Eduskuntavaalit 2019 osoittivat yhden asian_ kansa on hajonnut jyrkästi kahtia. Toinen puoli kansasta äänesti vihervasemmistoa, lähinnä siis Helsinki, sekä muut suuret rannikkokaupungit ja sitten toinen puoli kansasta leirityi yhä tiukemmin persujen taakse. Kenelläkään ei ole vahvaa mandaattia johtaa Suomea eikä Rinteen pääministerina asema ole vahva.
Jatkossa Suomen yhteiskuntarauha tulee hajoamaan yhä pahemmin, maaseudun asukkaat asettuvat yhä jyrkemmin Helsinki-vetoista Suomea vastaan. Sisällissodan syttymisen vaara on olemassa.
Jatkossa Suomen yhteiskuntarauha tulee hajoamaan yhä pahemmin, maaseudun asukkaat asettuvat yhä jyrkemmin Helsinki-vetoista Suomea vastaan. Sisällissodan syttymisen vaara on olemassa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kannattaa nyt kuitenkin kun muistaa että Suomessa on monia puolueita. Ei vaalit mustavalkoisuutta koskaan paljasta, väripaletti on enemmänkin sateenkaaren kirjoa.
no, mistä soditaan?
eikö me olla maailman onnellisin kansa?
Mielestäni suomen kansa on hajoomasa ymmärryksensä suhteen kahtia.
Niihin jotka ymmärtävät asenansa. Köyhinä ja ne jotka elävät. Tv tä katsellen ja luulevtaolevansa salatuissa eläimissä tai. Kauniissa ja rohkeissa.
Osa ihmisistä asuuköyhänä kontula n. Vuok r a as u nnoissa ja. Äänestävä. Sellaisia voimi jotka vain riistävä t heiltä lisää.
Huoli on aiheellinen.
Persut kampanjoivat teemalla "Suomi takaisin", mutta käytännössä he vievät Suomea yhä kauemmaksi 1980-luvun (toki osin valheellisesta) idyllistä tulevaisuudenuskoisesta ja vakaasta Suomesta, jossa sivistyneet käytöstavat ja tolkulliset asiaperustelut olivat arvossaan.
Perussuomalaiset ovat tuoneet politiikkaan avoimen rasismin, törky- ja vihapuheen sekä keskinäisen epäluottamuksen ja vihan lietsonnan. Jos Persut ovat viemässä Suomen ilmapiiriä "takaisin" jonnekkin, niin 1930-luvulle.
Tarkoitatko nyt Perussuomalaisia puolueena vaiko Perussuomalaisia äänestäneitä ihmisiä?
Vähän huvittaa se, että persuihin on lyöty puolueena rasistinen leima, ja että persut puolueena tuottaisi törky- ja vihapuhetta, sillä he ovat jo puolueensa ohjelmassa sanoutuneet irti kuvailemistasi ilmiöistä.
Sen lisäksi se, mitä esimerkiksi persuja äänestävät ihmiset sanovat yhdistää monia ihmisiä, puoluekannasta riippumatta.
Kannattaisi perehtyä tutkimuksiin, joilla on kartoitettu suomalaisten suhtautumista esimerkiksi maassa laittomasti oleviin.
Tutkimukset osoittavat samanlaista suhtautumista - puoluekannasta riippumatta.
Persuilla on oppi-isä Soinilta opittu taktiikka, jossa ulospäin näytellään mahdollisimman sisäsiistiä, mutta kannatusta kerätään rasismilla, vihanlietsonnalla ja keskinäistä epäluottamusta kylvämällä. Soinille taktiikka iski silmille, kun hyödyllisiksi, mutta statistin osaan tarkoitetut "nuivat" valtasivat puolueen.
Ei ollut sattuma että vain Persujen ehdokkaiden enemmistö vastusti vaalikoneissa vihapuheen kriminalisointia. Ei ole sattuma, että juuri Persujen toimintaa tai väitteitä kritisoineet tutkijat, toimittajat ja muut julkisuuden henkilöt joutuvat vihapostikampajoiden kohteeksi. Taanoin jopa koululle jouduttiin palkkaamaan vartijat, kun Laura Huhtasaari maalitti sen uhkailukampanjan kohteeksi kun pari LASTA (!) oli tehnyt kuvaamataidon tunnilla "väärin ajatellun" julisteen.
Kun useista rikoksista tuomittu alkoholisti Hakkarainen saa matu-kamppanjallaan 8000 ääntä, niin on selvää mikä on persujen kannattajien arvomaailma.
