Ja Rinne Ulkona kuvioista ja Hyvä niin
Mitäs minä sanoin Halla-aho valitsee hallituksen
Näinsemeneee
14<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nyt pitää toppuutella sinua aloittaja. Katsotaan ensin vaalitulos. Hyvähän se olisi jos olisi ykkönen. Siinä olisi yksi osoitus Euroopan järkiintymisestä.
Kun kysyttiin vaalitentissä puoluejohtajilta kuka ei kelpuuttaisi perussuomalaisia kanssaan hallitukseen, kaikki paitsi keskustapuolue nostivat käsiään. On Rinteellä tai Orpolla takinkäännön paikka, mikäli perussuomaliset on suurin puolue. Kepun kanssa perussuomalaiset eivät kaksistaan toimivaa hallitusta muodosta.
Jos Halla-aho /Perseet voittavat vaalit, niin edessä on vähemmistö hallitus tai sitten suurimman puolueen on jäätävä pois hallituksesta
En usko, sillä niin tiukassa on haittamaahanmuuton suosiminen heissä.
Puheet ovat vaan vaalipuheita. Kyllä ministerin paikat kelpaavat.
Kuka sanoi, että suurin puolue? Miten kävi Ruotsissa? Pois jäävät hallituksesta toivottavasti. Halla-aho olisi tosi ”ihailtava” pm. Ei ehkä huonompi kuin Sipilä, mutta ei hänkään köyhistä välitä!
Vaikka persuja äänestänkin niin voipi olla että pääministerin saappaat saattavat olla hieman liian isot Jussille vielä tässä vaiheessa.
Onhan hän sanonut että ennen puoluejohtajan tehtävää hän ei ole johtanut edes ompeluseuraa. No onhan sitä toisaalta sanottu että Sipilää huonompaa ei voi olla....
Taitaapi pitkästä aikaa tulla aika jännittävät vaalit ja enkä myös hankalat hallitusneuvottelut...
Fasismiahan se olisi, jos voittaja PerusSuomalaiset olisi hallituksen ulkopuolella.
Olisi käsittämätöntä, että jokin RKP nysäpuole olisi hallituksessa.
RKP menee mihin hallituskokoonpanoon tahansa jos ruotsinkielen asemaan ei kosketa!
Miksi rkp, joka ei aja kuin väärin perustein etuoikeutetun ryhmän asiaa. Onhan siellä kysymysmerkkinä kristilliset ja liike-nyt. Ja tottakai ikiliikkuja Paavo Väyrynen tähtikaartineen. Noh mutta, ei vielä spekuloida liikoja vaan käydään vaalit ensin.
Mitä vähemmän persseet saa ääniä, sitä parempi hallitus tulee.
Onko kyseessä Anderssonin ja Rinteen persseet?
Just ne!
Parempi olla persujen oppositiossa kuin että menisivät periaatteensa täysin myyneenä hillon takia hallitukseen. Näinhän muut puoleet tekevät. Oppositiossa heillä on ehkä jopa paremmat mahdollisuudet vaikuttaa politiikkaan mitä maahanmuutossa tehdään. Kun kansa huomaa että persut ovat aina oikeassa haittamaahanmuuttoasiassa, se alkaa lyödä painetta hallitukselle muuttaa suuntaa persujen linjan mukaiseksi. Tämä tarkoittaa että rajat olisi laitettava kontrolliin ensialkuun. Persuille ei se valta ole itseisarvo, vaan suomalaisten hyvinvointi. Tämä on oikeaa asennetta jota muilla ei ole.