Tiedemies sanoo että Kuu onkin plasmaa?

15

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Se on sanaleikki.
      PL Samaa = plasmaa.
      PL = poislukien.
      Eli poislukien samaa on plasmaa.

    • Anonyymi

      Kuun harmaa aine ainakin tuhoaa kaiken mihin sitä tarttuu luultavasti kiinalaisten mönkijäkin jumiutui siitä johtuen

    • Yllättävä kannanotto tieteen taholta joka vahvistaa edelleen lättäreiden havaintoja kuun läpinäkyvyydestä ja heittää epäilyksen pallomaateoreetikoiden väitteille kiinteästä kaukaisesta kuusta. Päivällä me kiistatta näemme kuun läpi, esimerkiksi kuun kasvojen läpi näemme sinitaivasta kuun takana. Siinä on havainto joka saa monen pallopään hiljenemään.

      kuu voi olla jotain muinaisen sivilisaation avaruusromua, tai sitten jumalan luoma litteä objekti taivaallamme, tai mahdollisesti sitten vain jotain plasmaa tai lä'pinäkyvää ainetta.

      Nasan kuuhuijaus lavastetuilla apollo lennoilla vei ns. tiedettä sadoilla vuosilla taaksepäin ja kuun olemus jäi huijauksen vuoksi tutkimatta. Oletan että nyt puolueettomat nasasta riippumattomat tahot lakavat tutkia kuumme olemusta jotta saamme lisää tietoa mikä on tuo litteänmaamme yläpuolella liikkuvan taivaankappaleen oikea koostumus.

      • Anonyymi

        Et taida olla mikään älykäs tai terve..


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et taida olla mikään älykäs tai terve..

        Millainen ihminen on sinusta älykäs ja terve? Kerro ihan omin sanoin. Sellainenko joka ei keskustelupalstalla kykene osallistumaan aiheeseen liittyvään keskusteluun vaan menee henkilökohtaisuuksiin ja alkaa haukkua muita keskustelijoita?
        Sinun paikkasi on facessa, uunojen paratiisi jossa kaikki valtavirta mediasta poikkeava keskustelu on kiellettyä. Pelätään leimautua hulluiksi, mutta ollaan idiootteja hyväksyessä kaikki valtamedian propaganda uutiset ilman minkäänlaista kritiikkiä.


      • Jos Kuusta näkyisi läpi, sen sinertävän pitäisi näkyä vielä selvemmin päiväsaikaan pimeilläkin alueilla. Ja pimeän aikaan pitäisi täydenkuun aikaan näkyä läpi mustaa.

        Mitä tuo päiväsaikaan näkyvä sinertävä Kuun pinnalla siis on? Se on sinertävää ilmakehäämme, - sitä samaa joka näkyy Kuun ympärillä - mutta ei Kuun läpi, vaan sen edessä. Nimittäin Kuun tummilta alueilta ei heijastu niin paljon valoa, että se voittaisi ilmakehän sinervän. Vaaleilta alueilta sitä valoa tulee enemmän, niin että ilmakehän väri ei juuri erotu.


      • Anonyymi
        Delphin kirjoitti:

        Millainen ihminen on sinusta älykäs ja terve? Kerro ihan omin sanoin. Sellainenko joka ei keskustelupalstalla kykene osallistumaan aiheeseen liittyvään keskusteluun vaan menee henkilökohtaisuuksiin ja alkaa haukkua muita keskustelijoita?
        Sinun paikkasi on facessa, uunojen paratiisi jossa kaikki valtavirta mediasta poikkeava keskustelu on kiellettyä. Pelätään leimautua hulluiksi, mutta ollaan idiootteja hyväksyessä kaikki valtamedian propaganda uutiset ilman minkäänlaista kritiikkiä.

        Sinä et ole älykäs koska et ymmärrä faktoja tai lukemaasi, epäterveen sinusta tekee tuo kaikki harhaisuus ja naurettavat uskomuksesi.
        Kriittisestä ajattelusta sinä et ymmärrä yhtään mitää.
        Toivottavasti läheisesi saavat sinulle apua.


      • Anonyymi

        Eivät oleta, vaan joissakin laskelmissa käytetään sellaista yksinkertaistusta käytännön syistä. Ihan samalla lailla kuin jos kioskilla on kolme karkkia eurolla ja ostat yhden käteisellä, se maksaa sinulle 35 senttiä. Ei se tarkoita sitä että yksi jaettuna kolmella olisikin 0,35 ja eliitin salaliitto väittäisi sen olevan 1/3 tai 0,33333333333333333333333333333..................


    • Älkäähän nyt suotta, sillä Vernehän todisti jo aikoja sitten eräässä teoksessaan Kuun olevan kovaa ainetta. Asia on siis jo lyöty lukkoon, eikä siihen ole kenelläkään mitään sanomista.

      • Hän varmasti olisi kertonut sen varmemmaksi vakuudeksi Youtubessakin, mutta valitettavasti sitä ei vielä ollut silloin, ja hän ehti poistua keskuudestamme ennen sen keksimistä. Mutta kirjat ja lehdet hoitivat siihen aikaan Youtuben tärkeän työn.


    • velouplasmaasoul

    • Miksi juuri kuu?
      - Pannaan toki saman tien maapallokin plasmaksi. Aurinkohan jo tiedettiinkin plasman lähettäjäksi, Itsellänikin on aika plasmainen olo.

      En yhtään ihmettele, että ihminen, jonka ymmärrys on tuota tasoa, aika pian menettää luottanuksensa tieteeseen.

      Tiedemiehet sanovat myös, että valtaosa merien aineesta on nestemäistä.
      - Tiedemiehetkö siis sanovat, että kalat ovat nestettä?
      Tiede väittää, että valtaosa ilmakehän aineesta on kaasun muodossa.
      - Tiede siis väittää, että linnut ova kaasua?

      On aloittajan logiikassa valoisiakin puolia: Tiede sanoo, että valtaosa Suomessa asuvista on suomalaisia. Siispä mamutkin ovat suomalaisia ja näin tiede on poistanut koko mamongelman.

    • Anonyymi

      Tästä "tiedemiehestä".

      Itsensä tiedemieheksi nimittänyt, mikään akateeminen laitos ei sellaista ole tehnyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      7027
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      66
      6830
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5483
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      52
      4653
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4109
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3750
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3327
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3298
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      79
      2821
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2289
    Aihe