Juurikin näin, ruotsista tuotu peli ja ajovaloista puuttuu korkeudensäädin. E-hyväksytty laite, mistä säätimet tai pitääkö laittaa ilmaiskarit taakse? WTF??
Ford Explorer 4.0 -01 valoissa ei korkeudensäädintä
6
127
Vastaukset
- Anonyymi
Jykevä jousitus ei laske persettä vaikka laittais anopin taakse?
- Anonyymi
Hmm.... Koitin vähän googlettaa, en löytänyt oikein mitään järkevää. Se selvisi että auto on ollut saatavilla xenon valoilla, jossa voisi olettaa olevan automaattinen korkeudensäätö. Mutta noihin normaalivaloihin en kyllä löytänyt säädintä.
Melkein pitäisi kattoa valmistajan kuvia, että onko säädettäviä valoja olemassakaan tuohon autoon. Jos ei niin sitten pitäisi varmaankin asentaa alkuperäinen xenon järjestelmä.
Umpiot mennee jokatapauksessa uusiksi ja sen päälle säätimet ja sähkötyöt, kallista tulee olemaan.- Anonyymi
Onneksi tuollaiset ei tule yllätyksenä. Tuonhan näkee kun katsoo ja tarkastaa auton, ennen ostoa siis. Nuo on helppoja tarkastuskohteita, toisin kuin jotkut näkymättömissä olevat viat.
On helppo jättää sellainen yksilö ostamatta joka ei täytä määräyksiä, jos muutos tulee liian kalliiksi. Tai voihan se olla että se on syy miksi hinta on ollut valmiiksi halvempi.
- Anonyymi
Nyt on vanhaa tietoa. Ei tarvita mitään korkeuden säätöä, eikä ilmajousia, eikä xenoneita. Umpiot ehkä menee vaihtoon, jos ei saa poltimoilla valokuviota lain mukaiseksi. Olen noita jenkkejä tuonut muutaman. Viimeisen Tow&Countryn katsastin 2014 silloin meni ensi kerran umpiot vaihtamalla katsastuksesta läpi. Hommaat vaan vastaavuustodistuksen.
- Anonyymi
Hei,
aihetta sivuten;
Miten nykyään menee USA-autot jotka tuotu eurooppaan jälkikäteen ?
Esim. paljon uudehkoja bensamalleja houkuttelevasti , saksalaisia merkkejäkin joita ei muuten ole tarjolla.
Mitä oon kyselly niin kaikki usa:sta tuotuja.
Kannattaako lähteä ? Tuleeko katsastuksessa ongelmia, kun ennen piti lamppuja vaihtaa laseja ym.
Kyseessä 2015--- uudemmat autot.
FLORIDA - Anonyymi
No ei tule ongelmia. Oikea valokuvio riittää. TUV.lta tai vastaavasta paikasta hommaat vastaavuustodistuksen. Trafin sivuilta löytyy tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998