Siellä ne huusivat kuinka työntekijöitä pitäisi ottaa oppisopimuksiin ja muuntokoulutuksiin yrityksiin. Kyllä sen tietää mitä siitä seuraa: pelkkää työharjoittelua, työharjoittelijoiden hyväksikäyttöä ja ketjuttamista. Jos menee yksityiselle töihin niin siitä pitää maksaa palkkaa ja sillä selvä.
Elo ja Lepomäki, varsinaisia riistäjiä
hdgdgfgd
157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oppisopimuksen ajalta maksetaan palkkaa ja erotuksena samaa työtä tekevään on opiskelijan lähipäivät oppilaitoksissa. Suurin ongelma oppisopimuksessa on yrittäjällä, joka mm. joutuu pitämään opiskelijan töissä vaikka muu työväki olisi lomautettuna ja myös se, että vähintään yhden ihmisen työaika menee koulutettavaa ohjatessa ja mikäli opiskelija ei ole potentiaalinen työntekijä yritykseen, niin yrittäjä on hukannut sekä aikaa että rahaa kouluttamiseen.
Olisi mielenkiintoista tietää, mitä sinä tiedät muuntokoulutuksesta ja miksi sinua hermostuttaa ajatus, että pääsisit koulutuksen kautta taas työelämään.