Tutkimuksen tuloksena maahantuonti itse on ja ei ole kannattavaa

5.5

4

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoltokirjalla_tietenkin

      Eihän yksityinen tuonti ole liikkeiden mielestä tietenkään kannattavaa - heille itselleen.
      Tilasin euroopassa asuvalta sukulaiseltani auton ja löytyi parissa viikossa juuri sellainen minkä halusinkin. Paikallislehdestä löytyi sopiva yksilö yksityiseltä ja auton hinta veroineen jäi muutaman tonnin halvemmaksi kuin vastaava suomiauto. Kunnoltaan autoni pesee monta vuotta nuoremman vastaavan suolasohjossa ja huonoilla suomalaisilla teillä pakkasissa rääkätyn rempulan sata-nolla. Kilometrejä vähän, varusteet kohdallaan, ei missään yhtään ruostetta, itse asiassa ainoat havaitut puutteet muutama pieni kiveniskemä konepellin etureunassa ja kitkarenkaat vaihdan kunnon talvirenkaisiin kunhan ajan ne ensi kesänä loppuun vaikka huomasin tänään että niilläkin pääsi ajamaan ihan hyvin huonossa kelissä.

      • Anonyymi

        Saksassa ei suolata teitä eihän ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Saksassa ei suolata teitä eihän ?

        Saksassa suolataan silloin kuin Suomessakin, eli talvella.

        Kummassa arvelet talven kestävän pidempään?


    • ajatko-sinä

      On kannattavaa jos saa ei varastetut ajokin. Juuri oli uutisissa jotta Traficom onneksi alkaa tarkemmin toimimaan ja komentaa katsastus asemia tutkimaan onko auto kadonneiden listalla kun rekisteröidään suomeen. Ruotsissa on jo näin. Poliisi arvioi jotta suomessa ajaa tälläkin hetkellä 5000-10000 autoa jotka on varastettu ja myyty "laillisesti" tänne.
      Siinä kiva ylläri kun seuraavan kerran viet katsastukseen ja lähdetkin ilman autoa pois. Auto otetaan aina vaikka olisit mistä tahansa sen ostanut jos varastettujen listoilla. Korvauksia et mistään saa et edes autoverosta jonka maksoit maahantuodessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      26
      3308
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2254
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1884
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1286
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1137
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1022
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      41
      943
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      55
      801
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      741
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      735
    Aihe