Mitä jumala teki jeesuksen ruumiilla ja eikös siten kaikkien taivaaseen menijöiden
ruumiit pitäisi kadota mystisesti kolmantena päivänä.
ruumiit pitäisi kadota mystisesti kolmantena päivänä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jumala palsamoi ruumiin tuomion saliin näytille missä sydänkin punnitaan.
Ei ne madotkaan syö ruumista niin nopeasti muutn katoamiset on saatu aikaan muilla keinoin haudan ryöstö on oikea vaihtoehto
/-38
Joh. 21:14 Tämä oli jo kolmas kerta, jolloin Jeesus noustuaan kuolleista ilmestyi opetuslapsillensa.
Rinnakkaisviitteet (KR 1933/-38)
Joh. 20:19 Samana päivänä, viikon ensimmäisenä, myöhään illalla, kun opetuslapset olivat koolla lukittujen ovien takana, juutalaisten pelosta, tuli Jeesus ja seisoi heidän keskellään ja sanoi heille: "Rauha teille!"
Joh. 20:26 Ja kahdeksan päivän perästä hänen opetuslapsensa taas olivat huoneessa, ja Tuomas oli heidän kanssansa. Niin Jeesus tuli, ovien ollessa lukittuina, ja seisoi heidän keskellään ja sanoi: "Rauha teille!"
Joo kyllä varmasti voi kirjoitella mitä hyvänsä, mutta miksi jeesuksen ruumis katosi ja
mitä jumala sillä teki.
Ei Jeesuksen ruumis kadonnut, se muuttui. Ja vastaava muutos tapahtuu myös vanhurskaille, jotka pääsevät ikuiseen elämään.
Miten ruumis muuttui ja miksi.