Miksi, jos veden lämmittää mikrossa ja tekee siihen teen, juomaan ilmestyy vaahtoa?
Vaahto teessä
1
666
Vastaukset
Tähän on vastattu osoitteessa: https://cooking.stackexchange.com/questions/22262/what-is-the-white-foam-that-builds-up-when-i-make-tea
Eli siis periaatteessa mikrossa niitä kuplia ei välttämättä pääse syntymään, (vai johtuuko se sitten siitä kupista), mutta kun laitat teepussin, niin sitten niitä tulee ja paljon, joten syntyy vaahtoa.
Joskushan oli sellaista legendaa, että kun mikrossa keitettyyn veteen laittaa sokeria tai vaikka vain lusikankin, niin se saattaa räjähtää! Tiedä sitten siitä, jotain että se vasta sitten pääsee kunnolla kiehumaan, niin se sama siinä on taustalla eli juurikin nämä "nucleation point":it.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3805873- 795269
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484306- 523921
- 523699
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1613381Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky483135- 432269
- 492195