Jokaisen valitun poliitikon tehtävä on puoluekantaan katsomatta pitää veronmaksajien puolta kaikissa tilanteissa. Säästää verovaroja.
Maakunnissa joissa liikemiehet ovat harvassa ne yleensä istuvat kokoomuksen riveissä. Juuri näiden liike-elämään tottuneiden ihmisten luulisi ensimmäisenä olevan tekemässä päteviä sopimuksia yhteiskunnan ja veronmaksajien hyväksi. Kokoomuksen yritysjohtajat ovat heti vaatimassa sanktioita pörssiyhtiöiltä ja tekevät tiukkoja sopimuksia yhteiskunnan verovarojen säästämiseksi.
Miksi näin ei ole ? Kokoomuksen edustajat lahjoittavat veronmaksajien rahoja, samalla myös kokoomusta äänestäneiden veronmaksajien rahoja pörssiyhtiöille. Melkoinen dileima. Mutta kokoomuksen politiikka ei ole säästää edes kokoomukselaisten maksamia verovaroja, niitä voi surutta lahjoittaa pörssiyhtiöille.
Vaikka osaamista olisi, silmät ummistetaan. Saahan sieltä sitten henkilökohtaista etua joko itselle tai puoluelle tukina. Kokoomukselaisenkin kannattajan veroilla kerätyt varat voi pistää huoletta menemään.
Tarvitaan asennemuutos, tarvitaan uusia edustajia jotka todella pitävät yhteiskunnan ja veronmaksajien puolta, myös "kokoomukselaisen" veronmaksajan puolta. Ja se ei ole nimeltään kokoomus.
Petetty kokoomukselainen veronmaksaja
22kokoomusdileima44
1
107
Vastaukset
- surkeitaneon
Jospa ne vaan on niin surkeita, eihän ne muuten olisi politiikassa mukana. Suomen surkeimmat kokoomuksen liikemiehet löytyvät Joroisten ja Siilinjärven kunnanhallituksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393