Menemällä hallitukseen sosialistien kanssa?
Pettääkö Kokoomus kansan?
sdzvsdzxv
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos SDP laittaa taas sukkahousut jalkaan niin salettiin.
Nyt järki käteen ja jätetään ne demarit oppositioon
Orpo käkättää ja hommaa suomeen lisää halpatyövoimaa orjiksi...
Varmaan menee ja ottaa Persut mukaan
Suomalaisista 3/4 antoi äänensä pohjoismaisen markkinatalouden ja vain 1/4 sosialistisen talousjärjestemän puolesta.
Kai hallitus muodostetaan kansan halun mukaisesti eli sosialistisen järjestelmän kannattajat jäävät keräämään kannatusta oppositiossa. Siinä sitä puuhaa riittääkin, kun edellisen kerran SDP:n kannatus oli yli puolet annetuista äänistä ennen vuonden 1917 vaaleja.
Et ilmeisesti tiedä, mitä on 'pohjoismainen markkinatalous' tai 'pohjoismainen sosialismi' eli hyvinvointivaltiomalli. Molemmat systeemit toumivat loustavasti esim. skandinaavisessa Norjassa, missä mm. öljyvarat ja tulot on 'sosialisoitu'. Silri markkinataloys toimii siellä sivustyneen skandinaavisesti.
Suomen jurttamulattiryssälässä vajakkien matubisnes- ja muussa vajakkikähmäilyssä sen sijaan ei toimi mikään. Miksiköhän?
Demarit tekee pahan virheen jos lähtevät kokoomuksen matkaan se on varma kannatuksen lasku?
Kylla sdp on ihan hyvin tullut jopa kokkareidenkin kans toimeen. Miksei tulis?
Kokoomuksen kannattaisi vaan katsoa kuinka Rinne munaa itsensä vasemmiston ja vihreiden kanssa, ja hallitus kaatuu. Ja sitten perustaa voimakas hallinto PerusSuomalaisten ja Keskustan kanssa.
SDP on hankkinut ekonomistista kokemusta mm. vähäosaisille asuntoja vuokraavassa Kojamossa, ent. VVO.
Yksikään porvarien tai kepulaisten johtama vuokrayhtiö ei ole pystynyt niin vähävaraisilta kiskomaan niin paljon voittoa ja vielä verottomana.