Mitäs kööhät syötte/juotte Vappuna?

Meilä itetehtyä pottusalaattia, nakit, tuoresalaatti, silliä, patonkia..juomiin ei satsata.
19206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Eipä mitään ihmeitä meidän vapussa ole. Vappua me ei olla oikein koskaan juhlittu, kun ei oikein ole kuulunut meidän perheen perinteisiin.
Joskus on tehty itse perunasalaattia tai pääkaupunginsalaattia http://kanapeet.blogspot.com/2014/11/paakaupungin-salaatti-salat-stolitsnyi.html
perunasalaatti tai pääkaupungin salaatti ei ole kallis valmistaa. Silliä ostamme suuren pakkauksen ravintolafileitä, on edullinen ja osasta voi tehdä janssonin kiusauksen.
Simaa on tehty itse, ei sekään kovin kallista ole tehdä. Joskus on paistettu munkkeja, niihinkin saa jauhot EU-ruoka-apuna.

Äänestä

todennäköisesri kahvi ja sämpylä lounaaksi, koska olen koiranäyttelyssä, ja sitten kotimatkalla seisovasta pöydästä niin että napa naukuu

Äänestä

Mitä sattuu olemaan. Vaikka jauhelihakeittoa tarvittaessa.

Äänestä

Vappu on duunareiden juhla minkäs takia me sellaista juhlittais ?

Äänestä
  • Rikkaat maksavat käyhien loikoilun.

    Ja mitä ruokaan tulee niin vappuna nakkia, perunasalaattia, ranskalaisia, juustosämpylää, fantaa, ym herkkuja.
    Näihin ja muuhunkin on varaa koska en juopottele, autoile, vedä tupakkia, napsi lääkkeitä..

    Äänestä

  • Samaa mietin minäkin. Vappuna juhlivat työntekijät ja opiskelijat. Roskaväelle se on ihan normaali arkipäivä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rikkaat maksavat käyhien loikoilun.

    Ja mitä ruokaan tulee niin vappuna nakkia, perunasalaattia, ranskalaisia, juustosämpylää, fantaa, ym herkkuja.
    Näihin ja muuhunkin on varaa koska en juopottele, autoile, vedä tupakkia, napsi lääkkeitä..

    "Rikkaat maksavat käyhien loikoilun."

    Miten ne ovat rikkaita jos elättäisivät köyhät kun köyhiä on jo niin paljon. Rikkaat pystyvät kiertämään veroja, kyllä niillä kaikki porsaanreiät on käytössä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rikkaat maksavat käyhien loikoilun.

    Ja mitä ruokaan tulee niin vappuna nakkia, perunasalaattia, ranskalaisia, juustosämpylää, fantaa, ym herkkuja.
    Näihin ja muuhunkin on varaa koska en juopottele, autoile, vedä tupakkia, napsi lääkkeitä..

    Minä en juopottele, autoile, vedä tupakkia, mutta napsin lääkkeitä.

    Diabetes, verenpaine, aivovamma, univaikeudet. Ei tällä reilun tonnin eläkkeellä juhlita. Pelkkä asuminen 690/kk.

    Äänestä

Olutta ja makkaraa tietenkin.

Äänestä

Mitä tarjotaan. Itse meinaan tehdä kuitenkin siman.. en viikinkisimaa. Ehkä myös itsetehtyjä munkkeja puputan täällä. Viinaa ei.

Äänestä

Ajattelin syödä uunilohta, paahdettuja vihanneksia, yrttiperunoita ja juomana pullo Black Toweria. Huomenna on meinaan oleilutukirahan maksupäivä niin on varaa käytellä kokkareiden rahoja ihan vain kettuillakseni heille.

Äänestä
  • Olen haistavani lievää ironiaa kirjoituksessasi... 😁

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen haistavani lievää ironiaa kirjoituksessasi... 😁

    Eiipäs ollutkaan ironiaa, eheiii. Tosijuttu.

    Ostokset ostettu ja vappu saapi täten tulla minun osalleni. Kassavirta on sen verran runsaanpuoleinen, jotta vuokranmaksun jälkeen jää vielä 334 €. Tuolla summalla saa vaikka kymmenen herkkupäivää vietettyä toukokuun aikana. Lohta ja vihanneksia sitä pitää ihmisen syödä. Verenpaine aleni minullakin luvuista 148/ 99 lukuihin 126/83. Siinä riittää kokkareilla elätettävää, kun minua passaavat.

    Ajattelin seuraavaksi-sään niin salliessa-heti aamutuimaan herättyäni siirtyä nauttimaan aamupalani läheisyydessä sijaitsevan mitä hurvaamimman juna-aseman läheisyyteen. Siellä lepotuolissani ja picniq-korin antimista nauttiessani saavat aamuruuhkassa ohitse kävelevät oikeat ihmiset havaita mitä kaikkea hyvää heidän työnsä tuotoksilla aikaansaadaan. Koristani nostelen picniqpöytääni juuri aamulla itsevalmistamiani tuoksuvia voisarvia ja avaten termospulloni saan kaadettua kahvikupissani olevan lämmitetyn maidon päälle mitä tuoksuvimman ja makoisimma caputschinon. Tässä vaiheessa kokoomusjyrät ynnä persut, jos ovat miespuolisia, murisevat ja mulkoilevat minua vaan naiset oih naiset. Naiset hymyillen ja kikattaen katselevat minua flanellipyjamassani istuvaa bodybilderia istahtaen heille tarjoamiini istuimiin. Kahvituokiomme päätteeksi poksautamme mukavat kuohuviinit laseihimme, jonka jälkeen kauhuksemme huomaamme kahden tunnin kuluneen kuin siivillä. Naiset lähtevät töihin ja minä aamupesulle !

    Äänestä

Pihkaviinaa ja piknikille tohon lähimetsän laitaan.

Äänestä

Höh. Tietenkin nakkisoppaa pitkään veteen tehtynä. Ruokajuomaksi raikasta hanavettä.

Jos osaisin, niin ehkä tekisin itse perunasalaattia.

Löytyisköhän martoilta ohjetta? Oikeasti, ovat pelastaneet ohjeillaan minut monasti.

Äänestä

Kiljua tietenkin. Jos se ei riitä niin makaroonia.

Äänestä

Ostin lidlistä erilaisia pizzoja. 330 g pizza maksaa 1,45 ja toisia pizzoja kaks maksaa 3,49 tonnikalapizza. Juomaksi limua ja vichyy

Äänestä

Meillä joulukinkku pöydässä, ja vihersalaattia. Krillissä on lenkkimakkara ja loimulohi. Yöpalaksi varattu kyljykset ja sima.

Äänestä

Minä+ostin+jo+Pääsiäiseltä+jääneet+kaikki+mahdolliset+150+g:n+kylmäsavulohisiivut+-60%+pakkaseen.Vielä+riitti+vapuksi,+ja+vieläkin+pari+pakkausta+on...+Ehkä+äitienpäiväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Meilä itetehtyä pottusalaattia, nakit, tuoresalaatti, silliä, patonkia..juomiin ei satsata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu