Kaikki ymmärtävät jo, että säästämme valtavat summat rahaa toimimalla aktiivisesti ilmastomuutosta vastaan. Tällä viikolla myöskin Työnantajain Keskusliiton uusi toimitusjohtaja Pekka Lundmark patisti teollisuuttamme tekemään enemmän ilmanston hyväksi, koska sellaiset toimenpiteen antavat teollisuudelle suoria ja epäsuoria säästöjä. Aivan kuin 1970- luvulla kun teollisuus laittoi jätevesiasiansa kuntoon.
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/f5c4218b-6816-4977-9223-f255bf25f6a7
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/f5c4218b-6816-4977-9223-f255bf25f6a7
Vastaukset 163
Vanhimmat
Persut vastustavat maamme kehitystä, mutta miksi?
Ymmärtääkseni perussuomalaiset ovat ehdottaneet, että EU painostaisi niitä maita - ja samalla niitä sijoittajia, joiden tehtaat kyseisissä maissa ja maanosissa voittoa tahkoavat, osallistumaan ilmastonmuutokseen omalla panoksellaan.
Suomihan on jo etujoukoissa tehnyt suuria muutoksia ilmastonmuutosagendan takia, ja nyt odotellaan että tuhannet miljoonat ihmiset ja sadat valtiot maailmassa tekisivät saman, jonka 5 miljoonainen kansa on jo tehnyt.
Mikä vimma vasemmistovihreillä on kurittaa suomalaisia tehdyistä ilmastoteoista ja samalla viitata kintaalla niille valtioille, jotka eivät pistä kortta ristiin. Voisin ryhtyä kettutyötksi ja käydä spreijaamassa jokaisen marssijan selkään punaisen V niin kuin valehtelija, jolla on kiinalainen puhelin tai lapsityövoimalla tuotettu halpistuonti-keinokuitumuovivaate tai -kengät yllään. Tai muovinen Thaimaassa valmistettu treenimuki trendikkäästi fillarin telineessä. Noin niin kuin aluksi.
Niin kauan kuin hallinnot systemaattisesti saastuttavat ilmaa chemtraileilla (tagi: chemtrails, kemikaalivanat, kemikaalilennot) ja muokkaavat säätä HAARPin avulla (googlaa), koko ilmastonmuutosagenda on lähinnä huvittava näytelmä.
EU:n mietinnössä vuonna 1999 todetaan HAARP:sta mm. näin; kyseisellä laitteella voidaan potentiaalisesti manipuloida maailmanlaajuisia sääolosuhteita.
Jokainen voi katsoa taivaalle ja miettiä, miksi taivaalla on täysin säännöllisiä "lentokoneiden pakokaasuvanoja" mm. ristikko- tai ympyrämuodossa, jotka eivät haihdu niin kuin niiden kuuluisi haihtua, miksi lennot ovat säännöllisiä ja pari tuntia lentojen jälkeen aurinko on pilvien takana tai miksi sääolosuhteet muuttuvat sormia napsauttamalla, niin ettei meteorologit osaa ennustaa lainkaan huomisen säätä, edes oikeaan suuntaan.
Kemikaalilennoilla on muokattu ilmastoa -50-luvulta alkaen, nykyään kaupallisesti mm ulkoilmavastaanottojen sääolosuhteita aurinkoiseksi tai kuiville viljelyalueille sadetta. Vain aivopesty hyödyllinen idiootti kuvittelee, ettei tekniikka olisi myös toisenlaisessa käytössä.
Suomalaisten kulutusvauhdilla kulutimme jo tällä viikolla loppuun uusiutuvat lunonnonvaramme. Olemme kärkijoukossa maapallon kuluttajista per capita.
Mikä puolueeton taho sen tilaston on tehnyt?
Ei varmasti mikään mikä kelpaisi yhdellekään MV-lehdestä "puolueettomat faktansa" hakeville persuille.
Vaikka ei Suomi tekisi mitään, niin uusiutuvat luonnonvarat loppuu aina vaan aikaisemmin, mitä enemmän maailman väkiluku kasvaa, jos suomen väkiluku pysyy n. ennallaan. Siinä mielessä ko. juttu on ns. valeuutinen.
Joku venäläinen trolli.
Kokeile edes =)
Mahtavaa että Suomessakin on ihmisiä jotka ovat avanneet silmänsä. Kemikaaleja levittävät koneet tuhoavat ilmastomme uskomattomalla tahdilla. Etsikää YouTubesta Dave Wigington kanava. Sieltä saatte viimeisimmän tiedon asiasta.
Suoraa kuvaa tässä: https://yle.fi/uutiset/3-10724749
Näyttää siltä, että selätämme nyrvelöt poliitikkomme ja hitaasti toimivat päättäjäjämme ja saamme vähemmän huononnetun elinympäristön. Liian paljon on kuitenkin vielä taantumuksellisuutta poistettavaksi.
Kuka ko. marssin järjesti?
Teille natseille oli oma miekkari Turussa. Tyypillisesti paikalla oli taas se kourallinen juokaleita.
Et siis osannut vastata. Mutta älä ole pahoillasi, ei marssijoista kukaan muukaan tiedä...
Itse asiassa en osannutkaan. Minua ei edes kiinnosta kuka tuon marssin on järjestänyt. Ainoa mikä kiinnostaa on se että se pieksi tuhatnolla äärioikeisto-öyhöttäjien omat miekkarit. Taas kerran.
Ei me olla natseja. Minä inhoan natsiutta. Rukoilen juutalaisen kansan puolesta. Sitä ei natsi tee. Teetkö sinä niin?
En ole perillä natsimiekkareista. Ainoat väkivaltaiset mielenosoitukset joista olen kuullut ovat olleet vasemmistolaisten itsenäisyyspäivän aggressiiviset tuhotyöt.
Minkä verran maapallon ilmasto korjaantuu sillä jos häädämme yltiöpäisten tavotteiden avulla teollisuuden ja työpaikat Suomesta ja tuomme esim. kiinalaista krääsää sijaan.
Ei vaan kehittyneemmällä tulevaisuuden tekniikalla saamme valtavat säästöt aikaan ja varastumme vieläkin nopeammin kuin tähän saakka.
Nämä hölmöt haluaa lisää kiinalaisia saasteita
Nuorisossa on tulevaisuutemme ja heille jätämme tämän maan sellaisessa kunnossa mihin olemme sen laittaneet!
Nuorisossa tulevaisuus...ja se vaikuttaa todella huonolta, mutta mitään merkitystä sillä.
Eletään nyt ihan perus siististi oma elämä ja jätetään ne tulevaisuuden murehtimiset niille jotka silloin ovat täällä kärvistelemässä. Suomessa on erittäin hyvä järjestelmä monella taholla, joten pohjatyö on vähintäänkin arvosanaltaan hyvä.
Muistettava se tosi että sota-/ pula-ajoilta ole kovinkaan pitkä aika.
Jokainen kiinalainen tai muu kaukomaalainen netistä tilattu paketti on ilmaston kannalta paha juttu, koska se kulkee lentokoneella.
Jos hakkuita vähennetään Suomessa, teollisuus ostaa puun ulkomailta ja erityisesti Venäjältä, jossa metsiä ei hoideta juuri lainkaan. Moninkertainen päästö siitäkin, mutta vihervassujen mielestä se on iha ok, koska päästö ei synny Suomessa!!!
Totta. Suomessa hiilinielua kasvatetaan ja sitten puut hakataan muutaman sadankilometrin päässä Venäjän Karjalassa ja kuljetetaan kuorma-autoilla tänne. Ei se ilmasto pysähdy valtakunnanrajoille.
Kukaan ei pukahda Suomen valtaisasta ja kasvavasta ulkomaalaisten sijoittajien omistamasta biodiesel-/selluteollisuudesta, joka kaataa ja aikoo kaataa vielä enenevässä määrin metsää. Sivutuotepuru- ja hakettahan ne väittävät käyttävänsä, mutta niiden käyttömäärät ovat laskeneet vuosi vuodelta) kuin ehdimme istuttamaan.
Minne katoaa paljon puhutut hiilinielut?
Kyllä se pysähtyy merkittävästi, muutoin meillä olisi Pekingin ilmansaasteet ja kuljettaisiin naamarit naamalla!
Luonnonlaki tekee sellaisenkin ilmiön kuin, polttoaineen polttojäämillä onkin paino-arvo, niin se laskeutuu lähelle sitä mistä se tullut...
Autojen polttoainen jäämät lasketaan sadoissa grammoissa/km ja eivät todellakaan leijaile suomesta ruotsiin, saati maapallon toiselle puolelle...Kaasut painaa ilmakehässä/ ilmanpaineessa.
Happi jota hengitetään painaa myös ja yllättävän paljon!
Ketkähän ne siellä Grönlannin jäätiköillä autoilla huristelee kun ne niin sulaa.
Jos rajat laitettaisiin kontrolliin, sillä säästyisi miljardeja vuodessa riihikuivaa. Globalismia sekä haittamaahanmuuttoa vastustamalla teemme valtavan ilmastoteon.
Tuossa toisenlainen näkemys ilmastonmuutoksesta. Miettikää sydämessänne keitä uskotte.
https://www.youtube.com/watch?v=yDxSi8stmrQ
Hyvä klippi, kiitos kun linkitit. Laitoin jakoon.
vale esitti haastattelun 2008, jossa tutkija kertoi ilmastonmuutoshuijauksesta.
https://www.youtube.com/watch?v=KGmX8EigydM&t=41s
Video oli feisbuukissa ensin, mutta nyt kaveri on onneksi ladannut sen juutuupeen.
Ei kestä kiittää. Tarkoitus onkin että ihmiset tuonkin rainan näkisivät. Jospa he tervehtysivät vaikkapa tuosta hysteriastaan.
Ei me olla natseja. Minä vihaan natsiutta. Rukoilen juutalaisen kansan puolesta. Sitä ei natsi tee. Teetkö sinä niin?
Te suvakit teette juutalaisille valtavan vahingon kun haluatte maanosan täyteen juutalaisten vihollisia lähi-idästä. He näinollen joutuvat pakenemaan omaan maahansa turvaan. Toimitte tavallaan kuin natsit ikään. Mieti vähän mitä olette tekemässä.
Tämä ei suoraan liittynyt aiheeseen mutta välillisesti kyllä. Teillä suvakeilla ei ole muuta argumentointia kuin hakkuminen natseiksi ja rasisteiksi. Tämä on nähty miljoona kertaa palstoilla. Kun ei perusteluja ole, alkaa vihapuheinen haukunta. Näin se menee.
Hienoa, että sinä pystyt vuorovaikutteiseen ja rakentavaan keskusteluun ja tuomaan mielipiteesi esiin ilman lähteitä. (Kuten puheenvuorostasi huomaamme)
Vähimmäismäärän älyä omaavat käsittävät kyllä, että ihmisen teoilla ei ole merkittävää vaikutusta ilmastoon ja Suomen teoilla on mitättömän vähän muutenkaan merkitystä mihinkään.
Nuo marssijat ovat vähä-älyisiä öyhöttäjiä, jotka typeryydessään eivät tajua että ilmastovouhotus on enimmäkseen eliittipiirien masinoimaa rahastusta.
On suorastaan käsittämätöntä, että ilmastoöyhöttäjätkin ovat miljardien vuosien kehityksentulos. Tai ehkä ne ovatkin sikinneet jostain dinosaurin lantakasasta.
Tuossakin linkittämässäni videossa sanotaan samaa, että kyse on suurista rahoista. Kyllä minä uskon että on ilmastonmuutos, mutta että se olisi ihmisen aiheuttama, sitä epäilen suuresti. Siltikin meidän täytyy tehdä luonnon ja ilmaston hyväksi hyviä tekoja, vaikka syy olisi mikä tahansa.
Persuilla on jalat massa ainoana puolueena tässä, eikä ole lähtenyt vouhkaamaaan oman kansan pään menoksi. Äänestäkää sitä jos meinaatte elää tässä maassa.
tuo oli syyni äänestää persua kun ne ei tohon ilmastokiimaan ole lähteneet.
ilmasto on muuttunut ääripäästä toiseen jo miljardeja vuosia ennen ihmistä. huolestutaan sitten, kun ilmasto yht´äkkiä jää stabiiliin tilaan.
tietysti luontoa pitää olla kuormittamatta turhaan, mutta ei meidän tarvitse lihansyönnistä luopua!
ja tuotetaan ne tuotteet kotimaassa, niin lisää työllisyyttä ja ympäristönormit tulee täytettyä.
tuotannon siirtäminen tekopyhästi kiinaan ei hyödytä ketään, päin vastoin!
Olet oikeassa aikanaan olisi taas tullut kaikennäköistä ilman ihmistäkin, esim. valtaisan meteoriitin törmäys maahan, maapallon vulkaanisen toiminnan kiihtymistä niin ettei aurinkoa tuhanteen vuoteen näy, jääkausia, jäätiköitten sulamisia jne. Joten turhaa kaikki ihmisen rypistelyt, siis annetaan tuon kaiken alkaa tapahtumaan jo tällä vuosisadalla.
Ei haittaa vaikka talvea ei koskaan tulisikaan. Saisi jussimme enemmän satoa, jäisi tiekuolemat vähemmälle, lämmityskuluissa säästö olisi valtava, polttoainetta kuluisi vähemmän kun ei tarvitsisi lumityöitä tehdä, autot kestäisivät pitempään, liukastumisia ei juuri olisi, jne jne. Olen ehdottomasti kesäihminen. Ei lämmin luita riko, kuuluu sanonta. Liukkaat jäätiköt voivat rikkoakin.
Sanottakoon vielä että kansalla näkyy tuota massia riittävän kun talvea toivovat, siis heillä jotka toivovat.
Kaikki on pidettävä tässä kehityksessä mukana. Meillä ei ole lastemme tulevaisuuden puolesta työtä tehdessämme varaa jättää ketään pois. Sen vuoksi kehoitamme myös perssuomalaisia mukaan, koska joka tapauksessa kehityksen näkevät jo kaikki ja joka tapauksessa tulevaisuudessa joka ikinen tulee tekemään parhaansa, miksi ei sitten NYT!
Juuri näin; myös perussuomalaiset ovat tervetulleita.
Katsoin+videon.
Noin+27%+osallistujista+oli+persuja.
Eipä ollu oulun takia raiskauksien vastaisia marsseja.
Ne marssit olisivat olleetkin vihatekoja.
Tosin olisi voitu järjestää marssi "suomalaisetkin raiskaa"-teemalla mutta vihersuvakit olivat liian maripöllyssä tehdäkseen kylttejä.
Tällä kertaa vietämme ilmastonmuutosvaaleja. Entä seuraavat vaalit? Ovatko ne muovivaalit? Kaikki meret ja järvet alkavat olla täynnä muovihilettä. Mielestäni jo nyt muovihileen torjunta olisi vähintäänkin yhtä tärkeää.
Muovivaalit tulee vasta sitten, kun rahaeliitin tehtaat sylkee hamppu-"muovia" kuluttajien tarpeisiin.
Oletetaan että suomi pystyisi nipistämään jo vähiä päästöjään yhden prosentin verran. Mitä tapahtuu maailman laajuisesti?
Kyllä kaikki suomalaiset ymmärtävät ilmasto asian mutta ne syylliset joiden ennenkaikkea pitäisi tehdä jotain on ihan muualla. Ei siinä auta täällä muutaman tuhannen ihmisen portailla seisoskelu mitään. Asia on ok mutta vaikutus mahdollisuus nolla.
Tulemme+voittamaan+tämän+"taistelun",+koska+nuoriso+on+sisäistänyt+tarpeen+erittäin+laajasti+ja+he+tulevat+huomenna+päättämään+vanhoilllistenkin+paikalla+nämä+asiat+lopullisesti.+10+vuoden+perästä+ihmettelemme+miksi+emme+toimineet+jo+aikaisemmin,+kuten+jätevedenkin+puhdistamisen+osalta+aikanaan+kävi.+Lisäksi+tulemme+säästämään+valtavan+määrän+kustannuksia+kun+tuotamme+energiamme+halvemmalla,+lämmitämme+ja+liikumme+halvemmalla.+Tiedoksi+esimerkiksi,+että+sähköauton+sähkökustannus+on+alle+15%+polttomoottoriauton+polttoainekustannuksesta.
Jos muutos johtuu auringosta, ihmisen mitkään toimet ei auta. Katso tuo video sinäkin.
https://www.youtube.com/watch?v=yDxSi8stmrQ
Tiesitkö, että vedestä on mahdollista tehdä polttoainetta, joka on ilmaista ja saasteetonta, samoin jokainen voisi itse tehdä ilmaisen sähkönsä mutta näistä ei puhuta. Keksijät eli patentin hakijat on tapettu ja patenttipaperit kadonneet jonnekin. Niin ja tietenkin aihe on leimattu salaliittoteoriaksi, kuten tapana on.
Oletko miettinyt, minne hautaamme kaiken sen ydinjätteen, jonka ydinvoimalat tuottavat ja oletko vakuuttunut, että betonisäiliöt peruskalliossa on paras paikka säilöä jätettä.
Ydinkysymys: oletko hetkeäkään ajatellut, että ehkä sinua on vedätetty väitteellä ihmisen aiheuttamasta ilmastonmuutoksesta ja valheen takana voisi olla esim maailman rahaeliitti?
Yle esitti haastattelun 2008, jossa tutkija kertoi ilmastonmuutoshuijauksesta.
https://www.youtube.com/watch?v=KGmX8EigydM&t=41s
Jos sinä tosissasi kuvittelet tuon videon todistavan jostain ilmastonmuutoshuijauksesta, niin olet yksinkertaisesti täysin pihalla siitä mistä tässä asiassa on kyse. Siis tämä nykyinen ilmastonmuutos mistä nyt puhutaan, niin siinä ei ole kyse mistään sellaisesta, että väitettäisiin nyt olevan lämpimämpää kuin koskaan ennen. Joka noin on käsittänyt, on käsittänyt asian päin persettä, ja varmaan sekoittaa asian siihen, että nyt on enemmän hiilidioksidia ilmassa kuin mitä on ollut yli pariin miljoonaan vuoteen.
Ilmasto on täysin luonnollisesti vaihdellut erilaisten syiden keskinäisen vuorovaikutuksen takia koko planeettamme olemassaolon ajan. Nyt on vain kyse siitä, että ihminen on teollisena aikakautena päästellyt ilmaan niin paljon aiemmin kierrosta poistunutta hiiltä, että hiilidioksidiylijäämää tulee ilmakehään nopeammin kuin mitä millään tällä hetkellä olevalla luonnollisella prosessilla voitaisiin selittää. Tänä maailmanaikana siis ihmisen vaikutus poissulkien on tietty tasapaino siinä, kuinka paljon luonto itse päästää ja sitoo hiiltä eri prosesseissaan, ja nyt ihminen sitten vaikuttaa tähän päälle, päästelemällä muinoin kierrosta jo poistuneita hiiliä ilmoille.
Ihmisen päästöt erotuksena maailman kaikista päästöistä voidaan laskea, hiilidioksidin nousun määrä voidaan mitata ja lämpötilat voidaan mitata ilmasta ja meristä ja esim. satelliittimittauksista nähdään, että koska nimenomaan alailmakehä lämpenee ja yläilmakehä viilenee, kyse ei voi olla esim. Auringosta (jolle jotkut yrittävät syytä vierittää), joka sitä paitsi on viime aikoina ollut aktiivisuudessaan laskemaan päin. Kyse on siis täsmälleen siitä, että nimenomaan ihmisen hiilidioksidipäästöt lisäävät ilmakehän hiilidioksidin säteilypakotetta, mitä tietää tietyn wattimäärän enemmän energiaa per neliö tällä pallolla.
Jos ihminen ei vaikuttaisi ilmastoon, olisimmekin menossa kohti viileämpää, kuten olemme viime jääkauden jälkeisen ajan keskiosan, holoseenin lämpövaiheen jälkeen olleet pitkään menossa - ennen teollisuuden ajan nopeaa nousua ylöspäin. Pitkällä aikavälillä katsottuna elämme jääkausiaikaa eli aikaa, jolloin voi esiintyä jääkausia eli glasiaaleja. Olemme nyt glasiaalien eli jäätiköitymisvaiheiden välisessä interglasiaalissa, eli jäätiköitymisten välisessä lämpövaiheessa, joka on etenemässä kohti seuraavaa glasiaalia, joka alkanee joidenkin kymmenien tuhansien vuosien päästä, ellei ihmisen päästöt sitten lykkää sitä.
