valkoarmeijaa, ei Venäjää vastaan. Kukaan Suomessa ei tuntenut eikä tiennyt varmaksi mitä tänne tullet ryssän upseerit, varsinkin Mannerheim, lopulta aikovat. Aikovatko valansa mukaisesti liittää Suomen takaisin Venäjän valtaan ja Mannerheim kenraalikuvernööriksi.
Sen takia hän teki Suomesta Saksan vasallin ja kutsui tänne saksalalaisen sotajoukon, turvaamaan Suomen itsenäisyyttä sisäistä vihollista vastaan, ei Venäjän hyökkäystä vastaan. Tai ehkä sekin pikkasen saattoi vaikuttaa.
Sen takia hän teki Suomesta Saksan vasallin ja kutsui tänne saksalalaisen sotajoukon, turvaamaan Suomen itsenäisyyttä sisäistä vihollista vastaan, ei Venäjän hyökkäystä vastaan. Tai ehkä sekin pikkasen saattoi vaikuttaa.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Avaaja on liittynyt ketaleen ja huttilan kanssa palstan ansioituneimpien valehtelijoiden joukkoon.
Ajattelukin on yhtä kieroutunut ja tiedot olemattomat.
Mannerheim nimitettiin 15.1. 18 sotilaskomitean puheenjohtajaksi ja pian hallituksen joukkojen ylipäälliköksi Pohjanmaalle sekä 25.1. 18 kaikkien joukkojen ylipäälliköksi.
Ei Mannerheimin tehtävässä ollut mitään epäselvää.
Saksa kutsutti itse itsensä Suomeen. Punikit kukistettiin yhteisvoimin. Saksalla oli omat politiikkansa Venäjän suuntaan.
"Ei Mannerheimin tehtävässä ollut mitään epäselvää."
Et siis lukenut avausta tai et sitä ymmärtänyt tai tahallasi puhut asian sivusta. Tehtävänanto tammikuussa oli toki selvä mutta selvää ei ollut mitä hän on itse tuumannut tehdä sitten kun sota on loppu. Valtiolla ei ollut palkattua ajatustenlukijaa :) eikä kukaan kyennyt esittämään takeita mitä tämä ylpeä ja kunniankipeä herra lakeijoineen todella, ehkä, suunnittelee. Taustalla oli Venäjälle, ei Suomen hallitukselle, vannottu vala ja niin silloin kuin nytkin valaa pidettiin sitovana.
"Avaaja on liittynyt ketaleen ja huttilan kanssa palstan ansioituneimpien valehtelijoiden joukkoon.
Ajattelukin on yhtä kieroutunut ja tiedot olemattomat."
Mistä päättelet, että kyseessä olisi joku muu henkilö? Varmasti yksi ja sama. Tunnistaa "laadusta."
Stallari.:"Et siis lukenut avausta tai et sitä ymmärtänyt tai tahallasi puhut asian sivusta. "
Nimenomaan luin avauksen ja oikaisin siinä esitetyt järjettömät valeet.
"Tehtävänanto tammikuussa oli toki selvä mutta selvää ei ollut mitä hän on itse tuumannut tehdä sitten kun sota on loppu. "
Miksi se olisi pitänyt tietää, kun edes sodan syttymisestä ei vielä tiedetty?
"Valtiolla ei ollut palkattua ajatustenlukijaa :) eikä kukaan kyennyt esittämään takeita mitä tämä ylpeä ja kunniankipeä herra lakeijoineen todella, ehkä, suunnittelee."
Stallarithan sen tuntuvat tietävän. Tosin 100 vuotta myöhässä.
" Taustalla oli Venäjälle, ei Suomen hallitukselle, vannottu vala ja niin silloin kuin nytkin valaa pidettiin sitovana."
Hölynpölyä. Vala raukesi keisarin luovuttua vallasta. Mannerheim vältti tahallaan vannomasta valaa väliaikaiselle hallitukselle. Paluuumatkalla Suomeen hän teki Pietarissa selkeän pesäeron Venäjään. Siellähän oli jo bolsevikit kaapanneet vallan.
Sitä Venäjää jota Mannerheim palveli ei ollut enää olemassa 1918. Richard Pipesin analyysiin voidaan toki yhtyä. Neuvostoliiton ongelmat johtuivat venäläisestä luonteesta.
"Mistä päättelet, että kyseessä olisi joku muu henkilö?"
Koska täällä kirjoittelee "naakkana", "annina" ja "tarkkiksena" useampi henkilö.
Oikean annin ja naakan tekstit tunnistaa siitä, että käyttävät silloin kyseistä nimimerkkiä. Nämä muut, heidän kirjoittamikseen luullut tekstit ovat muiden kirjoittamia, vaikka etenkin Työkenttä yrittää kovasti itselleen muuta vakuuttaa.
