Käytetyn teslan akkutakuu

2013 tehdyn 100 00 eur teslan 8v akkutakuu loppuu alle 2 vuoden sisällä. Näillä vielä hintaa yli
50 000eur, näkyvät tulevan myyntiin vielä akkutakuun aikana.

Entä sen jälkeen kysyntä? Akku kun simahtaa tai vanhenee
11260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juurikin siksi alkaa maailma olemaan täynnä autoliikkeitä / jobbar liikkeitä kun ei nämä autopaskat oikein liiku , jäävät niihin seisomaan, ei mitään järkeä enään noiden hinnoissa eikä laadussa , saatanan kallista liukuhihnakamaa

Äänestä

Akut+useimmiten+sippaa+lineaarisesti+väsyen,+joten+käytetyn+ja+takuun+ulkopuolisen+uskaltaa+ostaa+ennemmin+kuin+jonkun+Mersun+S:n,+mistä+saattaa+joku+kallis+osa+tai+useampi+laueta+täysin+ennustamattomasti.+Tosin+kyllähän+niitä+muita+kalliita+osia+Teslassakin+riittää..Eli+siis+jos+8v+Teslan+akusta+on+vaikka+80%+jäljellä,+niin+todennäköisesti+se+jatkaa+kulumistaan+suunnilleen+samaa+rataa+eli+pysyy+käyttökelpoisena+vielä+vuosikausia.

Äänestä

Akut on pienin ongelmasi, kun muut takuut loppuu. Teslassa on kroonisesti kokoajan teknisiä vikoja ja vain Teslan oma huolto voi ne korjata, kun muilla ei ole pääsyä Teslan softiin, teknisiin tietoihin ja varaosiin. Maksa sitten kiltisti sen mitä Tesla vaan haluaa ottaa oli se kuinka paljon tahansa ja mieti kuinka edullisen nelipyörän sait.

Äänestä

Tässä faktaa:
https://electrek.co/2018/04/14/tesla-battery-degradation-data/

Eli todella maltillisesti kapasiteetti heikkenee. Ja jos oikein huonosti kävisi eli yksi moduli menisi rikki, sen vaihtaminen on suhteellisen edullista, verrattavissa polttisauton kytkinremppaan.

Vaasan seudulla juuri aloittanut yritys tekee tämän tyyppistä palvelua. Aiemmin akut piti lähettää Hollantiin korjattavaksi, josta seuraa isot logistiikkakulut.

Äänestä
  • Niinpä, mutta kuten yllä on todettu, akkujen kesto nyt ei vaan valitettavasti ole ratkaiseva asia. Tosin tuohon on todettava että monesta Teslasta on takuuaikana vaihdettu koko akusto selittämättömien sähköongelmien takia, ei niinkään kapasiteetin heikkenemisen takia.

    Äänestä

No sittenhän Teslassa on yhtä pitkästi takuuta jäljellä kuin sähkö Vageneissa on uutena.

Isoin kysmys on, voiko akkuun vaihtaa pienempiä osia (moduleita) vai pitääkö koko akku vaihtaa kerralla. Esimerksiksi nykyisissä volkkarin sähköautoissa koko akku pitää vaihtaa, samaten volkkarin hybrideissä.

Akun hidas hiipuminen ei ole kovin iso ongelma. Isompi on kennojen vioittuminen ja sen myötä koko auton käyttökelvottomuus.

Äänestä
  • Viisi syytä ostaa käytetty auto:

    1. Käytetty auto on taloudellinen järkivalinta, sillä uuden auton hinta tippuu reilusti heti, kun sen ajaa autokaupasta kotiin.

    2. Käytettyjen auton hintoja on helpompi vertailla, ja hyvin pidettynä niiden arvo säilyy hyvin.

    3. Käytetty auto on myös ekologinen valinta, maailmassa on paljon hyviä käytettyjä autoja, miksi tilata uutta?

    4. Käytettyyn autoon saa hyviä lisäpalveluja, jotka mahdollistavat huolettomat kilometrit ilman yllättäviä huolto- tai korjauskustannuksia.

    5. Käytetyn auton voi ostaa myös ilman käsirahaa, jos luottotiedot ovat kunnossa ja työpaikka löytyy.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viisi syytä ostaa käytetty auto:

    1. Käytetty auto on taloudellinen järkivalinta, sillä uuden auton hinta tippuu reilusti heti, kun sen ajaa autokaupasta kotiin.

    2. Käytettyjen auton hintoja on helpompi vertailla, ja hyvin pidettynä niiden arvo säilyy hyvin.

    3. Käytetty auto on myös ekologinen valinta, maailmassa on paljon hyviä käytettyjä autoja, miksi tilata uutta?

    4. Käytettyyn autoon saa hyviä lisäpalveluja, jotka mahdollistavat huolettomat kilometrit ilman yllättäviä huolto- tai korjauskustannuksia.

    5. Käytetyn auton voi ostaa myös ilman käsirahaa, jos luottotiedot ovat kunnossa ja työpaikka löytyy.

    2. Mikä ongelma on vertailla uusien hintoja?
    3. Kyseenalaista, koska uusi kuluttaa yleensä hieman vähemmän.
    4. Eikö uuteen?
    5. Samoin uuden.

    Ja mitä hittoa tämä käytetyn ylistäminen tähän edes liittyi?

    Äänestä

"""""""1. Käytetty auto on taloudellinen järkivalinta, sillä uuden auton hinta tippuu reilusti heti, kun sen ajaa autokaupasta kotiin."""""

Ei kait sitä ole tarkoituskaan myydä heti kun sen liiikkeestä ulos ajaa. Mitäs järkeä siinä olisi?
Jaa, mistä niitä uudehkoja käytettyjä tulisi jos kukaan ei ostaisi uutta? Va onko jossakin käytettyjen autojen tehdas?

Äänestä

Ajatella joka on nimen lyönyt paperiin 2013 100 000€ teslan rahoitukseen, autosta on kadonnut
50 000€. Vain 6 vuotta, korot vakuutukset huollot. Aika kalliiksi on tullut.

Minä ostin 6v sitten nykyisen auton hintaan 4700eur, tilisiirto heti omiin nimiin.
Vakuutukset 165eur / vuosi
Vero 250eur
40eur öljyt ja suodattimet kerran vuodessa.
Jarrulevyt ja palat alle satasen kerran.
12-15tkm joka vuosi, siihen bensat. 6.x L matka
Katsastus 45eur

Autosta saan vielä 2500eur

Äänestä

Niin ja vieläpä omalla työllä maksanut auton , toisin kuin teslapojat jotka saaneet rahat , toisen tekemän hyödyn omineet ,
Eikö teslassa tosiaan ole muita osia kuin akku........jarrulaikat , satulat , abs osat , tukivarret , nivelet , pyyhkijät , lukot , releet , pyörän navat , jouset , iskarit , maalipinnat..ym ym ym , kaikki puuttuu..... tai vikaannu ikinä..
Miksi teslan omistajien täytyy täällä roikkua puolustamassa omaa maailman parasta autoaan joka palstalla , ovatko työttömiä , vai pelkäävätkö arvonalenemaa , vai mikä. Samassa jonossa ne tuolla kaupungilla menevät riisikuppien välissä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

2013 tehdyn 100 00 eur teslan 8v akkutakuu loppuu alle 2 vuoden sisällä. Näillä vielä hintaa yli
50 000eur, näkyvät tulevan myyntiin vielä akkutakuun aikana.

Entä sen jälkeen kysyntä? Akku kun simahtaa tai vanhenee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu