24 h verenpaineen mittaus

kyselijaaa

Hei, onko kokemusta 24 h verenpaineen mittauksesta. Itselläni tämä juuri menossa ja mittaa tosiaan paineet 4 kertaa tunnissa. Ihmettelen vain, että kun on mitannut niin ei näytä pikku boxi mitkä ovat paineet vaan pelkkää viivaa aina ja palaa kellon aikaan. ja taas 15 min kuluttua uusi mittaus. Kuuluisiko kuitenkin näyttää pikku näyttö mitatun paineen?

4

294

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mhb
    • Terve

      Mistä tavallinen kuluttaja voisi ostaa 24 tunnin verenpaineen mittaus laitteen?

      • Anonyymi

        Kun automaattinen laitekaan ei mittaa tuon tiheämmin, vastaavan mittauksen voi tehdä itsekin manuaalisesi mittaamalla verenpainetta tiheästi. Jos vielä siirtää joka mittauksen mittarin muistiin ja purkaa sieltä tietokoneelle, saa aivan vastaavan käyrästön.

        Ongelmana on vaan yönaikainen mittaus, mutta eipä taida nukkuminen onnistua kovin hyvin silloinkaan kun tuo automaatti on paikallaan.


    • Anonyymi

      Mulla oli muutama vuosi sitten tuo vuorokauden mittaus.
      Siitä ei näe niitä painelukemia itse, jäävät sinne koneeseen muistiin josta lääkäri ne katsoo myöhemmin.

      Joillakin laite saattaa häiritä yöunta mutta itse ainakin nukuin ihan hyvin vaikka laite oli yölläkin mitannut moneen kertaan.

      Tuolla aiemmin oli kirjoittelua että itsekin voi näitä mittauksia tehdä mutta olen vähän eri mieltä koska kun laite on kiinni niin voi toimia kuitenkin aivan normaalisti ja liikkua missä haluaa. Jos tekee omaa mittausta niin ei sitä pysty alkaa keskellä katua mittaamaan mutta seurantalaitteen mittaus ei haittaa mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3567
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2840
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2771
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2594
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2428
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1772
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1688
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1676
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1441
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1344
    Aihe