Älä naurata. Samaa tietämätöntä/ymmärtämätöntä ryssien ylistystä ja omien haukkumista aivan samoilla fraaseilla ja hokemilla. Koko Suomesta ei voi montaa sellaista voi löytyä. On se melkoisen outoa, jos vain nämä muutamat kirjoittavat tänne, ja kaikista kirjoittajista vain he käyttävät samoja hellyttelynimiä ja huokauksia ym. (huoh, hanu, buaah, jargon, proosa jne jne.) Ja lähes poikkeuksetta vielä lopuksi maininta lääkkeistä, Lasolista, viinasta, pillereistä.
Otetaan vaikka tuosta "Toukokuun 1945 vähemmän tunnettuja tapauksia" ote. Siinä Ketale taas ylitti kaikki typeryyden asteikot.
"Sinun tasoiselta ei todellakaan kukaan apua pyydä mutta ihan kivaa olisi jos olisit edes jollain tasolla yrittänyt todistaa houreesi. Loppu tuossa viestissäsi onkin sitten jo täyttä houretta, sellaista pillerien ja viinan sotkua, ettei paremmasta väliä. Ainoa johtoajatus sinulla on tosin se, että ei sinulla ole hajuakaan siitä mitä sen ajan merilaki on asiasta sanonut vaikka oletkin koko ajan vedonnut merilakiin.
Ihan riemukas tunnustus lopultakin tuo miten kaikki vetoomuksesi merilakiin ovat olleet hihasta vedettyä runoa ja proosaa. Sen tosin jokainen lukija on tiennyt koko ajan, omiaanhan se poika siinä taas jorisee."
Palstalla vain yksi henkilö kykenee kirjoittamaan noin, yhtä typerästi, ylimielisesti ja yhtä väärässä. Nimimerkkikin aina samaa tyyliä.
Kyseinen teksti ei ole Ketaleen eikä Annin käsialaa. Sävyerot, mm. herjaukset, eivät sovi näiden teksteihin. Se sinut raivon partaalle sillä työkenttä-keskustelulla saanut buaah-pässittelijä voisi sopiakin tuohon tekstiin, mutta kyseessä siis eri henkilö kuin nuo kaksi; hänellä on selvästi aggressiivisempi tyyli. Etenkin Anni taas leikittelee enemmän sanoilla ja sanamuodoilla.
Niin.
Tunnetusti Mannerheimin mieli askarteli noihin aikoihin sen kaikkein Suurimman päämäärän parissa.
Eli johtaa kansainvälisen oikeiston yhtyneitä sotavoimia Pietarin valtauksessa bolsevikkien kukistamiseksi,ja siten luodulla itseoikeudella ottaa Keisarin asema ja arvo.
No,teutoneja ei suuremmin innostanut ajatus suomalaisen keisarin johtamasta jättiläisvaltiosta,he arvioivat pitkällä tähtäyksellä olevan kannattavampaa hankkia maksimaalinen vaikutusvalta Itämeren alueella pakottamalla suomalaiset alistumaan Saksan suurvaltapolitiikan lakeijaksi.
Idiootti: "Tunnetusti Mannerheimin mieli askarteli noihin aikoihin sen kaikkein Suurimman päämäärän parissa."
Kyse oli siis loppuvuodesta 1917 ja tammikuusta -18. Mannerheim askarteli silloin Venäjän sotilaiden karkottamisen aloittamisen kanssa.
"Eli johtaa kansainvälisen oikeiston yhtyneitä sotavoimia Pietarin valtauksessa bolsevikkien kukistamiseksi,ja siten luodulla itseoikeudella ottaa Keisarin asema ja arvo."
Missä tällainen tieto on esitetty? Valkoisten kenraalien toimet käynnistyivät hitaasti keväästä -18 alkaen. Mannerheim halusi kyllä olla mukana bolsevikkienkukistamisessa, mutta vain Suomen itsenäisyyden tunnustuksen jälkeen.
Länsivaltojen interventio alkoi laiskasti vuoden 1919 puolella. Mannerheimilla tuki sitä sallimalla brittien touhuta Kannaksella.
"No,teutoneja ei suuremmin innostanut ajatus suomalaisen keisarin johtamasta jättiläisvaltiosta,"
Ei varmaan. Se tuntuu innostavan vain palstan stallareita.
"he arvioivat pitkällä tähtäyksellä olevan kannattavampaa hankkia maksimaalinen vaikutusvalta Itämeren alueella pakottamalla suomalaiset alistumaan Saksan suurvaltapolitiikan lakeijaksi."
Saksa saneli bolsevikeille Brest-Litovskin rauhan ja käytti Suomen aluetta sen valvomiseen sekä Jäämeren rannoille kaavaillun retken valmisteluun. Se päättyi Saksan romahdukseen.
Aloituksessa kuvattu välivaihe muuttuui, kun jopa Svinhufvud huomasi Saksan hävinneen ja suoratsaan pyysi Mannerheimia palaamaan, kun kurkoa ei Saksasta saatu.
