Palstalaisten suolaiset kyyneleet

hah.hah.haa

Kylläpä on makean suolaista vuodatusta palstalla. Vihervasemmiston murskavoitto sai koko palstan ihan paniikkiin ja viimeistään nyt aukeni kovimmillekin luupäille että Suomi on vasemmistolainen maa. Suomen ainoa oikeistolainen puolue Kokoomus sai vain 38 paikkaa. Keskustasta äänestettiin 18 oikeistolaista ulos. Vasemmistohallitus tulee korjaamaan maan tilanteen niin hyvin ettei oikeisto tule pääsemään hallitukseen enää koskaan tässä maassa. Sen tietää jo siitä että tämä palsta on aivan hädissään.

10

<50

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en osaa kokea vahingoniloa vaalituloksesta, oli se mikä hyvänsä. Me kansana olemme äänestäneet ainakin pääsääntöisesti sen eteen, että seuraavina vuosina ajettava politiikka olisi sellaista, mitä kukin meistä parhaaksi maallemme katsoo. Eriäiviä mielipiteitä meillä siitä toki on, mutta pyrkimys on sama; paras mahdollinen lopputulos.

      Todellisuus on aina kompromissi ja osa tulee aina olemaan erityisen huolissaan tuloksesta; syystäkin. Erilaiset hallitukset painottavat erilaisia asioita ja jotkut siinä aina eniten voittavat ja jotkut eniten häviävät. Kyllä huoleen ja suruunkin on oikeus, jos tulos itsestä siltä tuntuu.

      Emmeköhän kuitenkin kansana voi kaikki toivoa sitä, että tuli mitä tuli, niin se olisi mahdollisimman hyvä. Turha siinä on ketään ilkkua.

    • Jumalainem_sdp

      Juu. Mikäs tässä satasia odotellessa. Kerrakin tuntuu että joku välittää.

      • hah.hah.haa

        Pääasia ettei ne sataset mene kokoomuslaisten jo ennestään paksuihin lompakoihin vaan niille jotka niitä satasia oikeasti tarvitsevat. Parin vuoden sisällä työllisyys tulee nousemaan kohisten kun köyhilläkin on varaa kuluttaa ja yhteiskunnan rahat eivät makoile veroparatiiseissa.


    • ViherVALHEET

      Saavat vain sähkönhinnan ja polttoaineveron yhä nousemaan, ja maamme alueitten lisämyymisen venäläisille, ja kaikki isiksen hampparit tänne pullamössöä mässyttämään.
      eikö tämä kansa viisastu millään, siihen samaan paskaan on tuo SDP:kin lätsähtäny kamelikauppojensa toivossa.

      • hah.hah.haa

        Sähkön hinta, polttoaineen hinta ym. ovat Kokoomuksen ajamaa tasaverotusta ja nämä toteutui viimeisen 15 vuoden aikana. Kokoomus myi sähkönsiirron ulkomaisille sijoittajille, siksi hinnan nousu. Joten älä höpötä.


    • HehHehHeh

      Kyllä nyt on vasemmistohörhöllä menny pilvipäissään matematiikka väärin! :D Ei tuu vasemmiston juhlaa näistä hallitusneuvotteluista! :DDD Onneksi!

      Vasemmiston äänisaalis oli niin laimea, että tulevan hallituksen politiikan sanelee oikeiosto!

      • hah.hah.haa

        Kokoomus on Suomen ainoa oikeistopuolue ja heillä 38/200 paikkaa 17% kannatuksella kun vasemmistolla 76/200 paikkaa. Oikeisto ei tule enää koskaan olemaan hallituksessa tässä maassa. Älä sekoita keskustapuolueita oikeistoon koska ne ovat yhtälailla vasemmistoa kuin oikeistoakin. Keskustasta äänestettiin 18 oikeistolaista ulos. Hätäsi on aiheellista.


    • kepsap

      Olipa tosi "murskaava" voitto, käkäkäkä =D

    • realismi______

      Kokoomuksen kannatus on käsittämätöntä vaikka ovat vuosikausia sössineet hallituksessa?

    • ukuuykuyyk

      Rinteen murska voitto hahaha herra ei kestä edes vuotta sitä painetta mitä tulee saamaan monesta suunasta ja omilta myös on sitä taas sen verta lupailtu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      760
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      576
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      63
      548
    5. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      540
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe