehä3 sisäpuolelle, niille kellä siihen on varaa.

Miksi pitäisi tukea ulkomaisia autotehtaita ja muiden maiden talouksia ostamalla meille kalliilla uusia autoja ?

Tuetaan mielumminen kotimaista biodiesel-valmistusta ja suomen laajaa korjamo- sekä huoltotoimintaa.

Vähän käytetyssä on järkeä, osti ulkomailta tai suomesta. Kalliit kilometrit on ne ensimmäiset 2-3vuotta!

Uurnilla tavataan ja jäädään odottamaan lupauksen täyttämistä!!

Dieselvero pois, kuin olis JO !
18477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei kun SDP valtaan, ja lihallekin vero!

Äänestä

Voi että sit kannattaa käydä uurnalla, pääsee eroon noista Huttu vehkeistä?

Äänestä

Mutta, mitä sen veron tilalle tulisi ?

Äänestä
  • Mitä siihen pitäisi tulla? Miksi pitää verottaa lisää?

    Kummallinen maa, jossa rangaistaan siitä, että yrittää tulla toimeen omillaan.

    Ai niin se tasa-arvo. Sossupummilla pitää olla sama elintaso, kuin työssäkäyvällä ja muualta tulleella jopa korkeampi.

    Äänestä

Ryhdytään verottamaan ylisuuria eläkkeitä ja liian isoja palkkatuloja.Kyllä niitä hyväosaisilta verotettavia tuloja varmasti löytyy...

Äänestä

No, dieselveron poisto tarkoittaa reilun 20 sentin lisähintaa litraa kohti mittarilla.

Äänestä

Puhutaanko nyt käyttövoimaverosta?
Ainakin paljon ajavat tulevat häviämään jos se poistetaan, sillä silloin verotus siirtyy itse dieseliin ja sen hinta tulee nousemaan bensaa kalliimmaksi. Näin on esim. Euroopassa.
Taitaa Persujen kannattajat olla hieman yksinkertaisia?

Äänestä
  • Mulkku valtiolla on rahhoo takataskussa, voivat vaikka lainata norjalaisilta nolla korolla ja ilman takaisin maksu velvoitetta!

    Äänestä

  • Jos käyttövoimavero poistetaan, niin sehän tarkoittaa myös sitä, että sähköautoilta poistuu käyttövoimavero.

    Mutta tärkein kysymys on se, että millä verolla poistettava käyttövoimavero korvataan.

    Poliitikko saa vaalipuheissa poistaa ihan mitä veroja vaan, mutta pitää olla selvitys siitä, millä se menetetty verotuotto korvataan tai mitä palveluja leikataan sen verotuoton verran.
    Jos ei selvitystä ole, niin silkkaa huuhaapuhetta, jonka voi poliitikolle sanoa suoraan päin naamaa.

    Äänestä

  • Miksi se pitää korvata jollain? Muualla euroopassa tullaan toimeen paljon kevyemmällä verotuksella, kun rahaa ei tuhlata jonninjoutavuuksiin.

    Nyt jo lähes koko autoilijoilta ja työmatka-autoilijoilta kerätty potti jaetaan moniin täysin turhanaikaisiin kohteisiin. Suomen valtiolta on unohtunut hyvinvointivaltion perusasetelma. Kun pidetään kunnossa perusasiat ja kaikki ylimääräinen unohdetaan riittävät varat ihan hyvin.

    Perusasiat; Koulutus, terveydenhoito, asuminen, ruoka ja lämmin vaatekerta. Muuta ei ihminen elääkseen tarvitse. Näihin asioihin verovarat riittävät vallan hyvin. Kaikki tämän ulkopuolelta on täysin turhaa. Elintasoaan jos haluaa korottaa, niin silloin pitää mennä vähintään edes töihin.

    Äänestä

Vielä kun saisivat tolkun tohon maahanmuuttoon, se on se minkä takia tulen heitä äänestämään.
Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa elättää näitä ja lisää syntyy koko ajan, otetaanko nekin?
Autoilijoilta viedään väkisin miljardeja vuodessa rahaa näiden elättämiseen, nyt tuli tieto että tänä kesänä ei ole budjetissa varaa korjata teitä yhtään, mättääkö tässä joku?
Aivan sama vaikka otettas 3 miljoonaa pakolaista, se ei muuta sitä ongelmaa siellä ytimessä jossa ne syntyy, pitäs ottaa koko ajan lisää, ei ole varaa, kai se on pakko kohta muuttaa jenkkeihin missä on edes joku järki tässä maahanmuutossa.