Omituisin ja siviilijohtoa pelottavin käänne itsenäisyysasiassa tapahtui kun Venäjältä tulleet venäläiskenraalit kaappasivat sotilaallisen johdon. Suunnitelmanahan oli, että suomalaiset jääkärien johdolla hoitavat loppujen venäläisten karkotuksen mutta yllättäen ja pyytämättä ilmestyi jostakin joukko venäläiskenraaleja joilla oli heti hyvä yhteistyö Pohjanmaalla olevien venäläisjoukkojen kanssa.
Sotilaskomitean työssä ei Vaasassa ollut ketään siviiliä sitä valvomassa ja määräämässä. Varsinkin Mannerheimin tultua sen johtoon yhteydet siviileihin katkesivat täysin. Pelko oli suuri sen suhteen, että Mannerheim sekottaa Suomen Venäjän sisällissotaan vaarallisin ja verisin seurauksin. Se haluttiin välttää ja siksi tehtiin sopimus Saksan kanssa.
Onpa todellista hölynpölyä. Ilmeisesti avaaja haluaa tosissaan lyödä ketaleen ja huttilan.
Mannerheimin nimitti siis laillinen hallitus. Ylipäällikkönä hän valitsi apulaisensa.
Kaikki olivat eronneet Venäjän armeijasta.He hakeutuivat Vaasaan Mannerheimin kutsusta. Muutama tuli jo hänen mukanaan.
Vaasassa toimi alusta alkaen ns, tynkäsenaatti, joka oli päätösvaltainen hallitus.
Sopimukset Saksan kanssa saneli kenraali Ludendorff ja Saksan ulkoministeriö.. Suomen edustajat Berliinissä hyväksyivät sen oma-alotteisesti. Myöhemmin Svinhufvud päätyi pakomatkallaan Berliiniin ja allekirjoitti sen maaliskuun alussa. Mannerheim kiirehti Saksan avun tuloa, koska sota uhkasi venyä.
....Mannerheimin nimitti siis laillinen hallitus. ......
Laiton tynkähallitus. Mutta ei se mitään asiaa muuksi muuta sillä tottakai hänet piti jonkun muodollisesti alussa nimittää tehtävään. Olisi ollut heti kättelyssä liian kornia jos olisi itse itsensä nimittänyt. Kukaan vaan ei tiennyt mitä hän ja hänen kabinettinsa aikoo sodan jälkeen tehdä. Demokratia olisi voinut olla suuressa vaarassa eikä sitä riskiä haluttu ottaa. Olihan heillä takanaan uskollisuudenvalat tsaarille eikä tietääkseni kukaan näistä tulijoista ollut siitä avoimesti irtisanoutunut. Piti siis olettaa, että valat ovat voimassa.
Ei hänen valitsemiinsa tai mukana tulleisiin apulaisiin voinut luottaa sen kummemmin.
Kukaan Suomessa ei kai ollut osannut kuvitella, että Venäjältä tulleet sotaherrat asettuisivat taistelun johtoon, se asema oli ajateltu suomalaisjääkäreille eli tapahtui jonkunmoinen palatsivallankumous. Historian kirjoissa on aivan avoimesti kerrottu se, että Mannerheimiin ei luotettu, eivät varsinkaan jääkärit. Sinä voit luottaa näin jälkikäteen mutta sen ajan päättäjillä oli vastuu asioista mitä sinulla ei ole. Voit ihan vapaasti hölöttää mitä mieleen juolahtaa.
"Laiton tynkähallitus."
Nimittäjä oli Svinhufvudin erittäin laillinen senaatti 15.1. 18.
Idiootti: "Kukaan vaan ei tiennyt mitä hän ja hänen kabinettinsa aikoo sodan jälkeen tehdä. "
Järjetöntä. Eihän kukaan silloin tiennyt edes, millainen sota voisi olla tulossa. Eikä Mannerheimilla ollut mitään kabinettia, vaan sotilaskomitea, josta kehitettiin Päämaja.
"Demokratia olisi voinut olla suuressa vaarassa eikä sitä riskiä haluttu ottaa. "
Demokratian vaaransivat punikkien vallankaappaustouhut bolsevikkien tuella. Mannerheim sotilaineen pelasti demokratian.
"Olihan heillä takanaan uskollisuudenvalat tsaarille eikä tietääkseni kukaan näistä tulijoista ollut siitä avoimesti irtisanoutunut. Piti siis olettaa, että valat ovat voimassa."
Vala tsaarille raukesi hänen erotessaan maaliskuun alussa -17.
"Ei hänen valitsemiinsa tai mukana tulleisiin apulaisiin voinut luottaa sen kummemmin."
Ei sitä teiltä idiooteilta ole kukaan kysynytkään. Upseerit vannoivat valan Suomelle ja Mannerheim luotti heihin.
"Kukaan Suomessa ei kai ollut osannut kuvitella, että Venäjältä tulleet sotaherrat asettuisivat taistelun johtoon, se asema oli ajateltu suomalaisjääkäreille eli tapahtui jonkunmoinen palatsivallankumous. "
Hölynpölyä. Jääkärit olivat Saksassa miehistökoulutuksessa muutamia komennusmiehiä lukuun ottamatta. Entiset tsaarinupseerit olivat ainoa käytettävissä ollut koulutettu upseeriryhmä.
Jääkärit sijoitettiin tehtäviinsä upseereiksi ja aliupseereiksi Suomeen saavuttuaan.
"Historian kirjoissa on aivan avoimesti kerrottu se, että Mannerheimiin ei luotettu, eivät varsinkaan jääkärit."
Mannerheimiin kohdistui luonnollisesti epäilyjä, koska häntä ei tunnettu. Pian tunnettiin.
Jääkärit halusivat vain omat joukkonsa, eikä entisiä tsaarinupseereita suoranaisiksi esimiehikseen. Mannerheimin he hyväksyivät ylipäälliköksi.
" Sinä voit luottaa näin jälkikäteen mutta sen ajan päättäjillä oli vastuu asioista mitä sinulla ei ole. Voit ihan vapaasti hölöttää mitä mieleen juolahtaa."
Lykkäät täysin asiantuntematonta pötyä. Et tunne edes perusasioita,
Kykenetkö edes häpeämään?
"Kykenetkö edes häpeämään? "
Toistenko pitäisi hävetä sinun puolestasi ?
Valehtelet siis ensin ummet ja lammet.
Kun valeet kumotaan, et kykene edes häpeämään.
....Mannerheimiin kohdistui luonnollisesti epäilyjä, koska häntä ei tunnettu. Pian tunnettiin....
Sinäpä sen sanoit, ei luotettu kun ei tunnettu. Kukaan joka ei ollut hurmattavissa ei luottanut häneen. Ja Svinhuvud oli kuten Churchill, ei ollut hurmattavissa vaan näki ihmisen läpi kuka ansaitsee luottamuksen, kuka ei.
Mannerheim ei missään elämänsä vaiheessa ollut vähääkään Venäjä-vastainen eikä inhonnut sitä. Hän oli vain bolsevismivastainen ja halusi palauttaa Venäjälle monarkian.
Mannerheim asetti aina ehdoksi valkoisille venäläisille Suomen itsenäisyyden tunnustamisen. Se on asia erikseen miten vilpitön M oli. Koltshakin tyhmät kannattajat eivät ymmärtäneet taktiikasta mitään. Koltshak ei olisi voinut antaa avointa julistusta Suomen itsenäisyyden hyväksymisestä suututtamatta kannattajiaan. Tulevan Suomen vihollisen marsalkka Govorovin palvelus Koltshakin armeijassa paljastaa ettei sitä hyväksyneet tulevat neukutkaan. Govorovin oli viimein uuden isäntänsä käskystä vuoden 1944 lopulla luovuttava ajattelmasta Suomea osana jakamatonta Venäjää.
"Sinäpä sen sanoit, ei luotettu kun ei tunnettu. Kukaan joka ei ollut hurmattavissa ei luottanut häneen. Ja Svinhuvud oli kuten Churchill, ei ollut hurmattavissa vaan näki ihmisen läpi kuka ansaitsee luottamuksen, kuka ei."
Svinhufvud luotti täysin Mannerheimiin heti alusta alkaen. Halukkaita korvaajia olisi kyllä ollut.
Svinhufvud mm.ylensi Mannerheimin ratsuväen kenraaliksi.
Lähtötilanne syntyi vasta sodan päätyttyä ja Svinhufvudin luovutettua armeijan päätösvallan Saksalle.Mannerheim lähti itse.
"Mannerheim ei missään elämänsä vaiheessa ollut vähääkään Venäjä-vastainen eikä inhonnut sitä. "
Ei kai.Mitä nyt kävi muutaman sodan ja järjesti heimoretkikuntia.
"Hän oli vain bolsevismivastainen ja halusi palauttaa Venäjälle monarkian."
Kyllä. Mutta se oli 1919.
Mannerheimin ehdot yhteistyölle venäläisten kanssa oli Suomen itsenäisyyden tunnustaminen. Mitään edellytyksiä ei M nähnyt sotilasvallankaappaukselle eduskuntavaalie jälkeen.
Pidettiinkös nuo vaalit jo tammikuussa 1918 vaiko vasta "vähän" myöhemmin kun niihin epätoivossasi vetoat ?
Venäjän keskusjohtoinen valkoinen liike syntyi vasta Koltshakin julistauduttua Omskissa marraskuussa 1918 diktaattoriksi. Mannerheimilla ei ollut mitään suunnitelmia julistautua edes presidentinvaalit voitettuaan vähemmistöjä vainoavaksi diktaattoriksi. Mannerheimin ehto Koltshakille yhteistyöstä oli Suomen itsenäisyyden tunnustaminen.
Mannerheimin johtaman sotilaskomitean sujuva ja jopa järjenvastainen yhteistyö Pohjanmaan venäläisvaruskuntien upseeriston kanssa ei voinut jäädä huomaamatta senaatilta. Venäjän valkoupseerin kannan Suomen itsenäisyyteen tuntien olisi ollut suorastaan rangaistavaa sinisilmäisyyttä uskotella itselleen ja muille, että "itsenäistyyttähän siellä Suomelle vain puuhataan".
