Tehdään pieni gallup, ketä kannattaa Ääsjoelta äänestää
Ketä äänestää?
ehdokkaitaonpilvinpimein
64152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Mauri Peltokangas
Sama, http://ketustus.fi nähdään kansakunnan omatuntona esiintyvä (myös oikeassa elämässä):
Mauri Peltokangas
Korjaan http://ketutus.fi - ketustuskausi on virallisesti käynnistetty ;)
Kertauksen vuoksi:
M a u r i P e l t o k a n g a s
Seinäjokiset ei äänestä jotain Perhon takahikiältä olevaa ehdokasta.
Kausislaiset ei Peltokangasta edes ehdokkaakseen hyväksyneet, koska Mauri on kova puhumaan mutta ei tekemään.
Someukko käy vain valmiisiin pöytiin, kaikki luottamustehtävänsä jääneet hoitamatta.
Mainittakoon että Peltokankaan äänestäminen on hukkaanheitetty ääni, kaksissa kuntavaaleissa hän on saanut yhteensä 70 ääntä, joka kertonee ehdokkaan nauttimasta luottamuksesta kotiseudullaan.
Konkurssit takana joutui muuttamaan Helsingistä kotiseudulleen, kiiltonahkakengät ja Bossin puvut päällä.
Ei ansaitse minun ääntäni.
Seinäjokiset ei äänestä jotain Perhon takahikiältä olevaa ehdokasta.
Kausislaiset ei Peltokangasta edes ehdokkaakseen hyväksyneet, koska Mauri on kova puhumaan mutta ei tekemään.
Someukko käy vain valmiisiin pöytiin, kaikki luottamustehtävänsä jääneet hoitamatta.
Mainittakoon että Peltokankaan äänestäminen on hukkaanheitetty ääni, kaksissa kuntavaaleissa hän on saanut yhteensä 70 ääntä, joka kertonee ehdokkaan nauttimasta luottamuksesta kotiseudullaan.
Konkurssit takana joutui muuttamaan Helsingistä kotiseudulleen, kiiltonahkakengät ja Bossin puvut päällä.
Ei ansaitse minun ääntäni.
Niinmutku,
Nämä ovat somevaalit, ne jotka näkyvät ja kuuluvat sosialistisessa mediassa voivat edes jotenkin päästä nuorten tietoisuuteen. SDP on kalkkiksia ja toinen jalka haudassa varten.
Ehkä Maurille pitää olla suuremmat kuviot että pääsee kunnolla vauhtiin, tuskinpa sitä kaustisilla taputellaan selkään tekisipä mitä vaan nolla budjetilla.
Vaalivaikuttamisesta tullaan puhumaan vielä paljon vaalien jälkeen - miksi? No siksi että, hallan vaara.
Maurilla on munat ja bossin kuteet - siis jatkoon.
Mauri on Hyvä!
Suomella ei ole varaa vetää maataloutta alas ja sitten vetää elätettäviä lentokoneella eres takaasin!
http://velkakello.fi/
Mitä varten sillä Maorilla on aina ne kkakkulat ottalla - tyhymän oloosta......ja ylityperiä ne videot, missä ajelee autolla ja selittää jotakin....
Voiko täälä sitä Sahuria äänestää?
Samaa oon kahtellut, nostetaisiin näin suomessa saapasuus taas kunniaasa ja
- lopetetaisiin varionyrkeilyt valehet samalla turhat lupaukset
- suomalaista järkee nyt matkaan ja joka suunilla
Mäenpään Juha nro 14
Petri juurakkolle menee ääni
Ps on tulevaisuutta
Ei vaan Sininen Tulevaisuus on tulevaisuutta.
Eetu Lehtolalta tänään hyvä kirjoitus Ilkassa
Setä arkadia pelottelee zuwakkeja:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006052255.html
SDP mainostaa ehdokkaittaan Atrian lähellä. Eli kun demarit ajavat lihaveroa Suomeen, niin se tarkoittaa että elintarviketyöpaikat vähenee. Aikamoinen manipulointiyritys? Mutta kun ei kerro kaikkea, niin ei valehtele. Näinhän se menee tämän päivän Suomessa.
Lapuan liikeen nykyinen perustaja Susanne Kaukinen kertoo melko kattavasti lyhyen historian Suomen politiikasta - Hän on entinen vasemmistolainen ja ilmastohysteerikko - korostan sanaa entinen. Tätä ei opetettu koulussa.
https://www.youtube.com/watch?v=mFKGzkwpYXI
Kuka tämä "rännikauppias" Juurakko oikein on ?
Olisi hyvä muistaa myös että vain pieni osa kaikista ehdokkaista valitaan eduskuntaan. Mutta äänesi menee jokatapauksessa lisäämään puolueen kannatusta! Joten puoluejohto kiittää. Joten jos kyseinen puoluejohto tukee esimerkiksi mamutusta ja itse on tasan toista mieltä niin sitten kyllä pettää pahasti itseään, ja kannattaa äänestää suoraan maahanmuuttokrittistä puoluetta, mitä niitä on muutama.
Juuri näin, ihmisillä tuntuu olevain vaikeus - itsepetos äänestää tiettyä henkilöä kun kyseessä on eduskuntavaalit. Kyseessä on PUOLUEvaalit ei mitkään henkilövaalit. Nämä vaalit EIVÄT ole henkilövaalit, tämä opetettiin jo peruskoulussa vaaliliittojen kera.
Edustuksellisen demokratian tai nykysin Brysselistä ohjatun nukkehallituksen ainoa tarkoitus on pitää entiset hallitsijat vallassa, kumartaa ja totella - ei kansan mielipiteellä ole mitään merkitystä.
Risikon Paula on syytä pudottaa pois - vaikka eihän se taida onnistua. Valmisteli aikoinaan sotea - mitään ei syntynyt. Mitä Risikko on sanaut aikaan Etelä-Pohjanmaan hyväksi?
Ei yhtikäs mitään. On kyllä aina oman edun haistanut. Tämä Risikko haluaa, että jokaisen olohuoneeseen asetetaan kamera, jota voi seurata suoraan poliisilaitoksella. Haluaa lisää poliiseja valvomaan ja kurjistamaan kansalaisia. Ei ole köyhän asialla, vaan kannattaa lisää painavia ikeitä kansalaisten kannettaviksi. Hyi, mikä ämmä!
Äänestäkää nyt vaikka Juha Mäenpäätä tai Helena Lahtista, joka lupaa tieoloihin kohennusta.
On vain harva ehdokas, joka todella osaisi ajaa seutukunnan etua tai kasvaa valtakunnan poliitikoksi. Olisiko Aki Ruotsala? Nykyiset pohjalaiset kansanedustajat pois ja uutta, tuoretta
Arkardianmäelle - onko sellaista ollenkaan, joka ajaa kansalaisten etua ja turvaa - ja oikeasti osaisi? Sossuista ei Seinäjoelta pääse kukaan - liian monta ehdokasta.
Em. mainitut taitavat olla eriarvoisuuden kannattajia. Ei kahtiajakoa kansalle, vaan yhteistyökykyä,
Tämä Rusakko esittää "NIIN" ihmisystävää...vaikka todellisuusessa haistattaa pitkät paskat kaikille jopa työtovereilleen sairaanhoito-oppilaitoksessa kun pääsi eduskuntaan.
Kyseinen akka ei todellakaan välitä tuontaivaallista sinun-minun asioista..... ainoastaan omista tuloistaan.
On eniten poissaoloja seinäjoen kaupunginvaltuuston kokouksista ja silti valehtelee lehdille(Ilkka) kuinka "hän on aina paikalla" kokouspalkkiot kyllä on innokkaana nostamassa...ja nauraa meille idiooteille jotka ovat hänet sinnekkin valinneet.
Muistatteko vielä KUKA lopetti lastensairaalan ja tilasi testaamatonta sikainfluenssarokotetta ja sitten katosi vastuusta kuin pieru saharaan.
Ei ainakaan sossuja....suuria ja pohjattomia lupauksia joilla ei ole mitään todenpohjaisuutta verotukseen suhteutettuna.
Ei vihreitä....elävät silkkiastiassa josta elettävä elämänä on todella kaukana, heidän näkemykset elämästä on isoissa keskuksissa, kaupungeissa...eivät tiedosta maaseudun olemassa oloa eikä elämisen tapaa... muutama esimerkki vain, susia ei saa rajoittaa, kaikkien liikuttava julkisilla tai sähköautoilla, syötävä vain kasviksia ja sirkkoja.
Mäenpää saa jotain aikaankin, siis ääni Mäenpäälle, joka junaili Halla-ahon puolueen johtoon.
Ei kai ainakaan opettaja Pasia. Kumpi muuten on ehdolla? Rouva vai herra. Pyrkimystä riittäneekö. Sihto kehiin ja Piialle K:lle äänet. Ainut järkevä ehdokas.
Petri juurakolle menee ääni
Antti Kurvista!
Kokoomusta, Tietysti!
Olen ajatellut että Mäenpään Juha on varma ja luotettava halla-aholainen, sille menen ääneni antamaan.
Ajatuksesi lopputulos kertoo ajatteluelintesi koon ja kyvyn toimia. Ehdokas ei kolmekymppisestä alkaen ole kyennyt mihinkään työhön ja pystyy pyrkimään kansanedustajaksi.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jihadismi-on-kasvattanut-merkittavasti-kannatustaan-suomessa-paaosin-pienimuotoista-ja-vakivallatonta-tukitoimintaa/7351762
Persuja, että saadaan tämä hulluus loppumaan!
Ojaniemi yrittää joka paikkaan taas. Kattelus ei punastele.
Ei ketään.
Älyttömiä ennakkolupauksia luvataan, mitään ei pystytä täyttämään.
Oman edun tavoittelua, valittua ajatusten ja mielen muuttelua.
Tenteissä ei varmoja puolueen sovittua suuntaa.
Valittuna sitten puolue määrää mitään, mieltä pitää muuttaa.
Mäenpää nro 14 taitaa olla Juurakon nro 4 kanssa persujen vahvimmat nimet. Tuskin enempää savatkaan eduskuntaan.
Mäenpää on hyvä mies, Juurakkoa en tunne, jompaa kumpaa taidan äänestää.
Valtamäelle annettu ääni menöö kiville, mutta kun haluan muutosta on paras äänestää PS
huomaa että ei oo ihmissillä omaa tahtoo pitää muilta kysellä...no älkää ny vittu sitä kepua äänestäkö ne laittaa se sipulunaattorin taas sinne kärkeen....mä poikotoin koko paskaa mutta äänestä. elvis aaron presley -number 1
Joku tuumaili ettei kaustisilla toistaiseksi asuva Mauri Peltokangas saa mitään aikaiseksi ... mitääh ?
Kuulostaisiko YLE-veron lopettaminen/muuntaminen sellaiselta että kiinnostaisi myös sinua ?
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/4144
Mauri pääministerin apulaiseksi !
Tampere-talolla kuuluu itkua, Mauri itkettää yleisöä.
https://www.kansalainen.fi/mauri-peltokangas-tampereella-vuoden-2015-siirtolaisvyory-oli-euroopan-unionille-vasta-harjoitus/
Koko puhe on videoitu, eipä siihen ole paljon lisättävää - tähän on tultu, matkalaukut on jo pakattu jos punasinivihreä hallitus saadaan kasaan ja megajytky tuleekin vasta vuonna 2023. Seuraava lama alkaa tämän vuoden syksyllä.
Jos olis valtaa ja rahaa, niin ääni menis takuulla "kauhavan vallesmannille" - sen verran asiallinen ja oikeisiin argumentteihin nojaava suoraselkäinen lihaasyövä heteromies. Vaalikoppivideot todella viihdyttävää katseltavaa ... sitä itteänsä.
https://vk.com/id362877502
Hyvää kommenttia ja asiallista keskustelua mm. liberaalipuolueen ehdokkaan kanssa, kannattaa katsoa Eeron vk.com videoita ... mm. geenimuunnellun ruuan vaikutuksista joiden luulis kiinnostavan tukijusseja.
Onko se ruttunaama veturinlämmittäjä vielä ehdolla?
Ei o, sen tilalla on nyt 18-vuotias siloposkinen pojankloppi joka asuu vielä kotona.
Syntymässä on uusi poliittinen broileri ja vieläpä valkoinen - tällä kertaa.
Sinänsä hyvä koska muutoin demarit olisivat kuolemassa sukupuuttoon.
Perussuomalaisia kannattavat vain henkisesti ja fyysisesti sairaat verorahoin elätettävät vätykset, elätit, ja tuottamattomat riippakivet. Siispä äänestetään Kokoomus vaalivoittoon ja Petteri Orposta Suomelle seuraava preidentti! Tai vaihtoehtoisesti äänestetään Keskusta enemmistöön, Juha Sipilä presidentiksi ja Petteri Orpo pääministeriksi. Siinä on nimittäin sellainen tehotiimi, notta oksat pois! Suomi saadaan näin maailmanluokan nousukiittoon esimerkillisen edelläkäyvällä johtajuudella!
Ehdottomasti Kivisaarta. Pasi on paras!
SDP on paras lääke-
SDP on paras myrkky, kantasuomalaisille-
Tottakai, se on jo kokenut kettu vaikka onkin nuori.
Petri juurakolle lähtee ääni
Juuri menossa äänestämään Sankeloa.
Kepusta Kivsaari kerää isoon potin Ääsjoella. Kokoomuksesta eniten sjoella saa Risikon lisäksi diilimies Mäen Tommi. Kattelus kerää kans palio mutta riittääkö läpimenohon?
Ei ainakaan Kepulaista koko Seinäjoen omistajaa. En ole ylimielisempää tavannut.
Petri juurakolle ääniä,saadaan kunnon mies sinne eduskuntaan.
nuorisivaaleissa kakarat äänesti naamaa tuttua sellaista..eivät käsittäneet mitä tuhoa keskusta on tehnyt viimeiset 4v onneksi oli varjo vaali...toivottavasti lakeus on oppinut jo viimeiseltä 30v kepu pettää aina
Pasi tunneihminen. Kaikkia muuta torellisuudessa
Vasemmisto on hyvö
Kekkosta kandee äänestää järjen ja järjestyksen mies,numero 007
Jos meirän Kihniän puuma mennee läpite, niin mää ostan sille hesoohin omanikäästä seuraa. Ja Taron poliisille ostan susikoiran.
Kyllä voi seinäjokiset olla typeriä taas äänestivät tuon patologisen valehtelijan( Paula Risikko) eduskuntaan, joka EI ole saanut mitään aikaiseksi maakunnan hyväksi....ainoa mitä tekee on että nostaa seinäjoenkaupunginhallituksen kokouspalkkoja jatkuvasti olematta edes paikalla (eniten poissaoloja).
Onneksi tuo toinen IKL Frau Susanna Koski edes putosi.
Rinnaskat Cuckoomus-Lankoomuksen Susanna Kosken ja IKL:n? Häpee!
Mihinkäs tämä keskustan pyrkyri seuraavana yrittää, ei osu kaupunginjohtajan paikkaa, ei eduskuntapaikkaa?
Risikko ei ole kaupunginhallituksessa
Kylläpä tuo Risikko vielä on nostamassa kokouspalkkioitaan tyhjästä
https://www.seinajoki.fi/seinajoenkaupunki/paatoksenteko/valtuusto/seinajoenkaupunginvaltuusto2017-2021.html