Miksi joku pitää asiallisena tehdä aloituksen "On hienoa nähdä ruotsin kielen kuihtuvan mantereella" ??
Mitä tämä on? Ihmettelen kovasti jonkun asennetta maan toiseen kansalliskieleen.
Mitä tämä on? Ihmettelen kovasti jonkun asennetta maan toiseen kansalliskieleen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Det är de aktivas normala attityd.
Jag skulle inte kalla det normala attityd, tvärtom, det är avskyvärd attityd.
Ehkäpä se on joku melko " tyypillinen " suomalainen joka on kasvanut " takahikiällä ja jossa ei törmää muita kieliä puhuviin kovinkaan usein. Riippuen henkilöstä saattaa sitten uuden ja vieraan asian kokeminen aiheuttaa jopa pelkoa joka sitten purkautuu jonkinasteisena agressiona kun ei oikein ymmärretä esim jonkin "uuden, ihmeellisen " kielen merkitystä laajemmassa kontekstissa. Voisi olla jopa sukulaissielu takahikiän "Kikkaraiselle"!!!
Jag+trodde+att+"språkpolitik"+betydde+en+politik+som+är+global+och+inbegriper+samtliga+språk+men+så+är+man+kanske+inte+så+inskränkt+som+över+96+%+av+de+som+skriver+här+och+100+%+av+"skolfinska"+avdelningen.
Många trodde säkert att språkpolitik är annat också än gnällande över pakkoruotsi.
Nån kräver saklig debatt om språkpolitik, och sen börjar spamma och tjata i alla kedjorna med sin "sak".
För honom är svartmålandet av svenskspråkiga viktigast och inte pakkoruotsi,endast förevändning.
Det här är sådant som de Aktiva anser att är saklig diskussion.
Tänk om de skulle rikta sin energi på något konstruktivt som på att exempelvis lära sig något språk?
De flesta av dem skulle må bra av att börja med sitt modersmål och an efter öka med det andra nationalspråket och vem vet, fast något världsspråk?
Att i årtionden sätta sin energi på att racka ner på sina landsmän här ger en betydligt sämre utdelning, och det är väl det som de är bittra på med faciten i de gamla kardorna? Att hämnas på ungdomen är dock ingen lösning på de självförvållade problemen.
Det får väl dem att känna sig bättre ?
Kieliaktiivi haluaa aloituksessaan olla yksinvaltias ja päättää ohi enemmistön mitä kouluissa opetetaan.
Han vill vara diktator här på spalten också.
Det märks minsann.
Han vill säga vilket språk man läser i skolorna, han vet så mycket bättre.
Asiallisuus on kateissa kieliaktiivilta, kuten myös perusteet väitteilleenkin.
Asiallista tekstiä pakottajilta?
"Ehkäpä se on joku melko " tyypillinen " suomalainen joka on kasvanut " takahikiällä ja jossa ei törmää muita kieliä puhuviin kovinkaan usein. Riippuen henkilöstä saattaa sitten uuden ja vieraan asian kokeminen aiheuttaa jopa pelkoa joka sitten purkautuu jonkinasteisena agressiona kun ei oikein ymmärretä esim jonkin "uuden, ihmeellisen " kielen merkitystä laajemmassa kontekstissa. Voisi olla jopa sukulaissielu takahikiän "Kikkaraiselle"!!!"
Sitä saa mitä tilaa, niin metsä vastaa....
Teksti on mielestäsi asiallinen?
Ruotsinkielisten pitää aktiivin mukaan kuulemma alkaa pohtia kuinka itse järjestävät omat palvelunsa itselleen. Kaikki ymmärtävät kuinka kohtuuton ja kaikkien oikeudenmukaisuus-, ja tasapuolisuussääntöjen vastaista olisi edellyttää tuollaista miltä tahansa vähemmistöltä. Aktiivi on aikamoisen eksyksissä, kun tuollaisia kirjoittelee.
Det är samhället som ska se till att alla medborgare får sina medborgerliga rättigheter (enligt grundlagen )uppfyllda och inte enskilda personer.
I Finland bestämmer majoriteten allt, dvs. finskspråkiga, och det tycks några inte gillar. Vad vill han då?
Täytyy olla joku järjestö tämän ruotsin haukkumisen takana, näitä täysin samoja propagandaspammeja tuli jo RKP:n palstalla viisi vuotta sitten.
Självklart,ingen enskild person postar så enorma mängder med propagandainlägg som vi nu fått "njuta av "den här påskent ex.
Hur kan en knapp handfull blåsta gamla fanatiska fennon grunda en förening då de har fullt upp redan med skosnören alen?
De har redan färdigt diverse poispakkoruotsigrupper.
Kieliaktiivi ei vastaa aloituksen ihmettelyyn, hän mieluummin tehtailee uusia jo ennenkin nähtyjä aloituksiaan, kuten huomaamme taas.
Samma skräp som varit på spalten otaliga gånger redan.
Många många gånger redan.
Det betyder att man inte respekterar andra människor än sådana som anser att endast personer av "samma sort " har människovärde.
Niin; miksi sallitaan jatkuva epäasiallinen ruotsinkielisten ja ruotsin kielen ala-arvoinen haukkuminen? Samaa touhua jo kauan jatkunut.
Luulenpa, että asia liittyy kieliaktiivien ja kumppaneiden heikkoon menestykseen "kielipolitiikassa". He eivät ole saaneet viime aikoina kauheasti tukea yrityksilleen poistaa pakkoruotsi, muuttaa Suomi yksikieliseksi ym.
Se ei auta kuitenkaan asiaa, et alkaa sikailemaan asiattomuuksia, typerää käytöstä.
Mielestäni vähemmistö voisi sikailla enemmän.
Ruotsinkielen pakko-opetus ja virkamiesruotsiasetus sekä nyt vielä lisätty ruotsinkielen pakkotentti ovat tietenkin asioita jotka aiheuttavat inhoa tyhjänpäiväistä ruotsinkieltä ja ruotsalaisuutta yleensä kohtaan .
Tätä voisi joku tietenkin pitää valitettavana mutta ruotsinkieliset itse sitä haluavat .
Aika valitettavaa on itseasiassa se, kun syytetään ruotsinkielisiä, vaikka päätökset kaikista asioista Suomessa tekee suomenkielinen enemmistö. Jos haluta inhota, kohdista inhosi oikein. Älä tosin yritä vetää muita mukaan lapselliseen käytökseesi, enemmistö on aivan toista maata, sillä ei ole kummaa, nuivaa asennettasi ruotsinkielisiin ja -kieleen.
Vihapuhetta on toivominen ruotsin kuihtumisesta Suomessa.