Pitää nyt ymmärtää, että luonnossa on monien eri kertaluokkien prosesseja meneillään. Elikkä sitä, että puhutaan ilmaston lämpenemisestä, ei pidä sekoittaa siihen, että ilmasto on keskimäärin ollut viilenemään päin hyvin pitkällä aikavälillä, mutta silläkin välillä se on jaksoittain ollut lämpimämpä.
Planetaarisessa mielessä ilmastoa säätelevät ensisijaisesti mantereiden asennot, jos ei oteta huomioon sitä, että erittin pitkälä aikavälillä myös Auringon säteilyteho on lisääntynyt (ja tässäkin tulee muistaa, että Auringolla on se minimi-maksimi-vaihtelujaksonsa, joka vaikuttaa asiaan). Mantereiden asennot säätelevät merivirtoja, ja merivirrat ilmastoa. Mantereet myös voivat määrittää onko lähellä napoja maamassaa, jonne voi kertyä jäätiköitä, jotka voivat lisätä albedoa eli valon heijastumista takaisin avaruuteen, mikä vähentää kokonaislämpöä.
Planeettamme kiertoradan syklisesti muuttuva elliptisyys vs. pyöreys yhdessä akselikallistuman suuruuden ja prekession eli suunnanmuutoksen kanssa puolestaan määrittävät sen, miten glasiaali-interglasiaalijaksot tapahtuvat, mikäli ne mantereiden sijaintien perusteella voivat kulloinkin olla voimassa. Nyt ne ovat voimassa, mutta eivät olleet esim. kymmeniä miljoonia vuosia sitten. Tuo astronomisten tekijöiden vaikutus tunnetaan kuitenkin satojen miljoonien vuosien takaa, mikä on siis geologisesta rekordista havaittavissa.
Jep, mutta tähän päälle siis vielä vaikuttavat planeetalla tapahtuvat biogeokemialliset prosessit. Ihminen on tässä tällä hetkellä mukana, ja se on täysin kiistämätön asia. "Ilmastonmuutosskeptisyys" on paljastettu jo; se on lähinnä amerikkalaisten republikaanien ja muiden talouslibertaarien, konservatiivien ja heidän järjestämiensä ajatuspajojen lobbaamaa disiformaatiokampanjaa, jonka tarkoitus on ollut suojella fossiilisen energian rahoja tilanteessa, kun ilmastonmuutoksesta on noussu huoli. Disinformaatio on näköjään hyvin mennyt perille, koska osa teistä ihmisistä ei viitsi ottaa selvää. Te luulette olleenne fiksumpia ja ottaneenne selvää mistä tässä on kyse, mutta kun ette ottaneet molemmin puolin selvää vaan vahvistusvinouman takia uskoitte sen mitä halusittekin, kävi noin, että olette siis ihan pihalla.
Tässä Jussi puhuu hulluudesta joka on menossa:
https://www.youtube.com/watch?v=xTur5clKiOA
Paina sinäkin mieleen, että ellei valtavaa liikakansoitusta hillitä, mitkään toimet ei auta ilmastonmuutoksessa. Miksi tämä asia sivuutetaan?
Tiedoksi vaan, että yhden sähköauton kokonaispäästöt ovat jopa kolminkertaiset verrattuna uusimman teknologian dieselautoon, joka käyttää uusiutuvaa jätteistä tehtyä dieseliä.
Olen lukenut että yhden sähköauton akun valmistuksen ilmastovaikutus olisi samaa luokkaa kuin että dieselautolla ajettaisiin 200000 km. Jos tämä pitää paikkansa, eihän tässä vouhkaamisessa ole järjenhiventäkään.
Kuka tämän asian on sivuuttanut ja miten se edes liittyy siihen mitä kommentoin edelliselle? Minun nähdäkseni on toki yleistietoa, että juuri ihmisen populaatio tällä planeetalla aiheuttaa kaikenlaisia ympäristöongelmia, mutta minkähän v*tun takia sinä minua kuvittelet neuvovasi?
Minä tosiaan kerroin vain tämän ilmastonmuutoksen asettumisesta tiettynä ilmiönä maailman suuremman skaalan ilmiöihin, enkä ottanut asiaan yhtään mitään kantaa; en puolesta, en vastaan, en jeesustellut mitään mitä pitää tehdä tai jättää tekemättä jne. Jos sinä tästä vedit jonkin johtopäätöksen, että juuri minulle kannattaisi toitottaa liikakansoituksesta ikään kuin tarpeellisena neuvona jollekin, joka ei siitä mitään tiedä, niin kerro seuraavaksi ihmeessä, että mistä helvetistä vedit sen johtopäätöksen!
Ei siitä asiasta ainakaan hirveästi kuule valtamediassa. Painotus on syyllistää länsimaalaisia kaikesta tästä, vaikka Kiina tupruttaa minkä sielu sietää. En sinulle toitottanut vaan kysyin vaan. Itse en varmaa sano syystä muutokselle, mutta tämä helvetillinen vouhkaus saa aikaan vastareaktion ihmisissä, kuten minussakin. Kohtuus on unohtunut aikoja sitten.
Ja myös Intia saastuttaa ihan järjettömät määrät. Sitten Suomen pitäisi tappaa oma teollisuus, vaikka meidän vaikutus on promillen luokkaa. Ei tätä tajua pirukaan.
"Paina sinäkin mieleen" sinä kirjoitit. Mitä muuta tuo on kuin toitottamista? Et ollut edes selvittänyt kantaani asiaan, vaan ikään kuin oletit, että ihan kun ei tietäisi koko asiasta mitään. Minä olen kyllä koko ikäni kuullut asasta, että maapallolla on käytännössä likaa ihmisiä. En ole eri mieltä.
Ihmiset ovat usein niin yksinkertaisia, että joko vouhottavat tai vastavouhottavat jostain, mutta minulle on ihan sama mitä kukin mistäkin vouhottaa tai minkä vastareaktion kukin siitä saa. Minä pysyttelen faktoissa. Ja faktoissa pysyttelyn takia minä korjasin edellisen kirjoittajan ilmeisen omituista ja väärää käsitystä ilmastonmuutoksesta.
Te vouhottajat ja vastavouhottajat voitte keskenään nyt sitten jatkaa vouhottamista ja vastavouhottamista... enkä minä osallistu siihen. Sen verran vouhotuksen tai vastavouhotuksen ilon pilaaja kuitenkin saatan olla, että jos näen jonkun esittävän ilmiselviä väärinkäsityksiä saatikka puhuvan aivan silkkaa paskaa, niin korjaan asian.
Ja minulle tätä asiaa on kenenkään kuitenkaan turhaa politisoida - en ole kiinnostunut minkä verran Suomio on tehnyt ja mitä Kiina tekee. En ole kiinnostunut politiikasta enkä mistään sitä koskevasta populistisesta mielipidevouhotuksesta, jota esittävät ihmiset, jotka eivät edes tiedä näistä asioista mitään. Ja muuten, jos joku kuvittelee pääsevänsä huomauttamaa minulle siitä, että politisoinhan minä mainitsemalla ne jenkkitahot, jotka ovat ajaneet ilmastodenialistista eli "ilmastoskeptististä" disinformaatiokampanjaa, niin siinä on kyse ihan vaan faktoista eikä mielipiteistä:
en.wikipedia.org/wiki/The_Heartland_Institute
Tuon videon tekijä on sitä mieltä että hänkin pysyttelee faktoissa. Kumpaa tässä sitten uskoo ja kumpaa ei? Paras kun ei usko kumpaakaan. En yhtään ihmettelisi että tämä olisikin vain huijaus, siis tämä ihmisen vaikutus.
Kun jokainen taho Suomessakin joka sitä vouhkaa, on suvakkitaho, jo tämäkin herättää suuren epäilyn minussa. Ainoastaa persut eivät vouhota siitä, mutta eivät kiistäkään muutosta.
Mitä olet konkreettisesti tehnyt estääksesi ilmastomuutoksen tai vähentänyt omaa hiilijalanjälkeäsi, siis muuta kuin vauhkonnut S24-keskustelupalstalla?
""Ilmastonmuutosskeptisyys" on paljastettu jo; se on lähinnä amerikkalaisten republikaanien ja muiden talouslibertaarien, konservatiivien ja heidän järjestämiensä ajatuspajojen lobbaamaa disiformaatiokampanjaa, jonka tarkoitus on ollut suojella fossiilisen energian rahoja tilanteessa, kun ilmastonmuutoksesta on noussu huoli."
Onko tuo sinun mielestäsi faktaa? Edellä oleva lainattu ajatuksesi plus ivallinen tapasi puhutella ihmisiä saa minut entistä skeptisemmäksi teitä ilmastoaktiiveja kohtaan. Se, että aktivistitahot ovat nostaneet AS-teinin agendansa johtotähdeksi oli ensimmäinen ihmetys.
Konkreettinen ehdotukseni hiilidioksidipäästöjen pienentämiseksi on vuoden mittainen kansallinen kokeilu, joka kieltää kehä lll sisäpuolella kaikenlaisen yksityisautoilun mukaanlukien taksiautoilu, lihan, maidon ja tuontikasvisten, muovin ja kemikaalien, saastuttavissa maissa tuotettujen tuotteiden käyttäminen sekä kivihiilellä, puulla ja öljyllä lämmittämisen. Julkinen liikennöinti toimisi sähköautoilla, myös kuljetuskalusto ja pelastuslaitoksen menopelit. Jokainen pks-asuja istuttaisi vuoden aikana nurmikot niityiksi, jokaisen tehtävä olisi istuttaa 52 puuntainta ja ilman muuta lentojen hinnat tuplataan ja lentojen määrä puolitetaan. Huomattava lento- ja satamavero otetaan vuodeksi käyttöön - jota ei kompensoida valtion tuilla ja laivojen paskavesien päästäminen mereen sanktioitaisiin.
Kokeilu vain. Katsotaan sen jälkeen jatkoa.
”nyt on enemmän hiilidioksidia ilmassa kuin mitä on ollut yli pariin miljoonaan vuoteen.”
"Mitä olet konkreettisesti tehnyt estääksesi ilmastomuutoksen tai vähentänyt omaa hiilijalanjälkeäsi, siis muuta kuin vauhkonnut S24-keskustelupalstalla?"
En ole vauhkonnut yhtään mitään vaan kerroin sinulle faktoja. Ja kuten kerroin tuolle toiselle vastavouhottajalle, niin minua ei kiinnosta tämän asian politisointi. Jos olisit lukenut tekstini ajatuksella niin olisit varmasti huomannut että minä en ole ottanut mitään kantaa puolesta tai vastaan, että pitääkö ilmastonmuutokselle tehdä niin tai näin tai olla tekemättä. Joten kysymyksesi menee ihan ohi sen mitä minä sinulle kirjoitin.
"Onko tuo sinun mielestäsi faktaa?"
On, ja laitoin siitä tuolle yhdelle vastavouhottajalle viitteen.
"Edellä oleva lainattu ajatuksesi plus ivallinen tapasi puhutella ihmisiä saa minut entistä skeptisemmäksi teitä ilmastoaktiiveja kohtaan."
Mikä lainattu ajatus? Ja mitä ihmettä minun ivallisella puhuttelutavallani on ilmastoaktiivien kanssa? Minä en ole ottanut ilmastoaktivismiin yhtään mitään kantaa. Kuten kerroin jo, niin minä vähän luettelin sinulle faktoja tämän asian taustoista liittyen siis siihen miten ilmasto ylipäätään on muuttunut ja miksi, ja miten ihminen vaikuttaa asian ja mistä se voidaan tietää todeksi. Jostain syystä sinulla on nyt ihan samat elkeet kuin tuola qäzämf-mitälie kirjainsotkutyypllä, että luulette minun edustavan jotain muuta kuin mitä minä tässä selkeästi kirjoitan. On minulla syytäkin ivata tuommoisia.
"Se, että aktivistitahot ovat nostaneet AS-teinin agendansa johtotähdeksi oli ensimmäinen ihmetys."
No kuten sanoin tuolle toiselle niin minua ei tämän asian politisointi kiinnosta. Pysyttelen faktoissa.
Mitä tuohon faktoissa pysymiseen tulee, niin se, että joskus on ollut lämpimämpää kuin nyt ei tarkoita sitä, ettei ihminen vaikuttaisi ilmastoon nyt. Selitinkin vuolaasti syitä sille miksi näin on. Meneeköhän jakeluun? Tuskin.
Niin, viimeksi hiilidioksidipitoisuus oli näin korkealla plioseeni-epookin aikana neogeenikaudella, siis ennen nykyistä kvartäärikautta, joka alkoi 2,6 miljoonaa vuotta sitten. Oliko sinulla tästä joku pointti? Keskustelkaamme ihmeessä.
Tässä olisi qåaäzmille ja persusussulle vähän luettavaa *. Teksti on suomeksi, ja siinä on siis kooste siitä miten kannattaa suhtautua "ilmastoskeptismiin".
Nimittäin tuo, että perustatte näkemyksiänne tuohon metsäntutkijoiden mielipiteitä esittelevään videoon näkemyksenne tästä asiasta osoittaa, että te ette todellakaan ymmärrä mistä puhutaan. Eivät näköjään ymmärtäneet nuo tutkijatkaan mistä on ollut puhe, ja tuo oli vielä tuohokin aikaan hyvin tyypillistä, kuten se on valitettavasti nytkin.
Yritin selittää teille jo aiemmin, että nykyinen ilmastonmuutos EI TARKOITA SITÄ, ETTEI KOSKAAN OLISI OLLUT LÄMPIMÄMPÄÄ TAI SITÄ, ETTÄ ILMASTO EI VAIHTELISI LUONNOSTAANKIN, eikä kukaan oikeasti väitä, että se tarkoittaisi sitä. Jostain syystä niin vain silti luullaan. Ja syyksi kuvasin yllä jo sitä tiedettyä disinformaatiokampanjaa, jossa näkyy fossilisen energian rahan ja sitä tukevan lobbauslaitoksen kädenjälki.
Haluaisin ymmärtää teitä sen verran, että mikä teillä on mennyt noin pieleen, että te ette tuota tajua. Katsotaan mitä mietteitä teillä herää tuosta viitteestä mitä teille suosittelen. Siitä pystyy päättelemään sitten, että kannattaako tätä keskustelua jatkaa vai ei.
* skepticalscience.com/docs/Guide_Skepticism_Finnish.pdf
PS. Ja minulle jos kommentoitte, niin pyydän edelleen pitämään ne omat politisaationne sekä kuvitelmat minun poliitisista näkemyksistäni tästä erillään. Olen teille molemmile jo sanonut, että minua eivät kiinnosta tässä ne asiat. Politisoijat vouhottakoot keskenään sitä mikä on Suomelle paras mikä on reilua ja kuka on tehnyt eniten ja kuka vähiten ja Kiina sitä ja Kiina tätä ja sähköautot tuota - minä en ole keskustelemassa tässä siitä, vaan puutun ainoastaan tuohon teidän "ilmastoskeptismiin" sikäli kun sen perusteet ovat tieteellisestä perspektiivistä käsiteltävissä.
En minä sitä pysty kiistämään etteikö ihmisen vaikutus olisi. Olen lukemattomissa viesteissäni sanonut että en tiedä asiaa. Tätä öyhötystä vaan kritisoin.
Äläkä vääristele. Näin tuon videon ensikertaa eilen, enkä sanonut siitä mitään varmaksi. Yhtä lailla sinä voit olla väärässä. Et sinä mikään Jumala ole.
No tässähän meillä ei ole mitään ongelmaa sitten. Sinä saat puolestani kritisoida öyhötyksiä aivan vapaasti. Kuten olen kertonut, niin minä vain oion faktapohjaisesti mahdollisia virheellisiä väitteitä. Sitä olin tekemässäkin, ja sinä sitten puutuit puheisiini sillä "paina sinäkin mieleesi" -juttulla, joka tosiaan ei liittynyt siihen mistä minä puhuin, vaan siinä sinä vain kuvittelit minun öyhöttävän jotain, ja tartuit kuvitelmiisi.
"Äläkä vääristele."
En vääristele, ja osoitan sen seuraavaksi:
"Näin tuon videon ensikertaa eilen, enkä sanonut siitä mitään varmaksi."
Ja se osoittaa, että sinä et oikeastaan tiedä tästä asiasta mitään. Kuka tahansa, joka tähän on oikeasti jotenkin edes perehtynyt tajuaa heti, että videolla käytännössä esitettiin virheellinen ajatus, että koska lämmintä on ollut ennenkin, niin tästä nykytilanteesta ei pitäisi sanoa mitään varmaa. Nuo metsätyypit eivät tienneet mistä puhuivat.
"Yhtä lailla sinä voit olla väärässä."
Sanotaan näin, että minä ehdottomast voin olla väärässä, mutta en yhtä lailla. Nimittäin tässä asiassa minä en ole enkä voi olla yhtä väärässä, ja se johtuu siitä, että olen perehtynyt tähän asiaan. Tuo video oli ilmeisesti joku vanha pätkä, eikä ole mikään yllätys, etteivät nuo tyypitkään siinä oleet vielä saaneet tietää mitä kaikkea asiasta oikeasti jo silloin tiedettiin.
Minusta on vain erityisen outoa, että nykyäänkin ihmiset ovat ihan yhtä pihalla tuosta asiasta, koska ne nimenomaiset ihmisen ns. sormenjäljet tässä asiassa, siis ne seikat, mitkä erottavat tämän lämpenemisen osuuden siitä luonnollisesta taustasta ovat olleet ajat sitten jo tiedossa ja tieto leviää koko ajan paremmin. Mutta samoin leviää disinformaatio, ja Dunning-Kruger-efektin ja vahvistusvinouman takia se disinfo puree paremmin yksiin kuin toisiin.
"Et sinä mikään Jumala ole."
En toki, minähän olen sentään olemassa. Mutta ei lähdetä tuohon tämän enempää, kunhan vastasin, koska itsehän aloitit.
Sori siitä. Hyvä että annat perusteltua näkemystä myös asian puolesta. Kaikkia perusteltuja näkemyksiä tarvitaan. Pointtini vaan on kuten persuillakin, että Suomi ei voi asialle käytännössä mitään vaikka tehtäisiin jokainen itsari.
"Sori siitä."
Tämä OK.
"Hyvä että annat perusteltua näkemystä myös asian puolesta. Kaikkia perusteltuja näkemyksiä tarvitaan."
Olen luonnontieteiden opiskelija ja olen koko lukukykyisen ikäni eli hieman ennen normaalisti aloitettua peruskoulua ennen alkaen perehtynyt siihen miten luonnonympäristö toimii.
"Pointtini vaan on kuten persuillakin, että Suomi ei voi asialle käytännössä mitään vaikka tehtäisiin jokainen itsari."
Tähän minulla ei ole kantaa, koska en tunne teknologia tai talousratkaisuja enkä ole toistaiseksi perehtynyt esim. siihen että miten maankäyttö, ruuan ja hyödykkeiden tuotanto (sisältäen viennin ja tuonnin yms.) lopulta vaikuttaa ja mihin Suomella tällä hetkellä on varaa tai mitä varoja olisi ennakoitavissa milläkin ratkaisuilla. En myöskään tiedä mitä linjauksia muut maat aikovat tehdä tai aikovatkohan edes tehdä. Kuten sanoin, politiikkaan en puutu enempää kuin mitä se ilmiselvästi liittyy tunnettuihin faktoihin (jotka ovat tiedossani).
Kyllä jokainen persukin tulee mukaan ilmastotalkoisiin kunhan heidän lapsensa opettavat asian tärkeyden heille.
Olet ymmärtänyt jotain vinoon. Perussuomalaiset siinä kuin kaikki suomalaiset ovat jo osallistuneet ilmastotalkoisiin, mutta melkoinen määrä maailman valtioista hallintoineen ei pistä tikkua ristiin ilmaston vuoksi.
En ymmärrä näitä marssijoita. Marssitaan ja vaaditaan että joku muu tekisi ilmaston hyväksi jotain ! Kuin moni näistä marssijoista esim. peruuttaisi etelänmatkansa tai suostuisi maksamaan kovempaa hintaa siitä että kivihiilellä lämmittäminen lopetettaisi Helsingissä. Helsinkiläiset voisi kieltäytyä ostamasta kivihiilisähköä ja lämpöä. Kieltäytyä menemästä taksiin joka käyttää fossiilista polttoainetta.
Tehkää vittu niitä ilmastotekoja marssimisen sijaan !
Globalisaation hylkäämien olisi erittäin kova teko ilmaston hyväksi, jos nyt ihminen asialle mitään voi tehdä. Pitäisi siirtyä kaikessa lokalisaatioon eli paikallisuuteen. Maahanmuutossa, tavaroiden tuotannossa sekä ruuantuotannossa. Näistä voisi aloittaa.
Persut olivat laittaneet Putkosen telkkariin puhumaan ilmastonmuutoksen torjunnasta. Valtava virhe puolueelta. Nuo muut edustajat raatelevat hänet hengiltä. Putkonen häpäisi puolueensa lisäksi koko ihmiskunnan. Ainoastaan jankkasi, eikä keskustellut lainkaan ja nukkui vaan horroksenomaisesti kun muut laittoivat asioita kuntoon. Kaikkien muitten puolueitten edustajat olivat samaa mieltä tilanteesta ja heillä oli samankaltaiset keinot ratkaisuiksi. Putkonen oli täydellisessä oppositiossa koko keskustelun ajan. Katsottuaan sen ohjelman ei ole enää epäselvää kenellekään, että yksikään muu puolue ei lähde perussuomalaisten kanssa hallitukseen sellaisen ilmastomuutoksen nonseleerauksen jälkeen. Toisaalta eihän Perussuomalaisella puolueella ole edes mahdollisuutta lähteä hallitukseen, koska se olisi sen populistisen puolueen loppu Suomessa - ei yksin eikä toisten kanssa! Se ainakin on varma.
Katsokaa vaikka tästä ja ihmetelkää! https://areena.yle.fi/1-4667627
Sen kun katsoo, niin voi olla varma, että nämä persut tulevat häviämään sukupuuttoon maastamme.
Juuri luin lehdestä ilmastolakkoilevan nuoren mietteitä. Oli ryhtynyt vegaaniksikin, mutta se lentäminen. Nuoren pitää saada lentää ja nähdä maailmaa, siitä ei voi luopua. Me ollaan hävitty tää peli. Pari kolme lentomatkaa vesittää koko elämän mittaisen vegaaniudella saavutetun hyödyn. Ja mitä sitten tapahtuu kun nuori saa ensimmäisen palkkatilin? Lahjoittaako osan rahoista metsänistutukseen vai ostaako lomalennon?
Kannattaa varmaan ruveta rakentamaan Nooan arkkia sääliksi käy tulevii sukupolvii johan tämän tajuaa ei tätä ilmaston muutosta ihmisten konstiloilla hallintaan saa.
"persut" oli koulussa eikä miekkaroinut taas vapaata perjantaita huumeiden vetämiseen.
Näkikö kukaan koulusta lintsaavaa "persua"?
Sitä kun ei persu tiedä edes, että hänen lapsensa ei käy lauantaina koulua!!!!!
Eikös Suomessa olevat matut voisi alkaa valittamaan kylmästä. Että kun he ovat lämpimästä maasta niin ilmadtolle täällä pitäisi tehdä jotain.
Ei menisi kuin hetki niin vihervassarit alkaisivat lobbaamaan vanhoja dieselmersuja ja kaksotahtimopoja liikenteeseen. Vesivoimalat ja tuulimyllyt pysäytettäisiin ja hiilen polttoa lisättäisiin. Ihan vaan jotta matuille saataisiin kotoisa ilmasto.
Kaikkien etu on, myöskin Perssuomalaisen puolueen, että perussuomalaiset ryhtyvät muitten kanssa ilmastomuutoksen vastaiseen toimintaan. Koska faktat ihmisen aiheuttamasta ilmastomuutoksesta ovat nyt olemassa ja joka tapauksessa tullaan tekemään ennenäkemättömiä toimenpiteitä agendan vaatimien toimenpiteiden toteuttamiseksi on hyvä, että Perussuomalaisen puolueen oman edun vuoksi myös sen jäsenet muuttaisivat mahdollisimman nopeasti mielipieteensä, jolloin itselle aiheutettu vahinko minimoituisi. Jatkamalla väärää tietä tästä eteenpäin, leimautuminen taatumukselliseksi tosiaisioitten kieltäjäksi ja tarvittavien toimenpiteiden vastustajaksi asettaa koko puolueen tulevaisuuden täysin kyseenalaiseksi. Kaiken lisäksi kun ilmastonmuutosten torjumiseksi tehtävät toimenpiteen tulevat jo lyhyelläkin tähtäimellä taloudellisti kannattaviksi. Miettikää ja toimikaa!
Ilmastonmuutos on Hitler hullutusta. Ei jatkoon!
On se hyvä että on edes yksi puolue jota ei hulluus ole sotkenut.
Perussuomalaiset on ehdottomasti integroitava mukaan kaikkien puolueitten ilmastomuutoksen vastaiseen toimintaan. Kaveria on autetava vaikeassa tilanteessa ja annettava koulutusta, opetusta ja motivaatiota. Voimme olla varmoja, että kun yksikertaisin laskelmin ja kaavioin asiat esitetään niin saamme kaikki perussuomalaiset mukaan kanssamme tärkeään kehitystehtävään.
Ajatelkaapa tilannetta kun hyvä on saatu aikaan ja perussuomalaiset tulisivat luoksemme valittaen, että kun emme ottaneet heitä mukaamme. Sellainen lopputulos ei ole myöskään hyvä.
Mikä on vaikutus taloudellemme tästä? Mietitkö sitä koskaan? Onko sinusta hyvä että tehtaat siityvät Kiinaan jossa tuprutus vain yltyy? Meille jää suurtyöttömyys. Mitä sanot?
Kuten varmasti kuulit niin teollisuutemme sitoutuu nyt vahvasti tuprutuksen vähentämiseen ja näin meidän kilpailukykymme paranee prosessien tehostuessa päästöjen pienentymisen kautta. Se takaa meille hyvän kilpailukyvyn ja Kiinalaiset tehottomat 1950- luvun energiahaaskaajat ja tupruttelijat menettävät teollisuutensa meille! Ellet usko niin opiskele lisää.
Teollisuutemme on jo tehnyt tuplasti sen minkä eu:n keskiarvo on. Suomi on jo tehnyt oman osansa. Miksi meidän pitää tehdä enemmän kuin muiden - meidän jotka olemme tehneet jo eniten? Miksi? Olemmeko masokisteja? Siltä pahasti näyttää.
Voin kuvitella senkin että kun puheenjohtajuus siirtyy Suomelle, tässä halutaan näyttää kuinka edistyksellisiä ja mallioppilaita me olemme. Tuskin mitään ei meidän herrat halua niin paljoa kuin eu-herrojen kehuja. ILJETTÄVÄÄ MIELISTELYÄ.
Eikö ne marssit kannattaisi suunnata noita laivanvarustamoja ja lentoyhtiöitä kohtaan, jotka nytkin kuormittavat maailman meriä ja ilmakehää?
Suomessa tuskin kukaan pystyy asian eteen mitään tekemään.
https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:-161.8/centery:-10.8/zoom:2
https://www.flightradar24.com/65.74,33.95/5
Miettikääpä sitä.
Se ilmastomuutoksen vastainen mielenilmaus oli juuri sitä mitä toivoit. Lopultakin yksi persu on samaa mieltä muitten kanssa, vain kun ymmärtäisi, että samassa veneessä ollaan ja sama tavoitehan meillä on. Kerro myös Halla- aholle!
Kiitos, että olet tukemassa ilmakehän kuormittamisen vähentämistä!
Marssien tarkoitus on yhteisöllisyys. Kuulua johonkin. Pörriäismummot ja Oulun lapset on jo unohdettu, koska ilmastonmuutoksesta on kivampi jaakailla isolla porukalla ja sen jälkeen mennä mäkkäriin hampparille.
Haluaisin tilaston, moniko itsensä työllistävä tai työnantaja-yrittäjä oli marssimassa.
On+vihdoinkin+ymmärrettävä.,+että
-+energiaa+säästävä+teollisuus+on+kannattavampaa+kuin+energiaa+tuhlaava
-+sähköauton+sähkönkustannus+on+jo+tällä+hetkellä+alle+15%+polttomoottoriauton+polttoainekustannuksesta
-+sähköautojen+akkutekniikka+ja+akkujen+lataus+kehittyy+nopeasti
-+akkupohjainen+sähköauto+valtaa+nopesti+automarkkinat+ja+raskas+kalusto+siirtyy+osittain+samaan+ja+kaukoliikenteen+osalta+polttokennopohjaiseen+(ei+palotilaa)+sähkökäyttöön
-+suomalainen+teollisuus+on+sitoutumassa+ilmastopäästöjen+voimakkaaseen+leikkaamiseen,+koska+se+on+jo+lyhyelläkin+aikavälillä+kannattavaa+ja+erittäin+kannattavaa+pitkässä+juoksussa
-+tuulivoimalla+tuotettu+sähkö+on+saavuttanut+kilpailukykyisen+kannattavuusraja+ja+pystyy+tästä+eteenpäin+investoimaan+tuulivoimaloihin+ilman+valtion+tukea
-lämpöpummutekniikat+säästävät+joka+vuosi+yhä+suurempia+energiamääriä+pumppaushyötysuhteiden+kasvessa+nopeasti
-+metsän+puunkäytössä+tullaan+nopeasti+siirtymään+bulkkituotteista+hiiltä+sitoviin+tuotteisiin+korvaten+fossiilisia+hiilivetyjä,+jolloin+metsähakkuista+tulee+ympäristöteko
-+sähkön+käyttö+lentoliikenteessä+kehtitty+lähitulevaissuudesssa
-+ruokatottumuksilla+on+vaikutusta+terveyteen,+ilmastomuutokseen+ja+kustannuksiin,+sekä+yleisesti+ottaen+vähähiilinen+ruokatuotanto+tulee+jopa+suorienkin+kustannusten+osalta+halvemmaksi.
-+ym.
Näitä+ja+vastaavia+lukuisia+muita+ilmastomuutosta+vastustavien+tekniikoiden+käyttöönoton+nopeuttamista+pystytään+voimakkaasti+poliittisten+päätösten+kautta+nopeuttamaan.
Sanohan mikä on akkujen valmistuksen vaikutus luomakuntaan (ilmastoon ja ympäristöön). Nythän on laskettu että yhden akun valmistuksen ilmastovaikutus on samaa luokkaa kuin dieselauton 200000 km:n matka.
