Alankomaat, tuo maailman narkomaanien mekka, on innostunut nyt suomalaisesta salmiakkikossusta. Unitohtori Kankaanniemen (ps.) olisi syytä tehdä pikaisesti Alankomaihin valistusmatka salmiakkikossun vaaroista. Suomessahan se tuhosi kokonaisen nuorisosukupolven, josta maa kärsii vielä yli 20 vuoden jälkeenkin.
Puskapeksi voinee lähteä mukaan polkemaan tahtia.
https://yle.fi/uutiset/3-10713625
Puskapeksi voinee lähteä mukaan polkemaan tahtia.
https://yle.fi/uutiset/3-10713625
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onneksi on jäänyt tuokin "sukupolvikokemus" elämättä! Ei ole muutenkaan tippaakaan mennyt Kossua kurkusta alas.
Notta terveiset taas täältä fyysiseltä Koskenkorvalta!
Minä join nuorempana kossua hyvinkin paljon, kunnes huomasin sen sisältävän hurjan määrän sokeria. Nykyään käyn ostamassa säännöllisesti Latviasta pari mäyräkoirallista paikallista hengityksen raikastetta. Aidossa itävotkassa ei ole sokeria, joten se on maksalle turvallista lääkettä.
Sitä alkoholimyrkkyä siinäkin on hurja määrä ja se poltetaan vielä sokeriksi lopulta, halusit tai et.
En nyt alkoholia varsinaisena myrkkynä pidä, koska se on tuiki tarpeellinen elintarvike. Puhdistaa mm. verisuonia.
Sokeritonta viinaa juomalla ei ainakaan hampaat mätäne. Sokeri pitäisi muutenkin laittaa verolle, ja ottaa vastaavasti viinalta vero pois, jottei kokonaisveroaste nouse.
Puhdistapa aikas verisuonia sillä, laita ananasta joukkoon.
Minäkään en niin välitä viinasta, mutta tekisi kyllä maistella joskus juuri tuota samiakkikossua. Olut on parempaa juomaa, mutta jokin mielihalu on jäänyt päälle. Pitäisi vain joskus poiketa alkossa, kun muuten en käy siellä lainkaan.
Hollannissa nuoriso käyttää vähemmän kannabista kuin suomessa nuoriso kun suhtetutetaan väkilukuun eli tiukanlinjan suomi on nuorten narkomaanien mekka.
Turkinpippurikarkkien sisällä on melko lailla aidon tuntuista, vanhaa 1980-luvun salmiakkijauhetta. Ennen sitä aitoa salkkarijauhoa sai ostaa apteekeista paperipussissa, mutta ei ole saanut enää aikoihin.
Apteekit ovat tuoneet tilalle jonkin muovisen, pienen pussin, jota myydään salmiakkijauhona. Tavara on kuitenkin jotakin sokerin ja vanilliinin makuista jauhoa, joka ei ole salmiakkijauhosta ikinä kuullutkaan.
Edelleen siis oikeata salkkarijauhoa on kaupallisesti siis saatavilla, koska turkinpippuritehdas sitä jostakin hankkii. Mutta miksi kukaan ei tuo sitä salkkaria kauppoihin myyntiin? Vanhaa asiakaskuntaa olisi edelleen olemassa tuolle kirpeälle vanhan ajan herkulle.