Arvopohjaa....
https://www.youtube.com/watch?v=ZKX8QkbyMnc
Persujen+taakse+meni+17.5%.+Punavihreitä+on+vain+19%.+Demarien,+Kokoomuksen+ja+Keskustan+yhteiskannatus+lähes+50%.
Tämä kansan kahtiajakautuminen tulee vain lisääntymään tulevina vuosina?
Luultavasti näin tulee käymään, sillä merkit ovat olleet kauan ilmassa.
Näkyy muunmuassa siinä, miten "etelän ihmiset" suhtautuvat maaseutuun, ja siinä että koko Suomen kansa yritetään tukkia jo ennestään tukkeutuneisiin kasvukeskuksiin.
Ennen kaikkea se näkyy siinä, miten meille yritetään tarjota utopialta vaikuttavia mielikuvia siitä, miten viedä maata eteenpäin.
Järki tulee sitten jälkijunassa, mutta ehkäpä liian myöhään - vähän kuin veeärrän junatkin.
Juu jollei kansanedustaja laita kansaa ja maata etusijalle niin onhan se varma että kansa nousee vastustamaan?
Joo, sen osoitti nyt viimeistään vaalien tulos. Aikamoiset paineet on jo nyt kerätty tulevan hallituksen osaksi...
Oudoksi asian vaalien kannalta tekee se, että kansa on huutanut äänensä käheäksi yrittäessään tuoda esille epäkohtia ja tyytymättömyyttään, mutta ei, kenenkään korvat eivät ole kuulleet.
Hieman ivaten piti seurata vaalikeskustelujakin. Siellä ehdokkaat lupasivat jo lopulta kuuta taivaalta, ja naama hiestä kiiltäen yrittivät keksiä vieläkin isompia valheita kansalaisten vedättämiseksi.
Ihmiset osaavat kuitenkin lukea rivien välistä, ja moni ehdokas putosi varmaankin juuri siksi, että korvat heiluivat valheiden painosta liikaa.
Toki olihan mukana ihan asiallisiakin ehdokkaita, joista nyt näyttää suurin osa päässeen läpikin. Siitä niille ehdokkaille kunniamaininta.
Jos riittää edes. Arvopohjia murennetaan kuin älypuhelinten panssarilaseja.
Hyvin pian muistellan Sipilän aikaa Suomen kulta-aikana, eikä syyttä.
Tutkitusti juuri nyt maailman onnellisin kansa, halusi muutosta - tietämättä mihin suuntaan. Onko tässä muka jotain järkeä että kateus ja viha ohjaa toimintaa oman edun vastaiseksi..
Winston C: "Paras argumentti demokratiaa vastaan on viiden minuutin keskustelu keskivertoäänestäjän kanssa."
Maailman onnellisin kansa on myytti.
Tai pehmennettäköön: riippuu tietysti siitä, keneltä on kysytty ja mikä taho on työstänyt tutkimustulokset.
Ensin on valhe, sitten on emävalhe, sitten on tilasto - näinhän se menee.
Kun vihaan, epäluottamukseen ja katkeruuteen perustuva puolue jää vain täpärästi toiseksi suurimmaksi, niin selvää on että ainakaan kaikki ei Suomessa eivät ole onnellisia.
Nyt tietysti pitäisi kysyä sen leimakirveen heiluttamisen sijaan:
Mikä aiheuttaa mainitsemasi vihan, epäluottamuksen ja katkeruuden?
Kun se asia on ensin selvitetty puolueettomin tutkimuksin ja kyselyin, pitää puuttua juurisyihin.
Ei kansa eikä yksikään ihminen tule onnelliseksi sillä, että toinen ihminen leimaa toisen epäonnistuneeksi luuseriksi, joka on itse aiheuttanut sanotaan nyt vaikkapa työttömyytensä.
Se kun ei useimmissa tapauksissa edes pidä paikkaansa, vaikka hyväosaiset ovat taipuvaisia niin ajattelemaankin.
En ole nähnyt Persujen vastustavan esimerkiksi ns. aktiivimallia, joka perustuu käsitykseen, että ihmiset ovat pääasiassa laiskoja lusmuja, jotka eivät edes yritä pärjätä, jos niitä ei vähän piiskaa.
kansa tosiaan on tietoisesti jaettu kahtia huonosti pärjääviin ja hyvin pärjääviin tuloissa,
Antti Rinne ei vieläkään tajua Halla-ahon blokitekstiä mitä se kertoo?