Notre Damen palo on samanlainen feikki kuin Pyhä Olavi Suomessa. Omistaja kääräisee vakuutusrahat liiveihinsä ja kerjää yleisöltä korjausrahat, ja enemmänkin.
Taas on Suomessakin suuri suru. Moniko on käynyt Notre Damessa - tai tietää siitä ylipäätään mitään tätä ennen...
Taas on Suomessakin suuri suru. Moniko on käynyt Notre Damessa - tai tietää siitä ylipäätään mitään tätä ennen...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koko kirkko pitäisi purkaa ja rakentaa moskeija tilalle.
Jos ilotalon rakentaisi siellä kävisi paljon enemmän turisteja.
Vaikka aloittaja ei Notre Damesta mitään tietäisikään, ei se tarkoita etteivätkö jotkut suomalaiset siitä jotain tietäisi.
Tietysti voidaan esittää, että Notre Damen polttaminen on katolisen kirkon salaliitto ja vakuutuspetos, jonka tarkoituksena on siirtää huomio pois seksiskandaaleista ja tienata sekä vakuutuksilla että lahjoituksilla biljardeja, mutta esitetty epäily ilman todisteita ei ole mitään muuta kuin todiste esittäjänsä vilkkaasta mielikuvituksesta ja pahantahtoisesta motiivista.
Notre Damen omistaa Ranskan valtio eli kaikki ranskalaiset yhdessä, eikä rakennusta tiettävästi ole vakuutettu lainkaan. Miten ja mistä summasta edes voisi vakuuttaa "mittaamattoman arvokasta" omaisuutta?
Minä olen käynyt Notre Damessa. Ja tiedän Pyhän Olavin kirkon palovakuutuksen määrän.
Aikaisemmin joku mainitsi vakuutuksista. Kai kirkotkin sentään on vakuutettu vahinkojen varalta?
Jossain oli arvio että Notre Damen korjaus tulee maksamaan 5 miljardia euroa.