Sano myös se miksi Suomen pitää tehtä enemmän kuin muiden maiden. Mistä matutuksella köyhtyvä (3.2 miljardia on hinta vuodessa nyt, ja tulevaisuudessa moninkertainen) kansa saa rahat sähköhärpäkkeisiin sekä räjähtäviin hintoihin? Mistä sähkö kaikkiin sähköautoihin? Ydinmyllyjäkö kymmenen lisää?
Suomen päästöt maailman päästöistä on 0,16 promillea. Hesaria ja Yleä jos kuuntelee, ilmastonmuutos, antarktiksen sulaminen jne on meidän suomalaisten syytä.
Mutta kun samalla säästämme, emmekä menetä, siirtyessämme uuteen aikaan. Eikö millään mene perille!
Ei siinä mitään säästä. Mm. ensin rakennetaan valtava infra sähköautoille ja sitten huomayaan että sähköautot ovatkin ihan kelvottomia liikuttamaan koko kansaa. Rakennettu infra jää käyttöä vaille. Ja sitten taas tuulihatut keksivät jotain muuta yhtä kalliita investointeja vaativia systeemejä.
Jälkeen jäänyt hiilijalanjälki on suurempi kuin mistään koskaan on ennen syntynyt.
Ainoat ketkä tälle vouhotukselle nauravat, on bisneseliitti, kun ovat ilmastonmuutos-propagandalaan saaneet vähä-älyiset ja helposti nenästä vedettävät ihmiset lapioimaan rahaa bisnes- ja muun eliitin taskuihin.
Tyhjäntoimittaja-vihervassareille pitäisi antaa vapaat kädet kasvatella hamppujaan niin ei sitten riittäisi aikaa mokomiin haittavouhotuksiin.
Jos asia on ollut tiedossa, niin miksei muutosta ole tehty pikkuhiljaa vaan valtavalla
volyymilla muutaman kuukauden koohotuksella ENNEN eduskuntavaaleja. Yksikään vihervassari ei enää tunnu muistavan vanhustenhuollon karmeita heitteillejättöjä, tappoja ja pahoinpitelyitä. Muutama muisti -vaalitenteissä. Ja lasten raiskauksethan jo häivytettiin julkisuudesta muutamassa viikossa.
Media hehkutti ilmastonmuutosvaaleja ennen valitettavia julkitulleita vanhustenhuollon rikoksia, mutta ne on jo haudattu ettei hieno ilmastonmuutosagenda jää sivurooliin.
Joo niistä tapoista: Ilmansaasteet aiheuttavat Suomessa yli 2000 ennenaikaista kuolemaa joka ikinen vuosi. Eli nyt elävistä ihmisistä tulee kuolemaan ennenaikaisesti ilmansaasteisiin ainakin 75000 ihmistä. Luulisi persussussunkin olevan ainakin tästä huolestut.
Luonto karsii heikoimmat pois. Ylikansoittuminen on muutenkin yksi suurimpia ongelmia mitä on, joten kyllä sitä sakkia joutaakin kuolla.
Vihervassarit voisivat aloittaa väestön vähentämisen itsestän ja sen jälkeen voisi Afrikan eristää niin että sidltä tulisi ainuttakaan loisijaa Eurooppaan.
Perustelu tuokin, ettei tarvitse olla mitään mieltä.
PS lääkemafia tappaa huomattavasti enemmän kuin 2000 per vuosi ja aloittaa myrkyttämisen ensimmäisestä K-shotista. Mutta ehkä sinä et ole siitäkään mitään mieltä.
Kerro konkretiaa, miten aiotte suomalaisten hiilijalanjälkeä pienentää ja missä aikataulussa ja mistä keräätte varoja kuitataksenne yrittäjille aiheutuvat kustannukset? Miten aiotte kompensoida eri ihmisryhmille kertyvät erilaiset kustannukset?
Mielenkiintoista olisi myös tietää, miten asut ja mitä teet työksesi. Opiskelijasinkku, joka asuu ruuhkakasuomessa , hyvien liikenneyhteyksien varrella vai perheellinen yrittäjä Pohjois-Karjalan perukoilla lammastilallisena?
Miksi ilmastoaktivistit eivät ole kehittäneet kaikkina näinä vaaranvuosina palveluja ja toimintatapoja joihin ihmisten olisi hyvä siirtyä, vaan aktivistit haluavat verotuksella pakottaa ihmiset muutokseen vaikka ei ole käypää vaihtoehtoa?
Miten aiot vähentää Kiinan ja Intian ilmansaasteita? Luuletko aidon oikeasti, että suomalaisten marssiminen tai framille nostettu ruotsalainen Greta kiinnostaa pennin vertaa maailman rahaeliittiä.
PS missä puhelimesi on valmistettu? Entä kaikki latausjohdot ja kuulokkeet, joita hankit rikkoutuneiden tilalle? Entä lenkkarisi, vaatteesi tai kaikki elektroniikkasi, läppärisi ja kuka ne aasialaisessa tehtaassa teki? Ehkä aloitat listaamalla kaikki tavarat joita ympärilläsi on. Tsekkaa myös ruokakaappisi, löytyykö palmuöljyä tai gmo-banaaneja?
Hanki sähkönsiirtoverkko takaisin Suomen kansalle ja puhutaan sen jälkeen sähköautoista enemmän, jookosta.
Autch, unohtui huonekalut.. mitä materiaalia, missä tehty ja kuka teki? Onko nahkaa vai keinonahkaa, entä kenkäsi, nahkaa keinonahkaa vai muuten vaan muovia? Millä pesuaineilla pyykkisi peset, entä asiatiasi, henkilökohtainen hygienia... aijaijai, ettet vaan päästäisi kemikaaleja vesistöihin, ajattelitko hetkeäkään vedeneläviä? Ja voitko käsittää, että lääkejäämät eivät häivykään vedestä vedenpuhdisamolla, vaan jatkavat matkaa sinne, missä kalat ja äyriäiset polskuttelevat. Muista tämä seuraavalla kerralla kun nappaset hormonipillerisi tai päänsärkylääkkeesi kankkuseen.
Mielenkiintoisia nuo muovin nanopartikkelit. Keinokuituvaatteista ja muoviastioista niitä irtoaa niin kauan kuin ne ovat olemassa. Ainiin, mitä mieltä olet 5Gn ihmisen terveyttä uhkaavasta korkeasta sähkömagneettisesta säteilymäärästä?
10.000 tyhmää ja kusetettua ihmistä koolla... ei aiheuta mitään toimenpiteitä.
Niitä oli kyllä vielä Oulussakin Helsingin lisäksi. Olivat nuoria ja tulevaisuuttaan varmistamassa aivan omatahtoisesti. Myöskin perussuomalaisten jälkikasvua oli ihan paikan pällä.
Vaikuttaa tuleviin päätöksiin positiivisesti meidän kaikkien parhaaksi, myöskin perussuomalaisten parhaaksi. Kaikkihan ymmärrämme, että uuden edessä tietämättömyys aiheuttaa pelkoa ja sitä kautta vastustusta, mutta pelko pois ja rohkeus tilalle, kuten nuoretkin sen ymmärtävät.
Oikeastihan+nuo+kaikki+on+pellejä+jos+tuo+kaikki+on+suunnattu+Suomea+ajatellen.+Suomi+on+hoitanut+oman+osuutensa+mallikelpoisesti+ja+saanut+myös+maksaa+siitä+paljon.+Kaiken+lisäksi+sillä+ei+oikeastaan+ole+suurta+vaikutusta+miten+Suomessa+toimitaan+kun+täällä+on+0.01%+maapallon+väestöstä.+Suomi+kuitenkin+on+siis+hoitanut+oman+tonttinsa+loistavasti+vaikka+se+on+tullut+maksamaan+melkoisesti+ja+on+pois+monesta+muusta+asiasta.
Olisi+täysin+typerää+laittaa+näiden+vaalien+joksikin+teemaksi+nämä+ilmasto+asiat.+Ne+jotka+siitä+jaksaa+vouhottaa+olisi+aiheellista+siirtyä+ihan+toisiin+maihin+tekemään+maailman+parannustaan+jos+ovat+oikeasti+huolissaan+asiasta.+Pakistan+Intia+Venäjä+Kiina+Usa...............+Oikeasti+ei+ole+mitään+järkeä+suuremmin+asiasta+vouhottaa+Suomessa+kun+asiat+on+ihan+mallillaan+ja+Suomen+vaikutus+mitätön+vaikka+asiat+olisi+huonostikin.+Menisivät+toitottaman+sinne+missä+oikeasti+aihetaa.
Tässä on parasta pellenmallia aivan omasta rivistä. Katso ihmeessä ja mieti. Jos olet kykenevä ihminen analysoimaan tuon sisällön niin sen jäkeen varmasti muutat käsityksesi.
https://areena.yle.fi/1-4667627
Tuommoisen linkitit sitten. Kuka noita vihervasureita uskoo kun heillä on unelma? Jostain kumman syystä nämä ilmastoöyhöttäjät ovat juuri suvakkeja.
Onko Jussi sivistymätön? Jussi puhuu kaikkein sivistyneimmin mitä tulee puoluejohtajiin. Jaamme Jussin näkemyksen näissä. Te suvakit teette tästä maasta kivikautisen öyhötyksellänne.
Asia on oikea! Kohde, eduskuntamme ja poliitikkomme on väärä!
Mielenilmaus olisi pitänyt suunnata varsinaisten paskalinkojen, etupäässä Kiinan, Intian, USA:n, Venäjän jne. suurlähetystöen eteen!
Tämä suomalaislle kohdistettu, keinotekoinen ilmastohölinä on kuin joku uskonnollinen hurmosliike.
Oma ajattelu ja päättely on kielletty!
No jos kerran näin haluat niin mene sinä sinne ja me muut hoidetaan oma pesämme kuntoon.
Mitä tämä pesän kuntoon laittaminen meinaa kansantaloudellemme kun lähes kaikki mahdollinen kallistuu? Siihen päälle haittamaahanmuutto. Mitä nämä meinaa? Haittamaahanmuuton hinta on se kolme miljardia vuodessa, ja todennäköisesti seuraavan hallituksen toimien johdosta huimasti enemmän. Kuinka luulet että haittamaahanmuutolla köyhtyvä kansa jaksaa maksella kaikki ylimääräiset rasitteet?
Kun ei kerran vastausta tule, vastaan itse. Tämä matutuksella köyhtyvä kansa näännytetään näillä helvetillisillä ympäristömaksuilla henkihieveriin. Viimeinen samuttakoon valot.
Voisiko joku ihan konkreettisesti kertoa mitä meidän suomalaisten pitäisi tehdä jotta maapallon lämpötila kääntyisi laskuun. Riittääkö se että suljemme kaikki tehtaamme ja pysäytämme liikenteen. Näkyisikö tuollainen teko jo lämpömittarissa.
Meidän suomalaisten tulee antaa konkreettista tietoa perussuomalaisille ja saada heidät mukaan yhteisiin ilmastotalkoisiimme. Tämä on aivan oleellista, että tietoa jakamalla vähäväkisinkin kansanosa saadaan mukaamme innostuneena kehittämään omaa tulevaisuuttaan, sillä yhteistyö on ihmiskunnan suurin voimavara ja se alkaa yksilöstä. Takuuna on parempi tulevaisuus, eli ole huoletta.
Tarkoitit kai vihreille jos tässä pitää puolueita mainita. Tällaisia ne vihreiden talkoot...
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7c1988af-12b4-4daa-86c0-f0f48bea353e
Miksi on olennaista, että Suomen pieni kansa pitää saada vastuuseen esimerkiksi Kiinan valtavista päästöistä? Olemme jo nyt tehneet enemmän kuin muu maailma, suhteessa väkilukuun.
Kun tietää, että Suomen historian tuhoisin pääministeri Sipilä kumppaneineen on tuon ilmastomädätyksen takana, niin...
https://kestavakehitys.fi/toimikunta/kokoonpano
Tiedätkö kuka on Maurice Strong?
https://www.youtube.com/watch?v=tMkqozFqT0g
Aivopestään ihmiset ilmastopelolla, jotta saadaan kiinantyylinen kommunismi eurooppaankin.
Ovatko kaikki perpanssit netin salaliittohörhöjen höpinät kakistelematta nieleviä idiootteja? Oikea tiede tehdään kähyisten youtube-videoiden ulkopuolella.
Voisiko joku kertoa mitä meidän tulisi tehdä ihan käytännön elämässä että se näkyisi lämpömittarissa. Vai onko niin että tehtiin me mitä tahansa niin se ei mittarissa näy.
Ainakin asia on niin että tehtiin me suomalaiset mitä tahansa, se ei mittarissa näy. Jutun ymmärtäisi jos jokainen maailman maa tekisi suhteessa yhtä paljon. Ikinä se ei tapahdu, en usko ainakaan siihen.
Meidän suomalaisten tulee aivan aluksi antaa tietoa perussuomalaisille ja saada heidät mukaan yhteisiin ilmastotalkoisiimme. Tämä on aivan oleellista, että tietoa jakamalla vähäväkisinkin kansanosa saadaan mukaamme innostuneena kehittämään omaa tulevaisuuttaan, sillä yhteistyö on ihmiskunnan suurin voimavara ja se alkaa yksilöstä. Takuuna on parempi tulevaisuus, eli ole huoletta.
Ensin sammutamme siis maasta valot ja sitten opetamme persuja, niinkö?
Niinpä. Yksi tai muutama maa ei pysty pelastamaan mitään. Jos kaikki maat alkaisivat tällä hetkellä todella tekemään kaikkensa, sillä voisi olla merkitystä. Mutta miten se voisi toteutua?
Kaikkien muitten puolueitten kaikki merkkihenkilöt, Suomen nuoriso ja lapsetkin näyttävät ymmärtävän ilmastomuutoksen ja sen vaatimat toimenpiteet paremmin kuin perussuomalaiset isot ihmiset. Hävettää ja säälittää kovasti.
Häpeä ja sääli itseäsi vaan!
Jos jotakin pitää tehdä, niin keskittäkää toimenpiteet Kiinaan ja muihin suuriin saastuttajamaihin! Me hyvän hiilinielun ja vastuullisen ilmastokäyttäytymisen maana emme yksinkertaisesti voi pelastaa yksin maailmaa!
Koko vouhotus on Sipilän ja globalistien mädätystä! Sen perimmäinen tavoite on saada kansalaiset kuriin ja ohjailtavaksi! Äänestäkää Persut valtaan, niin loppuu tuollainen älyttömyys!
Näitä+persuja+kun+ei+heidän+vinksahtaneitten+mielipiteidensä+johdosa+kukaan+muu+puolue+suostu+missään+nimessä+ottamaan+mukaan+hallitukseen+niin+mitäs+teet.+Ja+vaikka+ottaisivatkin+niin+se+olisi+sellaisen+populistisen+liikkeeen+viimeinen+loppu.+Ja+vaikka+saisivat+110%+äänisistä+eivät+voisi+hallitusta+perustaa,+koska+sekin+olisi+sen+hörhötyksen+loppu.
Sinulla ne vinksahtaneet mielipiteet ovat!
Eipä näytä tietämys Timo Soinin perusuomalaissakkia saavuttaneen. Ovat menneisyyden vankeja.
Älä mainitse sitä törkeää sikaa persujen yhteydessä enää koskaan!
Sikäli huvittavaa että itse näytät olevasi menneisyyden vanki!
Me perussuomalaiset kunnioitamme Timo Soinia, joka teki puolueellemme JYTKYN!
Persut eivät olleet aikaisemmin minulle vaihtoehto, koska vihasin Soinia. Nyt ovat asiat muuttuneet. Tässä on kaikki merkit ilmassa valtavaan vaalivoittoon.
Vihasit siis Soinia? Vai vihasitko vain Soinin mielipiteitä? Jos vihasit Soinia ihmisenä, niin onko hän lyönyt sinua, vai pettänyt asuntokaupassa, varastanut omaisuuttasi, vai mitä teki sinulle? Etkä siis enää vihaa Soinia, kun asiat ovat muuttuneet?
Miten Soini voisi voittaa valtavan vaalivoiton kun ei ole edes ehdokkaana???????? Tätä täytyy oikein ihmetellä!
Älykkyytesi perustella sovit perussuomaisiin kuin kala veteen.
Mikäs sininen smurffi siellä änkyttää?
No itse ainakin väitit Soinin voittavan valtavan vaalivoiton. Onko sinulla menneet puolueet ja puoluejohtajat ja ehdokasasiat jonkin verran sekaisin. Keskity nyt kovemmin!
Tämähän on suuren luokan kusetus ja hämäys että puhutaan jostain globaalista ongelmasta ja sen ratkaisusta mukamas meidän tekemiemme päätösten perusteella. Tällä ei ole mitään muuta tarkoitusta kuin viedä asia "sivuraiteelle" ja pois todellisista ongelmista joihin meidän pitäisi keskittyä - Kuten:'
- Kestävyysvajeen kiinni kurominen.
- Työllisyyden parantamisen keinot.
- Köyhyyden torjunta.
- Vanhusten hoito.
- Koulutus.
- Tasa-arvoinen yhteiskunta.
- Maahanmuuton ongelmat.
- Köyhyyden torjunta
- jne, jne...
Nyt kun puhutaan ilmastosta niin todelliset ongelmat joihin voimme OIKEASTI vaikuttaa jäävät kokonaan käsittelemättä. TÄMÄ ON JUURIKIN PÄÄTTÄJIEN TARKOITUS koska asiat ovat vaikeita ja kukaan ei haluaisi sanoa mitään "väärää" jotta kannatus ei laskisi. EMME SAA TIETÄÄ ehdokkaiden/puolueiden kantaa asioihin joita käsitellään ensi vaalikaudella joka tapauksessa koska toimittajatkin ovat tässä ilmastovouhotuksessa mukana!
Miten tuo kaikki nyt voisi sopia perussuomalaiseen kontestiin? Siinähän on muutakin kuin yhden asian liikkeen maahanmuuton ongelmat mainittuina. Jos itse pystyt noin montaa asiaa käsittelemään niin silti voit olla varma, että ainakaan muut puolueuskolliset eivät siihen pysty. Rajoitu käsittelemään maahanmuuton ongelmia niin silloin sinua kuullaan ja ymmärreteään enemmän.
Unohdit että Persuilla on myös oma ja muista puolueista poikkeava kanta siihen että mitä tämän ilmastonmuutoksen suhteen pitää ja kannattaa täällä suomessa tehdä!
Eli, Persuilla on kaksi vahvaa teemaa jotka ovat TODELLISET vaihtoehdot muille puolueille. Tämän lisäksi Persuilla on tietysti oma kanta "kaikkiin asioihin" samalla tavalla kuin muillakin puolueilla.
Ongelma muiden puolueiden suhteen on se ETTÄ ei oikein tiedä että mikä on se "juttu" mitä varten ne ovat olemassa!
Ainoastaan RKP on selvä ja ehkä KD ja sitten jotkut pienpuolueet, vihreätkin olivat ennen luonnonsuojelupuolue mutta nykyään se edustaa vaikka mitä! Kokoomus on "rahapuolue" mutta Kepu ja SDP ovat aivan tuuliajolla, MIKÄ ON SE NIIDEN JUTTU?
Helsingissä asuu yli puolimiljoonaa ihmistä. Vain 10 000 oli kiinnostunut marssista joten pieni marginaalinen sekopääjoukko.
Persujen Takahikiän ilmastomuutoksen kieltämismarssilla ei ollut yhtä ainuttakaan persua.
En jaksa uskoa että siellä olis muitakaan kovin paljoa ollut, tai sitten olet erehtynyt paikkakunnasta!
Olisi kiinnostavaa tietää, että mitä nämä tällä marssilla olleet ovat tehneet ilmastonmuutoksen estämiseksi tai mitä aikovat sille tehdä? Ovatko jo luopuneet kännyköistään, tietokoneistaan, autoistaan ja ulkomaanmatkoistaan? Jospa täällä pohjolassa ilmat lämpenisivät, niin ketä täysijärkistä se haittaisi?
Ihmiset ovat valmiita "luopumaan" sellaisista asioista joita eivät muutenkaan käytä. Kaikki mikä on vähänkin itselle tärkeää niin siitä ei hevillä luovuta. Esim. suurin osa nykynuorisoa haluaa matkustella ja nähdä maailmaa MUTTA mukamas ilmaston hyväksi vähennetään lihan syöntiä.
Oikein huvitti kun katsoin MTV:n puheenjohtajatenttiä jossa tuli selvästi esiin puolueiden todellinen kanta tähän ilmastoasiaan kun puheeksi tuli hävittäjähankinta. Haavisto oli sitä mieltä että hävittäjiä ei kannattaisi tilata maasta/valmistajalta joka ei ole sitoutunut ilmastotavoitteisiin.
No mitäs muut sanoivat tähän vaikka ovat täällä kotimaassa niin kovin ilmastotalkoissa mukana. Kaikki "huusivat" yhdestä suusta että tämä on niin tärkeä hankinta että tämä tehdään pelkästään teknisillä perusteilla! Eli eipä ilmasto paljoa painanut!
Poliitikkojen "kiinnostus" ilmastoon johtuu vain siitä että saadaan hyvä syy lisäverotuksille (polttoaineet, lentoverot, muut haittaverot ja jne.) ja jälkeenpäin voidaan rinta rottingilla todeta että teimme mitä lupasimme ilmaston hyväksi - KOROTIMME VEROJA!!!
No niin voisiko joku laskea kuinka paljon hiilidioksidia ja muista saasteita tämäkin tyhjänpäiväinen väittely aiheutti. Ettekö te jo usko että ilmastohurmoshenkistä viherhippiä ei voi käännyttää oikealle tielle.
Aivopesu toimii hyvin varsinkin hieman yksinkertaisiin ihmisiin, viherhippi on yksinkertainen ja naivi tämä ei ole varsinaisesti viherhipin syytä vaan perinnöllistä jos kumpikin vanhempi on umpityhmä tai vajaa, tuloksena on helposti aivopestävä viherhippi. Tämä laji ei osaa kyseenalaistaa mitään
Mainitsemasi viherhippi kuuluu kuitenkin ryhmään, joilla on Suomen poliittisista suuntauksista kaikkein korkein koulutustaso. Siksi sen ryhmän edustajat eivät ole aivopestäviä vaan menevät edellä, näyttäen uutta tietä ja tulevat muuttamaan tämänkin maan paremmaksi elää myöskin niille, jotka eivät ole syystä tai toisesta pystyneet kouluttautumaan.
Moni muu läytää johdateltavan ihmisen katsomalla peiliin.
Varmasti Saksassakin oli aikoinaan hyvin koulutettua porukkaa mutta niin vaan Hitlerin porukka aivopesi ne, ihan suvereenisti...
-----------------
"If you repeat a lie often enough, people will believe it, and you will even come to believe it yourself."
Joseph Goebbels
Koulutettu viherhippi lämmittää asuntonsa kivihiilellä, kävelee lämmitettyä jalkakäytävää pitkin ostosparatiisiin muotivaateostoksille, juo alumiinitölkistä lentokoneella Thaimaasta rahdattua kookosvettä tai Alppien kivennäivettä, on vegaani ja lentää lomillansa Balille sukeltelemaan. Koluttamaton maalaisjuntti asuu metsän keskellä puulla lämmitetyssä talossa, käy kaupassa kerran viikossa, ei osta uusia vaatteita joka vuosi, syö ahvenia, hirveä ja oman pellon perunaa, juo hanavettä, ei ole koskaan käynyt ulkomailla
10000, hetken päästä esitettiinkin lukua 20000. Keillä on tällainen laskutaito? Virhe on 'kohtalaisen' suuri. Tällaista se on ilmeisesti ollut muulloinkin. Mitäpä sillä on väliä, onko lukema moninkertainen todellisuuteen verrattuna, tai, toisinpäin, onko oikea luku murto-osa ilmoitettuun verrattuna.
Siis n.10 000 marssilla, eli n.5 000 000 ei ollut marssilla, eli se siitä sitten.
Enemmistöä eivät kiinnosta homo-vihreiden vouhotukset milloin mistäkin tyhjänpäiväisistä asioista.
Suomen vaikutus maapallon ilmaston lämpenemiseen on promillen murto-osa, siis kuin hyttysen paska Tyynessä Valtameressä.
Menkää höyryämään niihin maihin, jotka eniten päästöjä aiheuttavat. Ensiksi Kiinaan, Intiaan, Venäjälle ja USA:han! Sitten kun nuo maat tekevät jotain asian hyväksi, voi Suomikin seurata perässä, ei ennen. Aivan mieletöntä, että Suomen pitäisi hirttäytyä ilmaston muutoksen hyväksi, kun muu maailma porskuttaa entiseen malliin.
Halla-ahokin korostaa jatkuvasti sitä, että muutoksen täytyy tapahtua ensiksi siellä, missä suurimmat päästöt aiheutuvat. Jussi on puoluejohtajista ainoa järki-ihminen ja uskaltaa sanoa, että eihän keisarilla ole vaatteita.
Kaikkea ne vaalit saavatkin aikaan, voi hyvä ihme sentään!
KOKOOMUSPERHEIDEN POLIITIKKOJEN VAALIMAINONTA ON KYMMENIÄ TUHANSIA TURHAAN PANTUA RAHAA JOKA TUHOAA YMPÄRISTÖÄ SAMOIN ORPON MAAHAN TUOMAT JIHADISTIT ja turvapaikkashoppaajat jotka alkavat elää KYLMÄSSÄ SUOMESSA SOSSUSSA YMPÄRISTÖÄ MASSIIVISESTI KULUTTAEN
Halla-aho 4.4. "On kai selvää, että päästöt/asukas kylmässä, vähäväkisessä teollisuusmaassa ovat suuremmat kuin jossakin, missä on lämmintä mutta ei teollisuutta. Suomessa energiantuotannon hiili-intensiteetti on kuitenkin EU:n parasta luokkaa"
HALLA-AHO EI TUHOA YMPÄRISTÖÄ VAALIMAINONNALLA
Haho on käyttänyt vaalimainontaan 300 euroa kaikkiaan
Halla-aho 6.4. "Tein juuri ennakkoilmoituksen vaalirahoituksesta. 307,52€ flaijerien painatuksesta"
VIHERPELLE ON ERÄS PAHIMPIA YMPÄRISTÖN TUHOAJIA MATUTUONNILLA
Haho 4.4. "Kysymys vihreille: Miksi kolmansista maista kotoisin olevat turvapaikanhakijat voidaan käännyttää Venäjälle mutta ei Ruotsiin? Onko Venäjä oikeasti turvallisempi maa kuin Ruotsi?"
Suomeen kuljetettiin etnisen profiloinnin (= rasismia) jälkeen punaisen ristin ja ruotsin valtion kähminnässä irakilaisia ja afgaaneita Haaparannasta (Ruotsi piti syyrialaiset) Koulujakäymätön hyvän lapsuuden saanut perijä hölöttää järjettömyyksiä kun arvelee, ettei kansa ymmärrä
"Haavisto IS:n Vaaligrillissä: Itäraja olisi pitänyt sulkea heti, kun Venäjältä alkoi vuonna 2015 saapua pakolaisia – ”kannattaa käyttää yleistä järkeä”"
Miksi kukaan (en ole ainakaan havainnut sellaista) ilmastoöyhöttäjä puhu näiden jopa satojen miljoonien miesten (yleensä nämä ovat sotakuntoisia miehiä) ilmastovaikutuksesta kun he tulkevat länsimaihin kuluttamaan? Ollaan kuin virtsa sukassa asiasta.
No entäs se yli vuoden jatkunut vanhojen autonrenkaiden poltto Israelin rajalla sekö on sitä parempaa saastuttamista vassareista ? Että silleen.
Israel on sorrettu kansa ....holokaustit ja kaikki muut. Olemme sen velkaa.... meidän tulee polttaa vastaavasti vähemmän auton renkaita.
Aivan turhaa tuollainen ilmasto hysteriä uskontokultti johon nuoret on houkuteltu, nuoria on helppo johtaa harhaan. Talvi on ollut ihan tavallinen pakkastalvi. Tämä ilmasto asia on historian suurin bisnes ja petos lähtöisin eu:n bilderber piiristä. VIHREÄ VAARALLINEN VALHE, ÄLKÄÄ ÄÄNESTÄKÖ VIHERVASEMMISTOA TAI VIHERMIELISIÄ!!!! Siitä on rahallinen hyöty ahneille markkina voimille. islam pakolaiset ja rikkaat saa ainoastaan ajaa autolla tavallisten ja keskituloisten ihmisten pitää ajaa pyörillä kun aikoinaan kiinassa ajettiin. Ympäristö lait ei koske islam pakolaisia , tämä on sitä tasaarvoa. Tavallisia autoilijoita kuritetaan tällä ilmasto vääryydellä autoilu on kuitenkin välttämätöntä. Lentämiseen ilmasto vero, koska se saastuttaa eniten, varsinkiin ykkös luokkaan. Maksakoon nämä suomalaiset pyrkyri herrat itse brysselin lentonsa. vihreiltä ja vihermielisiltä pois taksi etuisuudet, kävelkööt nämä autoilijoiden kurittajat. Tämä viherporukka on sanavapauden pahin vihollinen. Ei saa olla erimieltä muuten olet vihapuhuja. Ovat itse todella vihamielisiä ja väkivaltaisia. KURIIN TÄLLÄISET VIHERHULIGAANIT. Varsinaisia maan pettureita. Pitävät rajoja auki kaikenlaisille terroristeille. OLEMME EU:N PANTTIVANKEJA!!!Poliitiikot älkää alistuko tälläiseen viherdiktatuuriin. PELASTAKAA SUOMI KOKO MAAILMA VIHERVASEMMISTOLTA!!!!!Muuten tulee marginaaliyhteiskunta tai siirymme keskiaikaan. Nämä viherporukat on tullut liian kalliiksi veronmaksajille. Vanhemmat ovat rakentaneet veroillaan tämän yhteiskunnan, jota vihervasemmisto on romuttamassa.
Joten mökkiläiset: Paska asiat nyt kuntoon ja heti!
Viherhippihyppi tolovanat- minä en oo ennen kuullutkaan, että marssimalla ilmasto viilentyy. Varokaa nyt hitossa, ettei vaan kesken viljasadon kasvun iske mieletön pakkanen ja kananmunan kokoisten rakeiden myrsky koko eurooppaan, joten varokaa sen marssimisen kanssa.
Koko "ilmastonmuutos" vouhotus ei perustu mihinkään, tässä Suomalaisten tutkijoiden luentosarja jossa he mm. kertovat että mm.Sodankylän mittausaseman tuloksia on manipuloitu jättämällä mittaustuloksia pois datasta ,eli väärennetään tuloksia siihen suuntaan että ilmasto muka lämpenisi.
https://www.youtube.com/watch?v=vTCasc3TY3Q