Todennäköisintä oli ajatella, että suomalaiset ja venäläiset valkoupseerit puuhaavat ihan jotain muuta ja sen jonkin muun takia haluttiin varmistaa Saksan kanssa se, että Suomea ei yritetä palauttaa takaisin valkoiseen Venäjään tai sotkea Venäjän sisällissotaan. Luonnollinen selitys.
Ketale: "Mannerheimin johtaman sotilaskomitean sujuva ja jopa järjenvastainen yhteistyö Pohjanmaan venäläisvaruskuntien upseeriston kanssa ei voinut jäädä huomaamatta senaatilta. "
Senaatti ei puuttunut ylipäällikön toimiin. Mannerheim halusi sovinnollisen ratkaisun Venäjän armeijan kanssa. Upseereilla ei kuitenkaan ollut käskyvaltaa, vaan se oli sotilasneuvostoilla, joita bolsevikit hallitsivat. Yhteistoiminta ei johtanut mihinkään.
#Venäjän valkoupseerin kannan Suomen itsenäisyyteen tuntien olisi ollut suorastaan rangaistavaa sinisilmäisyyttä uskotella itselleen ja muille, että "itsenäistyyttähän siellä Suomelle vain puuhataan".#
Pohjanmaan varuskuntien venäläisupseerien kannat olivat täysin yhdentekeviä. Heidät vangittiin ja palautettiin Venäjälle tai päästettiin Ruotsiin.
"Todennäköisintä oli ajatella, että suomalaiset ja venäläiset valkoupseerit puuhaavat ihan jotain muuta ja sen jonkin muun takia haluttiin varmistaa Saksan kanssa se, että Suomea ei yritetä palauttaa takaisin valkoiseen Venäjään tai sotkea Venäjän sisällissotaan. Luonnollinen selitys."
Hölynpölyä. Mannerheim ajoi läpi monen alaisensa mm. kenraali Löfströmin vastustaman päätöksen venäläisten joukkojen aseriisunnasta. Se onnistui.
Saksa tarjosi omista syistään apuaan helmikuussan -18 käydessään Brest-Litovskin rauhanneuvotteluja. Se halusi jalansijan Suomesta valvoakseen lähietäisyydeltä bolsevikkien toimia.
# Mannerheimin johtaman sotilaskomitean sujuva ja jopa järjenvastainen yhteistyö Pohjanmaan venäläisvaruskuntien upseeriston kanssa ei voinut jäädä huomaamatta senaatilta. #
Suomen oma tuki ja turva eli jääkärit olivat vielä kaukana Saksassa kun Vaasan sotilaskomitea jo puuhasteli Pohjanmaalla ollen kuin paita ja prse valkoisten venäläisten kanssa. Totta kai se hämmästytti ja ihmetytti jokaista aivoilla varustettua ihmistä kun ei voinut tietää mistä niissä yhteydenpidoissa oikeastaan puhuttiin.
Heiskanen ja Hägglund olivat Suomessa etukomennuskunnan kanssa kauan ennen pääjoukkoa. Heiskasen ja Hägglundin toiminta antoi Mannerheimille aloitteen. Punaisten osaaminen organisoinnissa ja tiedustelutoiminnassa oli nollan luokkaa.
" Heiskasen ja Hägglundin toiminta antoi Mannerheimille aloitteen. "
Kyllä Mannerheim tempaisi aloitteen aivan omin avuin.
Heiskanen tuli aselaiva Equityn mukana josyksyllä -17 ja toimi suojeluskuntien johtotehtävissä E-Pohjanmaalla.
Hägglund tuli sukellusveneeellä marraskuussa -17 ja määrättiin Karjalan rintaman päälliköksi ja sitten esikuntapäälliköksi.
# Mannerheimin johtaman sotilaskomitean sujuva ja jopa järjenvastainen yhteistyö Pohjanmaan venäläisvaruskuntien upseeriston kanssa ei voinut jäädä huomaamatta senaatilta. #
Yhteistyö oli järkevää, koska mitään omaa sotilasvoimaa ei ollut. Pohjanmaan suojeluskuntienkin järjestelytyö oli vasta alussa. Oli vaara, että toiminta tyrehtyisi heti alkuun, mutta onneksi venäläinen sotaväki oli kyvytön ja kuriton.Upseerit olivayt enimmäkeen erossa miehistöstä peläten jopa henkensä puolesta.
"Suomen oma tuki ja turva eli jääkärit olivat vielä kaukana Saksassa kun Vaasan sotilaskomitea jo puuhasteli Pohjanmaalla ollen kuin paita ja prse valkoisten venäläisten kanssa."
Hölynpölyä.Jääkäripataljoona oli Latvian Libaussa koulutuksessa odottaen kiihkeästi kuljetusta Suomeen. Se vaati Saksan päätöksen ja toistaiseksi jäätkin estivät.
Mannerheimin käytössä oli Suomessa noin 60 jääkäriä hajallaan pitkin maata. Pohjanmaalla oli suurin keskittymä eli parikymmentä kouluttamassa suojeluskuntia ja Vöyrin sotakoulua.
Mannerheimin lähettämään kutsuun entisille tsaarin upseereille vastatiin yleensä myönteisesti. Heitä ehti tammikuun lopussa kertyä Pohjanmalle noin kolmekymmentä. Joukko oli hyvin kirjavaa ja osittain sotilastiedoiltaan hyvin vanhentunutta.
" Totta kai se hämmästytti ja ihmetytti jokaista aivoilla varustettua ihmistä kun ei voinut tietää mistä niissä yhteydenpidoissa oikeastaan puhuttiin."
Ei sitä kukaan ihmetellyt. Yhteydenpito oli vähäistä ja Mannerheim lienee taivutellut upseereita luovuttamaan aseita suojeluskunnille, joista oli tarkoitus muokata halituksen asevoimat.
Suojeluwkuntia oli olemassa jo Huittisen meijerikahakan ja maaliskuun vallankumouksen jälkeen. Kailalla ja Donnerilla oli suurin rooli suojeluskuntien organisoimisessa.
Suojeluskuntien synty syksyllä 1917
Syksyllä Suomen sisäpoliittinen tilanne kärjistyi nopealla vauhdilla. Tilannetta leimasi elintarvikepula, kun maassa vallitsivat maatalouslakot sekä muut kunnallislakien takia järjestetyt lakot. Ruotsinkielisellä Pohjanmaalla ja Karjalassa kuntakokoukset alkoivat perustaa järjestysmiehistöjä viranomaisten avuksi. Kuuluihan järjestyksen ylläpidon järjestäminen kuntien tehtäviin. Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa taas maanviljelijät alkoivat perustaa maatalouslakkojen takia järjestyskuntia. Pohjanmaalla ja Itä-Suomessa aktivistit perustivat taas palokuntia jääkärien kanssa mahdollisesti yhdessä toteutettavaa kansannousua varten. Näillä alueilla palokunnat eli myöhemmät suojeluskunnat nivoutuivat näin ollen itsenäisyysliikkeen pyrkimyksiin, mikä näkyikin niiden toiminnas|sa myöhemminkin Suomen historiassa. Osa näistä palokunnista joutui toimimaan maanalaisesti.
....Ei sitä kukaan ihmetellyt. ....
Ai, taas melko varmantuntuinen väite. Mihin perustuu, kuka tutkinut, mistä luit ? Kertoisitko lisää vai veditkö taas omiasi ?
Ei sitä kukaan ihmetellyt. Yhteydenpito oli vähäistä ja Mannerheim lienee taivutellut upseereita luovuttamaan aseita suojeluskunnille, joista oli tarkoitus muokata halituksen asevoimat.
#....Ei sitä kukaan ihmetellyt. ....
Ai, taas melko varmantuntuinen väite. Mihin perustuu, kuka tutkinut, mistä luit ? Kertoisitko lisää vai veditkö taas omiasi ?#
Kerro sitten, ketkä ihmettelivät?
,,,,,Kerro sitten, ketkä ihmettelivät?...
Sinä esitit väitteen ensin joten perusteletkin ensin. Vai etkö osaa ?
Stallari: "Totta kai se hämmästytti ja ihmetytti jokaista aivoilla varustettua ihmistä kun ei voinut tietää mistä niissä yhteydenpidoissa oikeastaan puhuttiin."
Väite löytyy tuolta ylempää. Stallarin mukaan se hämmästytti melkoista joukkoa, mutta esitä nyt edes muutama, joka on ihmetellyt.
Voit olla varma, että Ketale ei esitä, edes yhtä. Ei hänelle ole tapana tietää asioista :)
ettei vastausta tule. Koko saitti on avauksesta alkaen aivan järjetöntä valetta stallaritapaan.
Olen niitä oikonut, mutta aina ne vääristelevät, on asia mikä tahansa.
Selvää on tietysti se, että Mannerheimilla oli jokin sodan päämäärä ja tuskin se oli niin helppo, että voittaa sisällissota ja sitten hän jää eläkkeelle. Oli silloin vielä nuori mies parhaissa voimissaan. Kyllä ajatteli pitemmälle kuin vain rähjäämistä Suomen pikkusodassa. Sodallahan tulee aina olla jokin pitkän tähtäimen tavoite ja onkin eikä vain sotimista sotimisen vuoksi.
Joo, kyllä m-heimilla tietenkin jokin muukin tavoite oli kuin vain punakapinan kukistaminen. Tuskin ajatteli niin, että kukistaa kapinan eikä tiedä mitä sen jälkeen tekisi. Kortistoonko työttömäksi työnhakijaksi vaiko jotain suurempaa ehkä.
