Jos katsotaan kehitystä vaikkapa puhelinalalla, meillä oli 20 vuotta sitten satoja pieniä maakunnallisia puhelinlaitoksia. Nyt on kolme pörssiyhtiötä Sonera, Elisa ja DNA. Meillä on vapaus valita kolmesta pörssiyhtiöstä. Vapaa valinta toimii, ai niin Kiitos Sonera kun ilmoitit että yhtenäistämme hinnastoja, liittymäsi hinta nousee 16 eurosta 24 euroon, näin se sujuu sitten tulevaisuudessakin, pelkkä ilmoitusasia vahustenhuollon asiakkaille.
Jos katsotaan kehitystä IT-alalla, tunnen muutamia yrityskulkuja. Otetaan vaikka esimerkiksi pieni Lappeenrantalainen ohjelmistotalo 200 hlö, jonka osti ulkomainen yhtiö 3000 hlö, jonka osti Japanilainen yhtiö 90 000 hlö, jonka osti Kanadalainen yhtiö 160 000 hlö. Näin se menee, kaikki IT-alan yritykset ovat ostettu johonkin ulkomaiseen jättiin. Vielä tuossa roikkuu joku Tieto 13 000 pikkufirmallaan, mutta eiköhän se siitä häipyne sekin.
Hoitoalalla meillä on nyt Pihlajalinna, Mehiläinen, Safety Care, Attendo. Ennustanpa että 20 vuoden päästä näistä ei ole jäljellä yhtään. Meillä on kolme isoa hoitojättiä esim. joku Saksalainen pörssiyhtiö, joku Ranskalainen pörssiyhtiö ja joku Korealainen pörssiyhtiö. Kaikki ovat kokoluokkaa muutama sata tuhatta henkilöä töissä. Sitten meillä on vapaus valita näistä kolmesta pörssiyhtiöstä. Ihan niinkuin puhelinalallakin nyt.
Jokaisella pörssiyhtiöllä on niin kovat kasvutavoitteet (noin 5-6 % vuodessa) ettei sitä saavuteta pelkällä myynnillä, tarvitaan jatkuvaa yritysten ostamista. Näin se toimii.
Halutaanko me tätä ihan oikeasti ? Ja puolet hoitotyöhön tarkoitetuista rahoistamme menee jonnekin ulkomaille. Meillä on vapaus valita annammeko rahamme pois vai käytämmekö ne itse omien vanhustemme hoitoon.
Isot eivät ole vielä edes tulleet Suomeen
ketääänestätnyt
2
135
Vastaukset
- kokoomusvierahat
Kaikki päätökset ja lakimuutokset pitäisikin tehdä tältä pohjalta. Ja veronmaksajien puolella. Ei meillä ole tulevaisuudessa mitään Mehiläisiä tai kotimaisia yhtiöitä. Turha näitä lakiasioitakaan on tämän päivän muutaman pikkuyrityksen puolesta taistella edes kokoomuksen jos järkeä osaa käyttää. Ai niin, jäähän se kokoomus ilman Mehiläiden puoluetukea silloin. Ei käykkään.
- pakkopitääpuolta
Eikä tipu hallituspaikkoja kokoomuksen pollitikoille, oma etu ensin, vasta sitten yhteiskunnan etu. Pakko pitää pörssiyhtiöiden puolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370