Patokapinasta tulee ensikuussa 40 vuotta. Pitääkö sitä juhlistaa uudella padolla? Aihetta olisi kun ely-keskus ei hoida hommiaan.
Patokapina 1979
johannesonniitti
2196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Syytä kyllä olis, mutta ei onnistu nykyään. Tieto kulkee liian nopeasti.
Museolle tulee ensi kesänä kansanpadon 40-vuotisjuhlanäyttely.
Ei kukaan politiikko hoida homaa lupauksia ÄÄNIÄ VAPAANA❗🚣♂️
Patokapinasta pitäisi tehdä dokumenttielokuva. Onhan siitä olemassa esim Yleisradiolla kuvamateriaalia.
Olen yrittänyt laittaa Ylelle palautetta että julkaisisivat Elävässä Arkistossa materiaalia patokapinan juhlapäivänä, mutta eipä näy. Aikanaan oli TV-kamerat paikalla.
Elävässä arkistossa on tänään julkaistu Ajankohtaisen kakkosen puolen tunnin ohjelma syyskuulta 1979 koskien Lappajärven patokapinaa ja Koijärveä:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/05/29/lappajarven-laiton-kansanpato-oli-kapina-byrokratiaa-vastaan-jarven-puolesta
https://areena.yle.fi/1-50114943
Tänään on kulunut tarkalleen 40 vuotta. Käytiin silloin illalla katsomassa kun heittelivät traktoreiden perävaunuista kiviä jokeen sillalta. Jotkut myös kippasivat alempaa suoraan kiviä jokeen.
Samat naamat olivat myös korjaamassa sillalle aiheuttamiaan vahinkoja.
Kyllä se nyt vain on niin, että jos jotain aiotaan saada aikaan, niin se tapahtuu kynällä ja puhumalla, eikä kiviä viskomalla.
https://web.archive.org/web/20131203055909/http://www.lappajarvi.fi/1240202803p_admin.php
Kunnan nettisivuilla oli historiikkia patokapinasta, jostain syystä ovat poistaneet historiikin nettisivuilta, mutta Internet Archivesta löytyy teksti vielä.
Samat asiat ja vähän muutakin löytyy helpommin luettavassa muodossa täältä: https://web.archive.org/web/20080331094406/http://personal.inet.fi/koti/johanneksen.kotisivut/proosaa2.html
Kunnan nettisivut on niin perseestä kuin olla ja voi. Miksei niitäkään saada ikinä kuntoon? Pitäisi olla joku TIETOTEKNIIKAN asiantuntija niitä tekemässä eikä mitään graafikoita, konsultteja tai muita harrastelijoita.
Niin tuosta kansanpadon rakentamisesta on nyt sitten kulunut 40 vuotta. Ollaan vaimokkeen kanssa paljon mietitty, että mitä yhteistä on kansanpadolla ja lapuanliikkeellä?
Jatkakaa miettimistä.
Tiedän varmana tietona, että eräs hauki sai heitetystä kivestä niin kovan tällin, notta taju lähti hetkeksi ja hömilönä sitten ui alajärveen. Siitä johtuu alajärven upea kalakanta, nousee kirjolohia yms.
Kuvapankin kuvat ovat nyt nähtävissä. Katsokaa ennen kuin katoavat. http://imgur.com/a/G22HP
Hienoja kuvia. Harmi vain kun on niin huonosti laitettu esille.
Patokapinan yhteishenkeä lisännyttä vaikutusta ei saa ikään uhohtaa.
Pato kapina oli oikein ja on edelleen ja pysyy oikeana.
Vastustajat olivat väärässä myös silloin.
Lappajärven pinta voisi olla korkeammalla nyt v2019. Järvi voisi paremmin ja suojelutyötä tehostaa.
heinäkuussa on patokapinanäyttely museolla. paljon kuvamateriaalia tapahtumasta jne...
Järjestetään uutta kuvamateriaalia.
Kekkonen oli silloin presidentti