Äänestä
  • Naisia vaan lisää valtaan niin kusessa ollaan.

    Äänestä

PS voittaa

Äänestä
  • Halla-aho käyttää munamankelia ja asustelee stadissa?

    Äänestä

HÄN ymmärtää maalaisia työläisiä ja pienituloisia

Äänestä

Keskusta nostaa polttoaineen veroa. Oliko niin että diesel maksaa kohta 3 e litra

kiitos matu

Äänestä

Vuotuinen dieselvero on olemassa sikis, että dieselin hintaan sisältyvä polttoainevero on joka litralta noin 10 senttiä pienempi kuin bensan hinnassa oleva polttoainevero.

Lisäksi nykyisin litrahintaan sisältyvä polttoainevero on sidottu enegoasisältöön, noin vähän yksinkertaistaen termejä, joten koska dieselin energiasisältö on bensiiniä suurempi niin dieselissä polttoaineveroa pitäisi olla enemmän kuin bensassa, siis joka litrassa.

Pumppuhinta ja sen muutokset on eri asia kuin polttoaineveron määrä. Tällä hetkellä diesel ja bensa on pumpulla samanhintaisia, mutta veroton hinta dieselissä on reilut 10 senttiä litralta kalliimpi, koska polttoaineverot on pienemmät. Tuota pienempää veroa kompensoi vuotuinen dieselvero.

Dieselvero ei siis ole olemassa siksi että diesel olisi pumpulla halvempaa, vaan siksi että dieselin litrahinnassa on pienempi vero kuin bensan litrahinnassa.

Diesel on ollut pumpulla halvempaa kun se on ollut verottomana polttoaineena halvempaa. Nyt laivat on siirtyneet osin kevyeen polttoljyyn (=diesel) ja sen kysyntä on muutenkin kasvanut suhteessa bensaan. Siksi dieselin hinta on noussut jase on nyt jo kalliimpaa kuin bensalitra. Siis ilman veroja.

Jos dieselvero poistetaan niin silloin dieselin polttoainevero määrätään energiasisällön perusteella ilman mitään vähennyksiä. sanmalla tavalla kuin bensallakin, paitsi että dieselin vero litralta tulee olemaan isompi koska energiasisältö on suurempi kuin bensassa. Lopputuloksena on nykyisestä 15-20 senttiä korkeampi litrahinta.

Kannattaa miettiä ketä äänestää. Ensimmäinen edellytys pitäisi olla, että ehdokas edes tietää tai ottaa selvää asioista ja kertoo vasta sitten mielipiteensä niistä.
Ne jotka tietämättömyyttään tai tahallaan lupaavat dieselveron poistoa, tekevät karhunpalveluksen dieselkuskeille, siis jos poisto menisi läpi.

Äänestä

Jotta voisi asioita muuttaa, pitäisi olla hallituksessa.
Opposition vaikutusmahdollisuudet ovat olemattomat.
Vaikka Halla-aho ei halua hallitukseen, niin hän ei juurikaan
kelpaa kenellekään muulle.
Mistä tämä kertoo?
Voihan se olla että äänestävän kansan tietoisuus poliittisista realiteeteistä
on niin alhaisella tasolla, että puolue pääsee kärkikahinoihin.
Veikkaan uuden hallituksen muodostus juuttuu ongelmiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BMW530d kirjoitti:

Perussuomalaiset ovat luvanneet poistaa dieselveron!

Nyt näyttää kannatuslukemat lupaavilta, hyvä oikeita puheita ollut!

Alkaa pikkuhiljaa tulla tolkkua tähän pitkien välimatkojen maahan ja auton käytön järjettömään verottamiseen!

Patteriauto sopii kehä3 sisäpuolelle, niille kellä siihen on varaa.

Miksi pitäisi tukea ulkomaisia autotehtaita ja muiden maiden talouksia ostamalla meille kalliilla uusia autoja ?

Tuetaan mielumminen kotimaista biodiesel-valmistusta ja suomen laajaa korjamo- sekä huoltotoimintaa.

Vähän käytetyssä on järkeä, osti ulkomailta tai suomesta. Kalliit kilometrit on ne ensimmäiset 2-3vuotta!

Uurnilla tavataan ja jäädään odottamaan lupauksen täyttämistä!!

Dieselvero pois, kuin olis JO !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu