Seksiriippuvuus yksinäisyyden syy?

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-10516212

Olen koko ikäni kärsinyt naisettomuudesta ja porno on ollut jo vuosia ainoa "paras kaveri". Rehellisesti sanottuna porno ei ole koskaan tuottanut minkäänlaista kestävää onnellisuutta, ennemminkin vain pahentanut eristäytymistä ja lisännyt kynnystä tehdä alotteita oikeille naisille.

Mä olen ymmärtänyt, että ei tämä pornosta kiinnostuminen nyt ole ainakaan kohtuuttoman harvinaistakaan pitkäaikaisesta yksinäisyydestä kärsiville hetero miehille. Todennäköisesti löytyy siis muitakin, joilla on samanlaisia kokemuksia siitä, että kynnys naisiin tutustumiseen vain lisääntyy, jos yrittää hakea yksinäisyyteen helpotusta pornosta.

"Joku on voinut vaikka oppia, että kun on surkea ja yksinäinen olo, niin porno ja itsetyydytys auttavat. Ahdistus helpottaakin hetkeksi, ja toimintaa lähdetään helposti toistamaan aina, kun paha olo yllättää."

Voisiko tässä yrittää saada yksinäisiä miehiä pornon sijaan menemään baariin tai ylipäätään ihmisten ilmoille silloin, kun yksinäisyys yllättää?

"Aluksi opittu tapa voi toimia ja tuottaa nautintoa. Mutta hyvä vaikutus katoaa, jos toiminta alkaa hallita elämää liikaa."

Juuri näin - moni huono asia ollaan elämän aikana myös opittu. Tottakai opittuun tapaan vaikuttaa se, millaiseen seuraan nuoruudessa ajaudutaan. No mun täytyy kyllä rehellisesti sanoa, että pornon katselusta ei nyt ihan kenen tahansa ihmisen kanssa tule keskusteltua, eikä pornon katselu ole sellainen seikka, joka edistäisi tutustumista uusiin kavereihin: kun katsotte paljon pornoa, saatte paljon kavereita. Just joo, varmaan saattekin :D

"Arviolta 70 000 suomalaista kärsii siis jonkinasteisesta seksiriippuvuudesta. Vertailun vuoksi kerrottakoon, että peliriippuvaisia arvioidaan olevan noin 130 000. Peliaddiktiosta on viime aikoina alettu avoimemmin puhua, mutta seksiaddiktiosta vaietaan yhä."

Sinällään typerää, että nimenomaan seksiaddiktiosta vaietaan näinkin paljon. Luonnollinen asia, josta lähes kaikki ihmiset ovat tavalla tai toisella riippuvaisia. Mitä tulee keskusteluun muista addiktioista, esimerkiksi alkoholia tai huumeita ei kukaan tarvitse OLLENKAAN, mutta siitä huolimatta näyttää, että jopa näistäkin asioista tunnutaan mediassa keskustelevan. Onko siis yleisesti hyväksytympää keskustella alkoholi tai huumeriippuvuudesta kuin seksiriippuvuudesta? Jos näin on, ollaan kyllä pahasti hukassa - epäluonnollinen on siis hyväksyttävämpää kuin luonnollinen? Tuon tuosta tulee jotakin artikkeleja, joissa mainitaan kannabiksen laillistamisesta.

" Meillä on sukupolvi, joka on syntynyt nettimaailmaan ja loputtoman pornon tarjontaan. Vanhemmat kyllä rajaavat ruutuaikaa, mutta eivät välttämättä osaa puhua seksistä ja pornosta nuorille sopivaan aikaan ja sopivalla tavalla."

Tähän kyllä tarvittaisiin muutosta. Voitaisiinko tulevaisuudessa mennä jopa niinkin avoimiksi, että pornon katseluun järjestettaisiin jopa erillisiä kursseja, tarkoituksena pitää pornon katselu hallinnassa, jos siltä ei pysty kokonaan välttymäänkään? En missään tapauksessa kannata täydellistä kieltoakaan, vaan sitä, että kyseinen asia pysyisi hallinnassa ja että se ei haittaisi ihmisiä pariutumasta luonnollisella tavalla.

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seksirippuvuudesta on syytäkin vaieta, koska sellaista ei ole. On vain eriasteisia seksitarpeita,

    • Anonyymi

      Aina kun yleistät jokun ongelman, niin vaikuttaa siltä, että puhut ennen kaikkea itsestäsi.

      Onhan niitä anonyymit alkoholistit -ryhmiäkin, miksipä et perustaisi anonyymit seksiaddiktit -ryhmää vaikka sexpo-säätiön alle?


      • pitkätukka-68 kirjoitti:

        Luulitko ettei sellaista jo ole?
        http://seksiriippuvuus.fi/
        SAA eli nimettömät seksiaddiktit.

        SAA = Sex Addicts Anonymous
        Toimii näköjään aivan samalla 12 askeleen periaatteella kuin AA, NA ja muut riippuvuusryhmät.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      2967
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      65
      2364
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2314
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1998
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      17
      1385
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1346
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1343
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1224
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1208
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1201
    Aihe