Yksi ulkomaalainen pummi maksaa noin miljoonan!

Anonyymi

Ja sinä duunari sen maksat!

12

50

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikään hinta ei ole liian kova että näkee iloisesti minkkiturkissaan hymyilevän Afrikan sarvelaisen.

    • Anonyymi

      Suomalainen duunari saadaan näyttämään ahkeralta amnattimieheltä noiden rinnalla.

    • Anonyymi

      Halvoiksi ne tulee omiin poliitikkoihin verrattuna.

    • Anonyymi

      lasku olisi huomattavasti halvenpi jos pelattaisiin suomalaisten mallin mukaan jossa aktivoidaan velvoitteet työn tai koulutuksen saamiseksi sosilaalisen tujen saamiseksi elämiseen,

    • Anonyymi

      Itse ainakin olen oppinut katsomaan vierasmaalaisia, varsinkin tummaihoisia katukuvassa sillä silmällä, että tuokin loisii tältä yhteiskunnalta elinaikanaan miljoona euroa, eikä siitä ole vastavuoroisesti mitään hyötyä koskaan!

      Kenen ihmeen mielestä se voi olla oikein?

      • Anonyymi

        Stadissa pääsee nopeasti miljardiin.


    • Anonyymi

      Älä muuta sano,mutta duunarit ei sitä itse tajua.
      Miten ne työnsä tekee,kun noin pieni asia tuottaa vaikeuksia tajunnassa?
      Onko niin, työväki haluaa mamuttaa itsensä töistä pois,mutta silti aluaa maksaa PAKKOMAKSUMAMUTUKSEN?

    • Anonyymi

      Suomi on pala palalta antanut periksi tänne tulleille ulkomaalaisille. He tulevat vaatimaan lisää, koska he saavat haluamansa – korkeintaan siihen tulee viivettä, koska aina ei voida antaa kaikki tänne ja heti.

      Verohallinnon ohjeet on kymmenellä kielellä. Se on loogista, koska tänne on tullut niitä huippukoodareita, jotka pärjäävät työssään englanniksi. Oleskeluluvan saanut turvapaikan hakija voi tehdä työtä ja maksaa siitä veroa, vaikkei suomea osaakaan. Infopankissa verotusohjeistus on englannin lisäksi arabiaksi, espanjaksi, farsiksi, kiinaksi, ranskaksi, somaliksi, turkiksi, venäjäksi ja viroksi. Yksittäisiä ohjeita ja lomakkeita on mm. thaiksi, valko-venäjäksi ja venäjäksi (marjanpoimijat!).

      KELA ohjeistaa eri kielillä ulkomaalaisia. Sillä oleskeluluvan saatuaan ulkomaalaisella on samat sosiaalitukioikeudet kuin suomalaisilla. Senkin jotenkin ymmärtäisi, jos ohjeet olisi rajattu näkymään vain Suomessa. Nyt tulijat voivat kotimaassa selvittää, mistä maasta saa parhaat edut ja mitä kaikkea Suomesta saa. Ohjeita on mm. arabiaksi, farsiksi, kurdiksi (sorani), somaliksi, venäjäksi ja viroksi. Vieraskielisiä ohjeita onkin luettu enemmän Suomen ulkopuolella kuin Suomessa.

      Mutta miksi vaaliohjeet ovat suomen ja ruotsin lisäksi 21 eri kielellä. Oikeus äänestää on Suomen kansalaisilla. Kansalaisuuden saaminen edellyttää suomen tai ruotsin kielen taitoa. Silti eduskuntavaaleissa äänestysohjeet on annettu mm. albaniaksi, arabiaksi (mm. Irak, Syyria), farsiksi (Afganistan, Iran), kiinaksi, saksaksi, somaliksi, soraniksi (kurdin kielen murre), thaiksi, turkiksi, venäjäksi ja vietnamiksi. Miten muuten lukutaidoton saa tietoa äänestyksestä. Suomen kansalaisuuden voi saada luku- ja kirjoitustaidoton, joka ei osaa sanaakaan suomea eikä ruotsia. No hänellä on oikeus tulkin käyttöön.

