Jeesus historiallinen henkilö

Jeesuksesta tiedetään vain mitä hänen jälkeensä ovat kirjoittaneet, historiassa on muitakin antiikin ajan henkilöitä joista kirjoitettu heidän kuolemansa jälkeen kuten Sokrates jonka on elänyt hyvin tosistettavasti.
Jälkikirjoituksia on paljon mutta hataria, tiedetään vain hänen eläneen,uskonnollinen saarnaaja julistaja kertomukset vain suullista perintöä, hänen täytynyt olla huomiota herättävä koska roomalaiset tulkitsivat uhaksi ja lopputulos se on todennäköisesti totta.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Raamatun mukaan Pilatuksella oli todella vaikea ongelma. Kos jän päästää Jeesuksen menemään syttyy mellakka ja hän on itse siitä vastuussa keisarille. Jos hän taas ristiinnaulitsee Jeesuksen hän syylistyy syyttömän tuomitsemiseen. Ain lopulta on helpompaa olla epäoikeudenmukainen.

Äänestä

Ei jeesuksen tiedetä edes eläneen.

Raamatun satujen ulkopuolelta ei löydy yhtään mainintaa koko hyypiöstä.

Äänestä
  • Eikö Sokrateksenkaan, kyllä jeesuksen nimisiä on elännyt ja elää tänäkin päivänä, että jumalan poika haittaako se sinua, sinä olet itse hyypiö.

    Äänestä

Historia on aina kiehtonut, historiaa tunnetaan huonosti mitä varhaisempaan aikaan mennään, roomalaisten ajasta on säilynyt paljon kirjoituksia, juutalaisten historiaa jo paljon vähemmän ja jonkun juutalaisen vielä vähemmän, suullinen tieto muuttuu heti kun se lähtee liikkeelle, jeesuksen elämästä tulee kuvaan miten vakuuttavasti se uskotellaan.

Äänestä
  • Suullisen tarina ja suullinen opetus eroaa toisistaan siinä että suullinen tarina elää vapaasti ja leviää juorujen tavoin valtoimenaan kun taas suullinen opetus perustuu siihen että oppilas ymmärtää oppimansa, omaksuu sen ja painaa sen ulkoa muistiin. Ulkoaoppiminen on tässä erittäin tärkeä taito silla jossain vaiheessa oppilaasta rulee seuraava opettaja kun kättä lasketaan päälle. Toinen on siis vapaa ja järjestäytymätöntä, toinen kaavallista ja järjestäytynyttä. Traditiota voidaan välittää eteenpäin niin monella eri tavoin.

    Äänestä

Kyllä pohjolaankin on kopioitunut veroista jotain pientä verrattuna ensimmäiseen.

Äänestä

Juutalaisille ei jeesuksen olemassa olosta ole merkityksellistä, heidän mukaan messias on vasta tulossa.

Jeesusta voidaan pitää historiallisena henkilönä sen mukaan mitä tiedämme, historian mukaan tiedetään hyvin vähän,
Satojen vuosien jälkeen jeesuksesta uskovaisten keskuudessa luodaan toisenlainen näkekemys jeesuksesta joka perustuu uskontoon, ei historiaan.

Äänestä
  • Kaikki tiedämme Jeesuksesta on sanasta sanaan samat asiat kuin mitä tiedämme muistakin muinaisista mielikuvitusjumalista kuten Mithrasta, Horuksesta, Dionysoksesta ja monesta muusta. Jeesuksen legenda on kopioitu niistä ja sille on enemmän todisteita kuin Jeesuksen olemassa ololle. Näimpä vaakakuppi kallistuu sen puolelle vaikka uskonharhaisina ja aivopestyinä monet monet mo et tutkijat eivät tätä suostu myöbtämään.

    Äänestä

  • Jeesus käsityksestä onko siitä haittaa, jos ei usko sillä siisti.

    Tänä päivänä Halla-aholaisuus ssaastaisine blogi kirjoitukseen inhoittaa kuvottaa.

    Äänestä

Homo Sapiensista tuli uskovainen.

Johtui aivojen koon kasvaessa, ei apina kykene kykene ajattelemaan uskomuksia, ihminen kykenee, titeellinen tutkimus toteaa että aivojen järjen kasvaeaa edelleen ihmiseltä luopuu uskomuksista joka on järkeen käypää.

Äänestä

Aamulla kuuntelin yle areenasta ohjelman.

" Tutkijat ovat yksimielisiä: Jeesus on elänyt Galliessa, vaikka todisteita siitä on vähän "

Äänestä

1Kor.15:47 Ensimmäinen ihminen oli maasta, maallinen, toinen ihminen on taivaasta. 1Kor.15:47 Biblia (1776) Ensimäinen ihminen on maasta ja maallinen, toinen ihminen on itse Herra taivaasta. Kirjoitetaan: Ensimmäinen. Joh.3:13. 3:31

Äänestä

Alkuajan kristityksi tulemisen ehtona oli ympärileikkaus, kuin helluntalaiset ympärileikattu, todennäköisesti kaikki eihän voi syntinen olla.

Äänestä
  • Ainoastaan juutalaiskäännynnäisten tarvitsee ympärileikata edelleen lapsensa, mutta meidän pakanoiden ei sitä tarvitse tehdä. Aikanaan tästä nousi kirkossa kiista kun yhä useampi ympärileikkaamaton liittyi kirkkoon, jolloin Jerusalemiin kutsuttiin koolle ensimmäinen kirkolliskokous. Kokouksen lopullinen päätös oli ettei pakanoidet tarvitse ympärileikata itseään taikka noudattaa Jumalan lakia kunhan eivät vain syö väärille jumalille uhrattua lihaa sillä se aiheittaosi liikaa pahennusta ja vihaa juutalaiskäännynnäisissä. Kirkko tulee olla sovun ja rakkauden yhteisö, ei siis riidan ja eripuran.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainoastaan juutalaiskäännynnäisten tarvitsee ympärileikata edelleen lapsensa, mutta meidän pakanoiden ei sitä tarvitse tehdä. Aikanaan tästä nousi kirkossa kiista kun yhä useampi ympärileikkaamaton liittyi kirkkoon, jolloin Jerusalemiin kutsuttiin koolle ensimmäinen kirkolliskokous. Kokouksen lopullinen päätös oli ettei pakanoidet tarvitse ympärileikata itseään taikka noudattaa Jumalan lakia kunhan eivät vain syö väärille jumalille uhrattua lihaa sillä se aiheittaosi liikaa pahennusta ja vihaa juutalaiskäännynnäisissä. Kirkko tulee olla sovun ja rakkauden yhteisö, ei siis riidan ja eripuran.

    >>>Kokouksen lopullinen päätös oli ettei pakanoidet tarvitse ympärileikata itseään taikka noudattaa Jumalan lakia<<<

    Tämä ei ihan pidä paikkansa. Mooseksen laki ei edellytä Israelin ulkopuolella asuvilta ympärileikkausta. Abrahamin jälkeläisille se on pakollinen. Tämän takia apostolit eivät vaatineet ympärileikkausta pakanoilta, koska laki koskee tässä kohtaa vain Abrahamin sukua ja heidän perheensä jäseniä.

    1 Moos 17:9 Jumala puhui edelleen Abrahamille: "Pysykää uskollisesti tässä liitossa, sinä ja sinun jälkeläisesi sukupolvesta toiseen.
    10 Tämä ehto teidän on täytettävä siinä liitossa, jonka olen tehnyt sinun ja sinun jälkeläistesi kanssa: teidän tulee ympärileikata jokainen mies ja poikalapsi.

    Apostolien kokous ei myöskään vapauttanut pakanoita noudattamasta lakia, vaan korosti neljän Mooseksen lain käskyn noudattamista. Apostolit eivät halunneet enempää häiritä pakanoita, koska he olivat opiskelemassa lakia synagogassa sapattipäivisin, mikä tulee parhaiten esille Bibilia-käännöksestä.

    Ap.t 15:19 Sentähden minä päätän, ettemme niitä häiritsisi, jotka pakanoista Jumalan tykö kääntyvät;
    20 Vaan kirjoittaisimme heille, että he välttäisivät epäjumalain saastaisuutta, ja salavuoteutta, ja läkähtynyttä ja verta.
    21 Sillä Moseksella on muinaiselta jokaisessa kaupungissa niitä, jotka häntä saarnaavat, koska se joka sabbatina synagogassa luetaan.

    Paavali oli kokouksessa paikalla. Hän tiesi mitä siellä päätettiin. Paavali ei suinkaan kumonnut lakia omissa kirjeissään vaan vaati pakanoita noudattamaan kaikkia Mooseksen lain käskyjä.

    Room 2:9 Tuska ja ahdistus tulee jokaisen osaksi, joka tekee pahaa, ensin juutalaisen, sitten myös kreikkalaisen.
    10 Kirkkaus, kunnia ja rauha taas tulee jokaisen osaksi, joka tekee hyvää, ensin juutalaisen, sitten myös kreikkalaisen,
    11 sillä Jumala ei tee eroa ihmisten välillä. [Ap. t. 10:34 ]
    12 Ne, jotka ovat tehneet syntiä lakia tuntematta, myös tuhoutuvat laista riippumatta. Ne taas, jotka ovat lain tuntien tehneet syntiä, myös tuomitaan lain nojalla.
    13 Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.
    -----
    27 Ulkonaisesti ympärileikkaamaton, joka noudattaa lain käskyjä, on tuomitseva sinut, joka lain kirjaimesta ja ympärileikkauksesta huolimatta rikot lakia.

    Room 3:31 Kumoammeko me siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo.

    Äänestä

Raamatun historiantutkiat suhtautuvat raamatun kertomuksiin neutraalisti vaikka tutkivat sitä, esimerkiksi toteavat jeesuksen sanan julistajaksi joka todennäköisesti elänyt, roomalaiset pitivät jeesusta kansan kiihoittajaksi ja ristiinnaulittiin jota ei tehty roomalaisille.
Jeesuksesta tuli jeesus paljon myöhemmin apostolien myötä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jeesuksesta tiedetään vain mitä hänen jälkeensä ovat kirjoittaneet, historiassa on muitakin antiikin ajan henkilöitä joista kirjoitettu heidän kuolemansa jälkeen kuten Sokrates jonka on elänyt hyvin tosistettavasti.
Jälkikirjoituksia on paljon mutta hataria, tiedetään vain hänen eläneen,uskonnollinen saarnaaja julistaja kertomukset vain suullista perintöä, hänen täytynyt olla huomiota herättävä koska roomalaiset tulkitsivat uhaksi ja lopputulos se on todennäköisesti totta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu