Välinpitämätön koiranomistaja

26164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Aivan uskomaton tuomio. Koiraa ei edes otettu pois edesvastuuttomalta omistajalta, vaikka arvaamattomaksi ja vaaralliseksi tiedetty koira oli jo aikaisemmin käynyt ihmisen päälle.
Eläintenpitokieltohan noista olisi jo kuulunut lätkäistä ja vaarallinen koira laittaa piikille.

Omistajalle olisi pitänyt tuomita tuntuvat korvausvaatimukset ja suora vastuunkanto eläimensä edesottamuksista, eli suomeksi linnaan olisi kuulunut laittaa muiden ihmisten hengen ja terveyden edesvastuuttomasta vaarantamisesta. Mutta ei mitään.

Suomessa ihminen ei saa oikeutta, eikä se saa edes itseään puolustaa lain mukaan uskottavasti. Ei tätä voi tajuta.

Äänestä
  • Ei lisättävää. Rikoksen uhri ja omaiset saavat tänä päivänä ihmetellä rikollisten olemattomia tuomioita elinikäisiä arpia, traumoja ja vammoja kantaen.

    Äänestä

Omistaja on SDP/SAK:lainen kusipääkrpä.

Äänestä
  • Kyllä se on ihan porvaripersu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se on ihan porvaripersu.

    Sillä mitään väliä ole mikä on edesvastuuttoman omistajan poliittiset mieltymykset, oleellista olisi jonkun saada jokin muutos tähän äärimmäiseen epäkohtaan ettei koiran omistajalla ole käytännössä mitään vastuuta näissä hirveissä tapauksissa. Ei se voi jatkua näin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se on ihan porvaripersu.

    En usko. Olen persu jolla koira, tuollaisen tilanteen jälkeen koira lopetetaan heti.
    En ymmärrä jakamatonta rikollisarvoa.

    Äänestä

Nykyiselle edesvastuuttomuuden ilmapiirille olisi kyllä tehtävä jotakin.

Äänestä

Nykyään vain täysi idiootti hakkaa ihmisiä sairaalakuntoon, koska koiralla saa aikaan saman, ellei paremman tuloksen ilman vankeustuomiota.

Äänestä
  • Jep. Sattuu vain "pikku vahinko" ja koira karkaa jonkun kimppuun raadellen tämän halvaantuneeksi ilman tunnistettavia kasvoja - ja mitään kunnon sanktioita ei seuraa sosiopaatille koiranomistajalle.
    Suomen laki kun ei suojaa rikoksen uhreja, nyt se on taas nähty.

    Äänestä

Taistelukoiria ei pitäisi saada pitää lemmikkeinä. Itse pidän aina veitseä mukana hullujen hurttien ja omistajien vuoksi.

Äänestä
  • En kehoita ketään rikokseen, mutta ei ole lainkaan epäviisasta tehdä niin omaa turvallisuutta ajatellen.

    Äänestä

Tuollaisten koirien omistajat ovat usein luonnevikaisia hoidon tarpeessa olevia sosiopaatteja.

Äänestä
  • Epäilemättä syyttäjä olisi vaatinut, että koira on tapettava, mutta edellytykset eivät täyttyneet. Koiran irti pääseminen pitäisi olla tahallista, tai törkeä tuottamus. Nythän remmi katkesi, joten tahallisuus, tai törkeä tuottamus puuttuivat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Epäilemättä syyttäjä olisi vaatinut, että koira on tapettava, mutta edellytykset eivät täyttyneet. Koiran irti pääseminen pitäisi olla tahallista, tai törkeä tuottamus. Nythän remmi katkesi, joten tahallisuus, tai törkeä tuottamus puuttuivat.

    Näinpä. Ja täten luonnovikainen ja erittäin vaarallinen eläin saa olla edesvastuuttoman omistajansa hallussa kunnes jälleen sattuu jotakin mahdollisesti vieläkin hirveämpää.
    Suomen lakia ei totisesti ole tehty rikoksen uhreja ajattelemaan.

    Äänestä

Ihmisen päälle käynyt koira pitää lähtökohtaisesti lopettaa. Erityisesti jos kyseessä on yli 20kg painava koira, jolloin ei ole varmaa, että omistajan fyysinen voima riittää pitämään eläimen kurissa.

Jos eläin karkaa humalassa olevalta omistajalta, niin tältä omistajalta pitää kieltää koiran pitäminen.

Mitä koira oppi hyökkäyksestään? Että ihmisen päälle voi hyökätä ja selvitä siitä itse vahingoittumattomana. Tämänkö jälkeen koira on muka turvallisempi?

