Koulussa oli opetettu että tunnettu historian tasa-arvopuhuja Martti Luther King olis ollut ateisti, nyt minulle kuitenkin selvisi että King olikin pabtisti ja kaiken lisäksi pabtistipappi. Mutta kenen tieto on sitä muuneltua totuutta?
Onko tämä nyt sitä valkopesua?
HuojatuksiTullut
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nimikin sen jo kertoo ja Google loput. Jeesustelu kulkee suvussa.
Olen ollut ainoa kristitty koko suvussani. Ei yhtä ainoaa kristittyä lisäkseni ole suvussani ollut. Miten kristinusko olisi voinut kulkea suvussani?
Onko suvussasi pelkkiä ateisteja vai.
Miten sisaret ja serkkusi.
Suvussani on muslimeja ja ateisteja. Enimmäkseen muslimeja. Johtuu etnisestä taustastani. Sorri vaan.
Olet varmaankin ymmärtänyt tai kuullut väärin koulussa.
En ole kuulut väärin. Näin minulle on todella koulussa elämänkatsomuksen tunnilla opetettu. King olisi ateisti. Tätä perusteltiin sillä että hän oli rationaalinen ja puolusti sekulaareja arvoja kuten tasavertaisuutta ja tasa-arvoa. Olen nyt ollut hieman järkyttynyt siitä ettei asia ole ollutkaa niin kuin koulussa on opetettu. Tunnen itseni huijatuksi, voiko suomalaiseen peruskouluun edes enää luottaa? Jos ei niin mihin?
Olet ymmärtänyt väärin. Mutta älä peljästy. Väärinymmärtäminen on aivan normaalia sinunlaisille joiden ainoa opetus on peräisin kaanaankielisestä pyhäkoulusta.