Pyhä Raamattu kertoo että Jumala voi tehdä sua Kristuksen Kaltainen. Mutta kaikki riippu sinusta Haluatko? Kyllä vai ei ???
Vastaukset 12
Ihailtavia ovat nämä Saviksen yölliset gallupit :) Itse kysymykseen vastaan, että en halua.
- vaikka.minä.kulkisin
Savis viittaa (mielestään) Jumalan sanaan ja sitten kysyy, pitääkö tähän uskoa: kyllä vai ei.
Aloitus kuitenkin edustaa, ei ehkä niinkään itse Jumalan sanaa kuin Saviksen omaa käsitystä siitä, mitä Raamattu sanoo.
En hetikohta muista, että Raamattu väittäisi meistä tulevan tässä elämässä Kristuksen kaltaisia.
Kuten nicki "Henki" edellä reippaasti sanookin: ei. Olisi Jumalan pilkkaa väittää uskossaan koskaan kohoavansa Kristuksen tasolle ja Hänen kaltaisekseen. Me kyllä muutumme Kristuksen sisäisen työn kautta meissä, kohti Kristuksen kaltaisuutta ja se on kuulkaa aika vähän kerrallaan, tässä maailmassa!
2.Kor. 3:18
18 Mutta me kaikki, jotka peittämättömin kasvoin katselemme Herran kirkkautta kuin kuvastimesta, muutumme saman kuvan kaltaisiksi kirkkaudesta kirkkauteen, niinkuin muuttaa Herra, joka on Henki.
Me siis muutumme tämän kuvastimen kuvan kaltaisiksi, kirkkaudesta kirkkauteen. Paavali ei sano, että muutumme Kristuksen kaltaisiksi, vaan Kristuksen kuvan kaltaisiksi, sen kuvan, jonka Hän Itse Itsestään meille, Jumalan tahdosta ja sallimana meille näyttää.
Raamatun sanaa tule lukea huolella, eikä alkaa kuvitella siellä sellaista mitä siellä ei lue. Tosin Saviksen suomenkieli ei ole ihan parhaimmasta päästä, mutta silti suosittelisin pureskelemaan Raamatun sanassa joka sanan erikseen, eikä huithait vilkaisemaan ja sitten jopa muita opettamaan siitä, mitä itse luulee sanassa sanotun!
Siunausta veli Savikselle, joka kuitenkin on varsin yritteliäs evankeliumissaan. Mutta sanan opettajaksi ei joka uskovan pidä ryhtyä. Itsekin otan tässä riskin.
* - Samaatietä
En osaa vastata. Tuntuu, ettei uskovalla ole oikein omia valtuuksia päättää noita asioita.
- Jobinpostia
Matt.22:30 Sillä ylösnousemuksessa ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaassa. Mark.12:25 Sillä kun kuolleista noustaan, ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaassa.
- Kirjakääröt
Ap.t.6.15 Biblia (1776) Ja kaikki ne, jotka raadissa istuivat, katsoivat hänen päällensä ja näkivät hänen kasvonsa niinkuin enkelin kasvot.
Aina kannattaa etsiä Totuus joka asiasta. Ja en tiedä parempaan paikkaan etsiä sen ,, kuin Jumalan luona. Siis kysytään Herra . Tullaanko me Sinun kaltainen tässä ajassa ?
Tuli mieleen että jos on Uskova niin ei voi tehdä syntiä . Kyllä kait jokainen uskovaisella on iankaikkisen itsesuojeluvaisto..
Tuli mieleen että 1. Joh. 2:6
Joka sanoo hänessä pysyvänsä, on velvollinen vaeltamaan, niinkuin hän vaelsi.- Samaatietä
Entä, voisiko se olla oikeus eikä velvollisuus?
- Jopi48
Joh.13:15. 1Piet.2:21 Sillä siihen te olette kutsutut, koska Kristus kärsi teidän puolestanne, jättäen teille esikuvan, että te noudattaisitte hänen jälkiänsä. Fil.2:5
Niin se on ihme että ei uskovaiset huomaa miten paljon on Pyhän Raamatunlauseita jotka puoltaa että oltais tässä ajassa samanlaisia Kuin Hän !
1. Joh. 4:17
Näin on rakkaus tullut täydelliseksi meissä, että meillä olisi turva tuomiopäivänä; sillä sellainen kuin hän on, sellaisia mekin olemme tässä maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom861173- 65903
- 58892
- 203889
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66876Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal228750Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70745Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72722- 42716
Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki35708Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S57623Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26588- 42568
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47484- 18478
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169474Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12437Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9414Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28403J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32392