      Ohjeistus annetaan myös Suomen vähemmistökielille romani sekä kolmelle saamen murteelle (inari-, koltta- ja pohjoissaameksi).

      En tällä kertaa laske, mitä maksaa. Mutta mukavasti ohjeiden laatiminen työllistää virkamiehiä ja vähemmistöjen edustajia.

      Oikeus osallistua ehdokkaana Suomen vaaleihin tulisi kieltää kaksoiskansalaisilta, joille Suomen kansalaisuus on järjestyksessä myöhemmin annettu. SDP tosin haluaa presidentiksikin oikeuden ulkomailta tulleelle. Se aika voi olla lähellä, kun Suomi vähitellen vallataan pois suomalaisilta.

      Emme tiedä useimmista tulijoista mitään. He esiintyvät eri nimillä, valehtelevat ikänsä, nimensä ja jopa lähtömaansa. Suomen kansalaisuuden saadessaan he eivät menetä kotimaansa kansalaisuutta. Passi toki voi vanhentua, mutta sen voi kätevästi uusia lomamatkalla.

      SUPO tekee turvallisuusselvityksiä, mutta ulkomaalaisille ne ovat yhtä tyhjän kanssa. Tämä nähtiin raadollisesti eduskuntaan SDP:n listoilta valitun irakilaisen arvopohjasta. Juutalaiset ja homot ovat hänelle roskasakkia. Suomalaiset olisivat moisista puheista käräjillä alta aikayksikön.

      Kaksoiskansalainen voi matkustaa Afganistanin/Irakin/Somalian ja Suomen välillä vapaammin kuin Suomen kansalainen. Hänellä ei ole edes moraalista ongelmaa mennä kotimaahansa, josta hän on henkensä uhalla paennut Suomeen.

      Eikä tässä vielä kaikki. Suomalainen ei voi muuttaa Helsinkiin eikä pääkaupunkiseudulle, ellei hän ole itse järjestänyt itselleen asuntoa. Mutta jonnekin Lieksaan sijoitettu ulkomaalainen, jolla ei ole edes Suomen kansalaisuutta, voi ykskaks päättää, että nyt lähden Helsinkiin. Ja sosiaalitoimisto järjestää hänelle/perheelle asunnon ja vielä maksaa vuokran.

      Suomalainen ei voi saada asiaansa valitusoikeutta kuin kerran ja silloinkin siitä on maksettava. Ulkomaalainen voi valittaa samasta asiasta uudestaan ja uudestaan ja hän voi elää Suomessa vuosikausia tekemällä uusia turvapaikkahakemuksia kun edelliset on hylätty. Mitään rajaa tälle oikeudelle ei ole määrätty. Kaiken lisäksi Suomi maksaa tämän prosessin uudestaan ja uudestaan, eikä ulkomaalaisella ole edes mitään omavastuuta omassa asiassaan.

      Että näin. Päättäjillemme suomalaiset ovat vain maksajia. Ulkomaalaiset ovat kunniakansalaisia, joille pitää antaa vastikkeetta kaikki ja vieläkin enemmän.




      Pauli Vahtera

      • Anonyymi

        Joo, paljon asiaa, siksi äänestin demareita, jotta saadaan edes jotain rotia asiaan.


    • Anonyymi

      Pöljä pölvästi. Ei maksa.
      Ei kenelläkään duunarilla ole varaa maksaa noin paljoa yhdestä pummista.
      Missä niitä edes myydään? Nuoret tytöt voisi mennä kaupaksi.

    • Ja sinä duunari äänestäjä , sinä olet sen myös sallinutkin äänestämällä päättäjät jotka suosivat tuollaista linjaa.
      Eli jäljet johtavat duunariin kuitenkin joten jatka duunia vaan , valtion orja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      294
      2345
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      24
      1408
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1408
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      144
      887
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      856
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      250
      781
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      739
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      511
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      488
    Aihe