Onko nainen samanarvoinen kuin mies?
Onko homoseksuaali samanarvoinen kuin heteroseksuaali?
Onko ei-muslimin ihmisarvo yhtä suuri kuin muslimin?
Saako näitä edellä lueteltuja ryhmiä kohdella sharia-laissa eri tavalla, vai ovatko kaikki sharia-lain edessä samanarvoisia ilman sukupuolen, uskonnon tai seksuaalisen suuntautuneisuuden vaikutusta tuomioihin?
Miksi meidän johtavat poliitikot puhuvat ihmisarvon tärkeydestä, mutta haluavat maahamme työvoimapulan verukkeella ihmisiä, joiden ihmisarvokäsitys poikkeaa voimakkaasti länsimaisesta arvomaailmasta ja jotka haluavat polkea länsimaiset arvot lokaan? Kun otetaan huomioon, että tulijat integroituvat heikosti eivätkä monet hestä hyväksy länsimaista käsitystä ihmisten tasa-arvoisuudesta ja samanarvoisuudesta, on vaikea ymmärtää, miksi heidän harhautuneelle ihmisarvokäsitykselleen annetaan tilaa kasvaa, ja sitä arvostelevia pidetään vihapuhujina.
Mikä on muslimien käsitys ihmisarvosta?
13
<50
Vastaukset 13
- Anonyymi
Kysy demareilta. Antti Rinne on korostanut ihmisarvoa vaalitilaisuuksissaankin.
Olisihan se kiva kuulla ne perusteet Rinteeltä,Orpolta, Li. A:lta ja ennenkaikkea Haavistolta.
- Anonyymi
Teki vielä mieli kysyä SDP:ltä ja vihreiltä, miksi he ottavat riveiheinsä jäseniä ja ehdokkaita, joiden mielestä toisten ihmiarvo on matalampi kuin toisten. Eikö ihmiasrvokäsityksellä olekaan mitään merkitystä, kun kerätään poliittisia irtopisteitä suvaitsevaisuudesta?
- Anonyymi
Mikä on persujen käsitys ihmisarvosta?
Onko nainen samanarvoinen kuin mies? Miten suhtaudutaan esimerkiksi huoritteluun?
Onko homoseksuaali samanarvoinen kuin heteroseksuaali? Montako kertaa esimerkiksi Haaviston seksuaaliseen suuntautumiseen on viitattu vaalien alla persutrollien viesteissä?
Onkomuslimin ihmisarvo yhtä suuri kuin kristityn? Siis käytännössä?- Anonyymi
Suomen laki ei hyväksy tuollaisten taustatekijöiden vaikutusta tuomioon, mutta muslimeilla laki suorastaan vaatii ihmisten eriarvoistamista. Siinä on valtava periaatteellinen ero, joka näkyy käytännössö yhtsiskuntien erilaisuutena ja rauhallisuutena tai sen puutteena.
- Anonyymi
Osta suomenkielinen koraani tai lainaa kirjastosta, se on heidän oppikirjansa mitä heidän pitää noudattaa.
Se on ihan sama mitä suomalaiset kuvittelevat tietävänsä heistä.
Yksi pointti koraanissa on että muslimi saa vääräuskoiselle eli vaikka kristityille valehdella mitä vaan ja siksi ei kannata puheita uskoa, vaan lukea suoraan koraanista. - Anonyymi
Hys, hys ! Ei saa puhua ääneen tommosista, saati kirjoittaa!
Vai pitäiskö sittenkin? - Anonyymi
Kaikille puoluejohtajille kyselyt minkälaisen ihmisyyden Lapsenraiskaaja omaa taikka päänkatkoja mitkä arvot onko väliä kenen pään katkoo vaikuttaako arvomaailmaan voiko kulkea vapaana kansan ja lapsien keskuudessa hakea päiväkotiin tms töihin
- Anonyymi
Nuo samat kysymykset voisi yhtä hyvin kysyä persuilta. Komannen kysymyksen ei-muslimin tilalle vain pitäisi vaihtaa suvakki ja ei-persu.
- Anonyymi
Ei muslimi tunnusta IHMISARVOA on vain Allahin tahto -- Ei muslimi edes heitä kiveä....sen tekee Allah joka käyttää suorituksessaan muslimin kättä.
Muslimi ei tunne sanaa VASTUU koska vastuu on ulkoistettu Allahille !
Islmistiys ei ole e des uskonto ........ vaan PELKOON perustuva ideologia !
Vai olenko väärässä ? - Anonyymi
Hyvä, hyvä, juuri näin pitäisi tehdä. Kaikille puoluejohtajille pitää lähettää kysely, missä saavat selvittää, mitä tarkoittavat Rinteen paasaamalla ihmiskäsityksellä. Jospa sen jälkeen Rinnekin voisi vaihtaa puheenaihetta.
- Anonyymi
Nythän seuraava eduskunta tulee laatimaan uudet lait, joissa määritellään esim. erilaiset tuomiot samasta rikoksesta, riippuen siitä mihin uskontokuntaan rikollinen kuuluu.
- Anonyymi
Tässä uutisessa voisi löytyä ainakin pientä viitettä asian tilasta:
https://www.seiska.fi/Uutiset/Helsingissa-ei-ole-tana-vuonna-vaadittu-vangittavaksi-yhtaan-seksuaalirikoksesta-epailtya
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479