Koira on petoeläin - kesytetty susi. Ei koiran pitäminen ole mikään luovuttamaton ihmisoikeus eikä koiran elämä ole ole millään tavalla "pyhä". Koira pitää lopettaa kun se on riski. Lapsen päälle syöksynyt juopon omistajan 60-kiloinen peto on riski.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä. Miten joku 60-kiloinen hentorakenteinen nainen tai mies edes pystyy hallitsemaan vauhkoontunutta saman painoista raivokasta ELÄINTÄ?

    Äänestä

Piski piikille. Ei "hän" varmaan jätä raatelematta uudestaan tilaisuuden tullen. Ei tuollaisia koiria saisi edes omistaa.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Ihmiset vouhottavat jostain susista kun se mahdollinen tappajaeläin asuu viereisessä kämpässä huonona päivänä.

    Äänestä

Koira on luonnevikainen eli se tulisi lopettaa mahdollisimman nopeasti.

Äänestä

En vieläkään ymmärrä, miksi Suomessa ei saada aikaan mitään lakeja vaarallisia koiria ja niiden omistajia vastaan, kuten kaikkialla muualla maailmassa? Täällä saa pitää mitä tahansa koirarotua, ei ole kuonokoppapakkoa, purevia koiria ei lopeteta vaikka poliisi voisi ne heti ampua, MIKSI?

Yksikin tällä tavalla vammautunut ja traumatisoitunut lapsi on LIIKAA.

Nämä koiraa "hän"- pronominilla kutsuvat vanhat ämmät kuuluvat vankilaan tiilenpäitä lukemaan ja yhdyskuntapalvelukseen, missä opetetaan ihmisen ja eläimen ero.

Äänestä
  • Näin tuhottiin taas yhden lapsen elämä, eikä juuri mitään seurauksia asiasta.

    Äänestä

  • Ihmisillä on jokin tarve idealisoida eläimensä joksikin lapsenkorvikkeeksi. Sitten jopa syyllistetään uhria kun oma lellikki-lällikki on yllättäen repinyt tämän naaman irti hampaillaan.

    Äänestä

Monella mannella on nykyään tappelukoiria, joten kiertäkää kaukaa kun sellaisen yhdistelmän näette kävellessänne.

Äänestä
  • Monella "elämänkoululaisella" ja nistillä noita myös näkee - ihan suoraan aseiksi tai pelotteeksi ovat selkeästi sellaisen itselleen hommanneet velkojien ja vihamiestensä varalta.
    Mutta ihan tavan ihmistenkin koirat näyttävät liian usein näissä tapauksissa saavan pahaa jälkeä aikaiseksi. Naamasta ei näe suoraan kuka osaa kouluttaa eläimensä ja kuka ei, kuka osaa pitää sellaista vastuullisesti ja kuka taas ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Monella "elämänkoululaisella" ja nistillä noita myös näkee - ihan suoraan aseiksi tai pelotteeksi ovat selkeästi sellaisen itselleen hommanneet velkojien ja vihamiestensä varalta.
    Mutta ihan tavan ihmistenkin koirat näyttävät liian usein näissä tapauksissa saavan pahaa jälkeä aikaiseksi. Naamasta ei näe suoraan kuka osaa kouluttaa eläimensä ja kuka ei, kuka osaa pitää sellaista vastuullisesti ja kuka taas ei.

    Eipä juuri kukaan koskaan osaa pitää vaarallisia koiria vastuullisesti. Päässä on jotain tärähtänyt jo ennen kuin semmoinen rakki on hankittu. Normaali ihminen tuntee pelkoa ja inhoa taistelu- ja laumanvartijarotuisia ym. koiria kohtaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä juuri kukaan koskaan osaa pitää vaarallisia koiria vastuullisesti. Päässä on jotain tärähtänyt jo ennen kuin semmoinen rakki on hankittu. Normaali ihminen tuntee pelkoa ja inhoa taistelu- ja laumanvartijarotuisia ym. koiria kohtaan.

    Jossain poliisin ja sotilaskäytössä ymmärrän isojen ja vaarallisten koirien pitämisen hyödyt, mutta eipä siviili saa aseitakaan juuri omistaa ilman perehdyttämistä ja tarkkaan mietittyjä lupia, niin miksi ihmeessä sitten saavat pitää vaarallisia tai taistelukoiria - ja vielä silloinkin kun ovat jo osoittautuneet täysin kelvottomiksi sellaisia pitämään, kuten tässä tapauksessa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lievä tuomio. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0ab249f3-a2ea-4473-a3c2-c03bdd91e5dd

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu