Uskovaisten vaimot käyvät vieraissa! -ihan tervettä vaihtelua?

Vares-elokuvassa Kaidan tien kulkijat ...Merja Larivaaran esittämä roolihahmo Elisabet Raappana huutaa: "jeesus kun tekee hyvää!" Antti Reinin Vareksena pannessa Larivaaran roolihahmoa kirjastossa. Mitä uskovaisten vaimot tekisivätkään kuin kävisivät vieraissa kun heidän miehensä on samanlainen kaaho kuin Peter Fratzenin esittämä Taisto Raappana.

5

103

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USA:ssa tehtiin muistaakseni tutkimus, jossa paljastui, että noin 10% lapsista oli "väärällä" isällä. Eli heidän geneettinen isänsä oli eri kuin syntymätodistukseen merkitty. Tämä noin 10% määrä oli yllättävän sama oli kyseessä sitten urbaani ympäristö tai tiukan vanhoillinen ja uskonnollinen maaseutuyhteisö.

      Aidan toisella puolella oleva ruoho houkuttaa roikkui kaulassa risti eli ei.

      • Oisko sulla lähdettä tähän tutkimukseen...tai anna olla lähteeksi laitat kumminkin taas jonkun New Agen puolueellisen hömppäjulkaisun, joka ei todista mitään!

        Eikö me ollakaan kaikki yhdestä geneettisestä isästä ilman vanhempien panemista?! Ainakin niin väität ja jokaisella hihhulilla geneettisenä isänä on se "taivaan isä" ja äitinne on sikissyt pyhästä hengestä ja ollut täysin neitsyt saadessaan oman pikku-hihhulinsa napanuora roikkuen pitkin maata, kun sä hihhulina väität että maastahan me ollaan!


      • ateisti1982 kirjoitti:

        Oisko sulla lähdettä tähän tutkimukseen...tai anna olla lähteeksi laitat kumminkin taas jonkun New Agen puolueellisen hömppäjulkaisun, joka ei todista mitään!

        Eikö me ollakaan kaikki yhdestä geneettisestä isästä ilman vanhempien panemista?! Ainakin niin väität ja jokaisella hihhulilla geneettisenä isänä on se "taivaan isä" ja äitinne on sikissyt pyhästä hengestä ja ollut täysin neitsyt saadessaan oman pikku-hihhulinsa napanuora roikkuen pitkin maata, kun sä hihhulina väität että maastahan me ollaan!

        Yritin etsiä, mutta en löytänyt. Luin asiasta joskus tod.näk New Scientististä tai vastaavasta tiedelehdestä (ihan paperilta).


    • Rikkeetön

      Ilman mitään Doctor Joe Smithin Vesteråsin yliopistossa tekemiä tutkimuksia voi todeta, että yllättävän paljon on eri uskomuksellisissa yhteisöissä eronneita ja karanneita ja puolisonvaihtajia. Elikkä vieraan vaimon huulet viettelevät ihan jumalien silmieni alla...

    • RuohoVihreä

      Seurustelin aikoinaan, tietysti salaa,muun muassa Savon alueella vaikuttaneen vapaakirkkolaisen saarnamiehensä vaimon kanssa. Mies laiminlöi häntä vedoten jumalalliseen näkyyn. Kuitenkin vaimon tietoon tuli miehen naisseikkailujaan puhujamatkojen ajoilta.
      Suhteeni tuohon ihanaan naiseen kesti useita vuosia ja oli hyvin lämmin. Vähitellen kasvoimme eroon jääden kuitenkin ystäviksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      272
      493
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe