Kaikki finlandssvenskar esiintyy TV:ssä ja ja kehuu olevansa sitä?

Miksi he esiintyvät suomeksi? Kunnon suomenruotsalainen valittaa, että man måste komma ihåg språkliga rättigheter! Mitä kielellisiä oikeuksia, kun puhuu suomea paremmin, kuin Mikaela Nylander? Kaikkein tyhmimpiä ovat ne, jotka ilmoittavat olevansa suomenruotsalaisia ja homoja, jos asialla ei ohjelman kannalta ole merkitystä. Fiksut, kuten Stefan Wallin sanovat, että ruotsi on tärkeä kieli, koska se oli hänen isänsä kieli. Oliko isä myös homo?

6

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vitut suomeen mitään ruotsipaskamongerrusta tarvita. Painukoon ruotsiin nuo ruotsin vääntäjät. Suomenruotsi on kyllä aivan hirveen kuullosta paskaa

      • Anonyymi

        YKSINÄINEN PAKKORUOTSIN MURREKIELI

        Pakkoruotsin puoltajat selittävät että "samaa skandinaavista kieltä" eli ruotsia puhutaan kaikissa 4 Skandinavian maassa. Todellisuudessa suomenruotsalainen ymmärtää Islannin kielestä saman verran kuin suomalainen ymmärtää Latvian kielestä.

        Jo Tanskaan mentäessä suomenruotsalainen on täyden kielimuurin edessä, muut eivät ymmärrä häntä, eikä hän ymmärrä tanskalaisten puhetta. Norjassa ymmärtää kielestä jonkin verran. Mutta vaikkapa liikeneuvotteluita on mahdotonta käydä suomenruotsin avulla.

        Ruotsissa suomenruotsalaisen kieltä ymmärretään. Mutta suomensuotsi on sikäläisten korvaan yhtää hupaisaa vitsikieltä kuin meidän korvaan on raummalaine jaaritus tai sydän-savolainen mie-sie-hää länkytys.


    • Anonyymi

      Ruotsissa töissä ollut pietarsaarelainen suomenruotsalainen kertoi ruotsalaisten sanoneen hänelle, että on jotenkin helpon kuuloista suomea. On niissä murteissa niin suuria eroja, ettei larsmolainen oikein ymmärrä nykapissa asuvaa. Jouduin opettelemaan ruotsin kielen ollessani töissä ruotsin maalla. (Kaikkea sitä joutuu nälissään tekemään). Suomenruotsi kuulostaa kammottavalta. Ihmiset puhuvat tietenkin niin kuin ovat oppineet ja piste.

    • Anonyymi

      Minun mummoni oli savolainen, se on tärkeä murre minulle, mitenköhän saisin virkailijat ja lääkärit puhumaan sitä minulle, koska identiteettini on vaarassa jos sitä ei muut opettele?
      Ai niin, olen puolisavolainen hetero.

    • Anonyymi

      Kielellisiä oikeuksia vaativien ei pitäisi sallia esiintyä suomeksi ainakaan Yle:n ohjelmissa.
      Suomi pitäisi muuttaa yksikieliseksi.

    • Anonyymi

      Koulun päättäjäisissä tehdään kokkoja ruotsin kirj oista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7075
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4188
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      36
      3645
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1940
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1447
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1327
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1068
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1045
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1000
    Aihe