Kyllä Mannerheimin tavoite sodan päätyttyä oli aivan selvä.
Hän halusi jatkaa ylipäällikkönä ja kehittää rauhan ajan armeijan kelvolliseksi maata puolustamaan. Päämajan suunnitelmakin oli valmiina.
Voi olla, että Mannerheimilla oli ajatus palauttaa Venäjlle vanha valta, jos tilaisuus tulisi.
Svinhufvud taas oli hyväksynyt Saksan laatimat sopimukset pakkotilanteeessa ja halusi turvautua niihin.
Mannerheim olisi joutunut näennäiseksi ylipäälliköksi. Niinpä hän erosi ja ryhtyi vähin äänin yhteyshenkilöksi länsivaltoihin.
Ei asiassa ole sen kummempaa.
Svinhufvud taas oli hyväksynyt Saksan laatimat sopimukset pakkotilanteeessa ja halusi turvautua niihin.
No mikä sen pakon teki, osaatko kuvailla ?
Mannerheim olisi joutunut näennäiseksi ylipäälliköksi. Niinpä hän erosi ja ryhtyi vähin äänin yhteyshenkilöksi länsivaltoihin.
Ei ollut mikään hallituksen yhteyshenkilö. Liekö ollut joidenkin valkoemigranttien asialla tai puuhailiko ihan omaan lukuunsa koettaen saada länsivallat hyökkäämään Neuvosto-Venäjälle.
Huttilainen: "No mikä sen pakon teki, osaatko kuvailla ?"
Esimerkiksi bolsevikkien tukema kapina, jonka kukistamiseen tarvittavat aseet ja tarvikkeet olivat saatavissa vain Saksalta.
"Ei ollut mikään hallituksen yhteyshenkilö. "
Ei aluksi ollutkaan, mutta vuoden 1918 lopulla oli ja lisäksi Suomen valtionhoitaja.
"Liekö ollut joidenkin valkoemigranttien asialla tai puuhailiko ihan omaan lukuunsa koettaen saada länsivallat hyökkäämään Neuvosto-Venäjälle."
Mannerheim oli koko ajan Suomen asialla. Länsivalloilla oli omat suunnitelmansa. Ensin oli saatava sota Saksaa ja sen liittolaisia vastaan loppumaan.Bolsevikkien kukistaminen olisi sitten vuorossa.
Huttiloiden ikuinen kauna Suomea kohtaan ansaitsee kaikessa sitkeässä tietämättömyydessään tunnustuksen. Onneksi se ei johda mihinkään.
-----Mannerheim oli koko ajan Suomen asialla.---
Elä sie höperehä, oli omalla asialla pyrkimässä Pietarin valloittajaksi ja siitä uudeksi tsaariksi. Suomella ei ollut mitään intressiä seota näihin asioihin.
Länsivalloilla oli omat suunnitelmansa. Ensin oli saatava sota Saksaa ja sen liittolaisia vastaan loppumaan.Bolsevikkien kukistaminen olisi sitten vuorossa----
No miksikäs homma jäi vaiheeseen eivätkä kukistaneet ?
"Elä sie höperehä, oli omalla asialla pyrkimässä Pietarin valloittajaksi ja siitä uudeksi tsaariksi. Suomella ei ollut mitään intressiä seota näihin asioihin."
Mannerheim johti Suomen vapaustaistelun saksalaisten tulosta huolimatta loppuun asti, eroten, kun Svinhufvud sitoi Suomen Saksan kylkeen.
Pietarin valloitusta valtionhoitaja Mannerheim suunnitteli saadakseen sillä Itä-Karjalan Suomen yhteyteen. Kannatusta ei tullut Suomesta eikä länsivalloilta.
Tsaariksi häneoi pyrkinyt,eikä siihen olisi ollut saumaakaan.
Homma kaatui valkoisten venäläisten sekoiluihin ja länsivaltojen mielenkiinnon puutteeseen.
"No miksikäs homma jäi vaiheeseen eivätkä kukistaneet ?"
Sotiminen Venäjällä ei kiinnostanut suursodasta eroon pääseitä kansoja. Valkoisten venäläisten uskottiin hoitavan bolsevikit.
-----Valkoisten venäläisten uskottiin hoitavan bolsevikit.----
Ei taaskaan niin kuin sinä sanot vaan päinvastoin. Puna-armeija löi maahan tunkeneet vierastaistelijat ja sitten valkoiset alkoivat saada turpaansa jolloin ulkovallat katsoivat mahdottomaksi enää kukistaa Trotskin Puna-armeijaa.
Tsekistien tuho ja Tsaritsynin valtaus avasivat ulkovaltojen silmät näkemään missä mennään.
Lykkäät pötyä.
Niin kuin totesin, valkoisten venäläisten uskottiin voittavan bolsevikit,jotka olivat joka suunnalta ahdistettuja. Pahimmassa vaiheessa oli hallussa vain Moskova ympäristöineen.
Puna-armeija ei mahtanut länsivaltojen invaasiolle mitään, vaan ne vetäytyivät yksi toisensa jälkeen omin päätöksin, ensin USA ja viimeisenäJapani.
Valkoiset sortuivat keskinäiseen kilpailuun, eivätkä myöskään kyenneet saamaan kansaa puolelleen, kuten bolsevikit, jotka lupasivat köyhälistölle maanpäällisen onnelan.
Bolsevikeilla oli myös Leninissä ylivertainen johtaja, joka pystyi hallitsemaan vaikeimmatkin tilanteet ja kokoamaan voimat ratkaisukohtiin. Hän oli perehtynyt saksalaisiin sotilasoppeihin ja hallitsi strategisen johtamisen.
Avaaja on täysin oikeassa. Tsaarinupseereihin ja Mannerheimiin ei ollut yhtään luottamista. Heille vanhan vallan palauttaminen Venäjälle, ja myös Suomen liittäminen Venäjään, oli korkein päämäärä ja elämäntehtävä.
Svinhufvud todellakin oli järkimies eikä yhtään luottanut alati kieroileviin ryssiin. Oman heikkouden takia oli lähes pakko ruveta Saksan vasalliksi.
Varsinaista pötyä taas.
Entiset tsaarinupseerit nimenomaan käynnistivät lopullisen vapaustaistelun Mannerheimin johdolla, ja myös veivät sen päätökseen. Jääkärien pääjoukko ehti vain loppuvaiheeseen.
Suomen palauttamista Venäjän yhteyteen kannattivat vain punikit.
Saksa vaati helmikuussa -18 avunpyyntöä, jonka senaatin edustajat Berlkiinissä laativat,
Sopimuksetkirjoitti Saksa, eikä Suomen edustajat nähneet muuta vaihtoehtoa kuin hyväksyä ne. Sen teki myös Svinhufvud paettuaan Suomesta ja päädyttyään Viron kautta Berliiniin.
Mannerheim käänsi valtionhoitajana Suomen kurssin länteen. Sillä on pysytty.
Miten jollain voikin olla noin naiivi käsitys tästä äijästä.
Mannerhein teki kaiken aina vain pakon alla, pääsi vai hyvällä tsägällä lisvitämään bolsujen käsistä. Olisi ilman "suomea" päässyt taksikuskiksi tai tarjoiliaksi Pariisiin niin kuin kaikki ne muutkin tsaarinvallan loiset.
Saksalaiset olivat päättäneet nousta maihin Etelä-Suomessa mitään keneltäkän kysymättä, Svinhufvudin vihollinen oli hölmö leninisti Manner.
Saksan maihinnousun hyväksyi senaatti ainaona ratkaisuna päättää sota nopeasti.
Mannerheim vaati apujoukkoa käskynalaisekseen, johon suostuttiin.
Asiallisesti molemmat sotajoukot kävivät omaa sotaansa. Ensin Hämeenlinna ja sitten Lahden seudulla päädyttiin yhteistoimintaan.
Sotatoimien päätyttyä Mannerheim hävisi valtakamppailun armeijan johtamisesta, jonka Svinhufvud luovutti saksalaisille.
Mannerheimkantoi siitäkaunaa Ukko-Pekalle koko ikänsä. Hän ei mm. suostunut liittymään Ukko-Pekan Mäntsälän mellakan kukistamista varten perustamaan johtoryhmään.
Koska saksalaiset vain ilmoittivat, että Itämeren divisioona on tähän tehtävään, Svinin tehtävä oli halutessaan pyytää apua virallisella paperilla, tällä ei ollut operaation toteuttamisessa osaa, eikä arpaa, koska Pietari sta pääsi Muurmannin rataa pitkin hyökkäämään.
----Hän ei mm. suostunut liittymään Ukko-Pekan Mäntsälän mellakan kukistamista varten perustamaan johtoryhmään.-----
Miksi olisi lähtenyt kukistamaan kapinaa, joka tarjosi hänelle itselleen mahdollisuuksia päästä Suomen diktaattoriksi. M-heim ei ollut mikään demokraatti vaan jotain ihan muuta. Tärkeintä maailmassa hänelle oli Hän itse.
Mannerheim oli kyllä vanhan liiton miehiä, eikä juuri arvostanut demokraattista järkestelmää pitäen mm. kansanedustajia kyvyttöminä tekemään tärkeitä ratkaisuja.
Hän oli kuitenkin aina laillisuuden kannalla. Hän olisi voinut helposti kaapata valtionhoitajana vallan käsiinsä, mutta halusi sen aina tarjottavan kultalautasella.
Hänen pääministeriehdokkaansa oli kenraali Wallden ja itse hän halusi suuret valtuudet oaavaksi ylipäälliköksi jo rauhan aikana.
Lapuan Liikkeen johtoa hän inhosi rahvaanomaisena sisältäen siihen myös kenraali Walleniuksen.
Demokraattisuutensa Mannerheim todisti ajamalla pohjoismaista yhteistyötä eräänä keskeisenä tekijänä.