Mitä lounaspaikkoja suosittelette

Paljon on lounaspaikkoja, mutta mitkä ovat tällä hetkellä hyviä, ja mitkä ei? Onkos tullut mitään uusia, jossa kannattais käydä? Ja tietysti se hinta sais olla alle kympin, tosin se varmaan suures osas onkin.
2460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Suosittelen lämpimästi Äiskän Grilliä, siälä on ylivoimasti
parhaimmat hampurilaiset ja ystävällinen palvelu
Äiskän Grillin löydät sahalanlammen parkkipaikalta.
Kannattaa ehdottamasti käydä herkuttelemassa siellä.

Äänestä

Äiskän grilli on satunnaisina päivinä auki joita kukaan ei tiedä ennakkoon. Samaa marketin einesaltaan sapuskaa kuin muillakin ja jopa mausteet pitää ostaa erikseen varmaan ainoana grillinä Suomessa.

Lounaspaikoista varmaan parhain on Mondeo ja kuitinkin saa samoinkun Kebab El Cebossa. Sitten on monia muuten hyviä paikkoja joissa ei saa kuittia ja rahat menee terroristijärjestöille joten niitä en mainosta.

Etnisistä paikoista parhaimpia on japsiravintola Juku. Muista tarkistaa hinta ennenkuin maksat sillä siihen tuppaa tulemaan ylimääräistä aina ja joka kerta.

Äänestä

Citypihan kiinalaises hyvä lounas. Kuten myös prisman vieres se aasialainen, saa hyvän lounaksen sieltä. Jos niinku perus nakit ja muusi välillä kyllästyttää.

Äänestä

Mondeo, Mondeo, Mondeo, siinä kolme parasta ääsjoella.

Äänestä

koska grillistä on tullu lounaspaikka? ai niin viehän jotkun akan reffeillä ulos syömäänkin rillille...siks ne menestyy tää niin hyvin viä

Äänestä
  • Pohojalaasen miehen sielunmaisema on sellainen, että ruokahommat on aika kapealla sektorilla, eikä siitä mukavuusalueelta ulkopuolelle eksytä. Pohojalaanen mies syö perunamuussia ja lihapullia, taikka sitten ranskalaasia, hampurilaasta taikka pitsaa. Myös äireen maitoperunat kelepaa. Ootteko muuten huomannu, että kun on kokoperunoota, niin pohojalaanen mies möössää ne haarukalla mössöksi, ennenkuin laittaa nakkikastiketta päälle, äiree on kato pienestä pitäen möössännyt perunat.

    Kaikkea muuta ruokaa pohojalaanen mies vierastaa. Kerran yritin pohjalaasmiestä kiinalaiseen ravintolaan houkutella, niin tämä tokaisi ettei syö mitään ituhippejä eikä rehuja. Voitteko kuvitella, että pohojalaasmies ei edes tiedä mitä kiinalaises buffetis on, vaan pitää sitä "ituhippinä", siitäkin huolimatta että sehän on aika lihapitoinen kattaus mitä niissä yleensä on. Luovutin oitis...

    Pohojalaasmies syö ahmimalla, ei käytä veistä vaan pelkällä haarukalla syö. Toki mieluiten syö sormilla ja pyyhkii naamansa hiansuuhun. Pääasia että ruoassa on tuttuja ja turvallisia aineksia, esim perunaa. Pohojalaasmies ei paljoa maistele, pääasia on että maha tuloo nopiasti täyteen, ahmimalla tähän lopputulokseen pääsee parhaiten. Se on aika alkukantainen näky kun pohojalaasmies rupiaa syömähän.

    Äänestä

  • Huustholl kirjoitti:

    Pohojalaasen miehen sielunmaisema on sellainen, että ruokahommat on aika kapealla sektorilla, eikä siitä mukavuusalueelta ulkopuolelle eksytä. Pohojalaanen mies syö perunamuussia ja lihapullia, taikka sitten ranskalaasia, hampurilaasta taikka pitsaa. Myös äireen maitoperunat kelepaa. Ootteko muuten huomannu, että kun on kokoperunoota, niin pohojalaanen mies möössää ne haarukalla mössöksi, ennenkuin laittaa nakkikastiketta päälle, äiree on kato pienestä pitäen möössännyt perunat.

    Kaikkea muuta ruokaa pohojalaanen mies vierastaa. Kerran yritin pohjalaasmiestä kiinalaiseen ravintolaan houkutella, niin tämä tokaisi ettei syö mitään ituhippejä eikä rehuja. Voitteko kuvitella, että pohojalaasmies ei edes tiedä mitä kiinalaises buffetis on, vaan pitää sitä "ituhippinä", siitäkin huolimatta että sehän on aika lihapitoinen kattaus mitä niissä yleensä on. Luovutin oitis...

    Pohojalaasmies syö ahmimalla, ei käytä veistä vaan pelkällä haarukalla syö. Toki mieluiten syö sormilla ja pyyhkii naamansa hiansuuhun. Pääasia että ruoassa on tuttuja ja turvallisia aineksia, esim perunaa. Pohojalaasmies ei paljoa maistele, pääasia on että maha tuloo nopiasti täyteen, ahmimalla tähän lopputulokseen pääsee parhaiten. Se on aika alkukantainen näky kun pohojalaasmies rupiaa syömähän.

    Kyllä naiset tykkää grillä käydä siinä kuin miehetkin.
    Naisen kun treffeillä Äiskän grillille vie syömään erikoishampurilaisen
    ja 0,5 L:n maidon.
    Silloin tussun saanti jälkiruuaksi on jopa todennäköistä.
    Täysi vatsa, hyvä antelias mieli.

    Äänestä

Prisman vieressä oleva aasialaine on thai-paikka ja siellä ei saa koskaan kuittia eikä raha päädy kirjanpitoon.

Äänestä
  • Kuitteja en minä ainakaan ota mistään, mulle on aivansama onko harmaata taloutta vai ei. Pääasia että ruoka on hyvää ja paikat siistit.

    Äänestä

kirjoittaja huustholl kiteytti aivan täysin pohjalaisen ulkonasyömisen ideologian...
halpaa,paljon ja tuttuja tuotteita. siksi juuri puffet ja lounas pöydät on ainoa jota voi käyttää...nooo rax ,piikki ym...ei ne liian exoottisia viä oo ja saa vetää tarpeeksi.ehkä juuri siksi ulkomaan matkailu ei ole niin suuressa huudossa vaikka on sielläkin buffet pöytiä

Äänestä
  • Ulkomaan matkoilla pohojalaasmies on usein ruoan suhteen heti ongelmissa, kun ei löydykään sitä tuttua turvallista perunamuussia ja juomaksi maitoa. Pastaruoat ei käy, seafood ei käy, asian buffet ei käy. Täytyy aina etsiä jostain se pitsapaikka, se on ainut joka käy, ja sitten pitää vielä suomentaa ne pohojalaas miehelle, kun tämä ei osaa enklantia. Se on vaan rasittavaa mennä pohojalaas miehen kans ulkomaan matkalle, kun ruokien suhteen ei voi kokeilla mitään uutta ja erilaista. Pitsapaikkoja vaan kierrellä, ja siinäkin koko ajan valittaa kun mistään ei saa maitoa juomaksi, ja ikävöi perunamuussia.

    Äänestä

Keskustassa on pilvin pimein hyvää ruokaa, joskaan ne eivät välttämättä niitä halvimpia mättöpaikkoja ole. Maukasta ja monipuolista lounasta löytyy esim Talriikki, Olivo, Äärellä, Matador. Jos kaipaa etnisempää ruokaa niin ehdottomasti Juku, mahtavat sushit ja hyvää wokkiruokaa myös! Ja se nepalilainen Lehtisen kauppakeskuksessa on myös ok, tosin se oli ennen parempi kun tarjoiltiin pöytään annokset. Nyt se buffet muuten ok, mutta aina pitää kytätä kun keittiöltä tuodaan tuoreet naan-leivät, että niitä pitää hakea heti! Ovat tuoreina parhaimmillaan.
Olen myös käynyt siellä Prisman vieressä thaikkupaikassa, onko se nyt lounasravintola Sisko nimeltään? Useampi eri wokki vaihtoehto päivittäin, friteerattuja juttuja, ja lisäksi muutamia susheja. Laatu ihan ok. Eikä mua ainakaan kiinnosta saako kuitin vai ei, omapa on asiansa. Kuittia on kyllä mulle monesti siellä tarjottu, enkä ikinä sitä ota, ihan sama maksanko käteisellä vai kortilla.

Äänestä

Sitten on asema rakennuksessa ent. postin vieres olikohan nyt pataässä.
On hyvää ruokaa ja saa mahan täyteen.

Äänestä

ulkopaikkakuntalaisena en olisi nimestä käsittänyt yhdistää äärellä nimistä paikkaa mitenkään ruokaan todella outo nimivalinta tai sitten joku paikallinen juttu? tietysti noin kun ohi kävelee ja huomaa...aa ruokaa

Äänestä

Ihan selkeät nimethän ne on:
Juurella = kasvisravintola
Äärellä = ollaan ruoan äärellä

en tosin kummassakaan koskaan käynyt kun kuulostavat liian fiineiltä paikoilta ja parillakympilläkään tuskin saa muuta kuin lautasellisen soppaa

Äänestä

Jos tykkää maustetusta ruuasta niin kiinalainen ravintola Shi Qan Mei kauppakadulla
on huippu hinta-laatusuhde ja sushipöytäkin löytyy.10 eurolla saat syödä niin paljon kun jaksat.take awaykin löytyy.

Äänestä

Prisman buffa oli kyllä surkea kokemus. Pelkkää einesruokaa (=einespyöryköitä sekä pakastelasagnea) tarjolla sekä pitsaa muistuttavia slaisseja jotka maistui pahalta ja rasvaiselta. Salaattipöytä jotenkin aneeminen, tosin lihavan näköisestä asiakaskunnasta suurin osa ei näyttänyt ottavan salaattia ollenkaan. Kai sitä lihavaksi tuollaisella ruoalla tuleekin, pelkkää rasvaa ja natriumglutamaattia. Ja kalliskin vielä, muualla saa ihan kunnon lounaksen pari kolme euroa halvemmalla.

1Äänestä
  • On buffa mennyt alaspäin ja hinnat nousseet.Ei hjyvä.

    1Äänestä

Matti Visanninkadulla on myös hyvä kiinalainen Yu Hua Yan.Sielläkin take away ja Suan Long kauppatorin kupees on myös hyvä.Kototien pizza kebabis on myös kiinalainen-aasialainen lounas ja paljon väkee.maittavaa ja edullista.Ei aina jaksa muusii lihapullii ja makkarakastiketta.
Just syömäs nam nam

Äänestä

Törnävän nesteellä hyvät ja halvat pizzat.Kototien paikkaki on ihan ok.
Rosson pizzat parhaita jos tykkää ohkaisesta pohjasta.

Äänestä

Törnävän Nesteellä on kyllä kaupungin happamin palvelu. Niin läpeensä kyllästyneen oloinen hlö tiskillä. Kun kyseli vaihtoehtoja niin vastaus tuli tiukkaan sävyyn että otatko sä nyt vai et!!!!

Prisman Buffassa voi aina luottaa siihen että siellä saa aina pahaa safkaa. Pizzapohjatkin tulee pakastimesta ja täytteet maistuu omituisen karvaalta kuin joltain kemikaalilta. Salaattipöytä niin aneeminen että ihan sama onko sitä vai ei.

1Äänestä

The juiceryssä on hyvät salaatit, jos kaipaa tuoreempaa lounasta. Smoothienkin saa Kylkeen. Yllätti raavaammankin miehen tuo lounaan täyttävyys.

Äänestä

Juicery on nepalilaispaikka joista Helsingin sanomat juuri varoitti.

Äänestä

en mitään !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tetek kirjoitti:

Paljon on lounaspaikkoja, mutta mitkä ovat tällä hetkellä hyviä, ja mitkä ei? Onkos tullut mitään uusia, jossa kannattais käydä? Ja tietysti se hinta sais olla alle kympin, tosin se varmaan suures osas onkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu