Hormonikierukka lisää nälän tunnetta ja sitä kautta lihottaa

Anonyymi

Olen käyttänyt aikaisemmin useita eri merkkisiä e-pillereitä ja nyt viimeisimpänä Kyleena-hormonikierukkaa. Minulle näistä kaikista aiheutui ikävä sivuvaikutus, lisääntynyt nälän tunne. Tunsin voimakasta nälkää suurimman osan ajasta. Syöminen ei juuri vähentänyt tai poistanut nälän tunnetta.

Nuorempana en osannut yhdistää oiretta e-pillereihin. Luulin, että minulla on syömishäiriö. Hormonikierukkaa kokeilin lasten saamisen jälkeen, koska siinä on vähemmän vaikuttavia aineita kuin e-pillereissä. Sivuvaikutus oli silti sama. Lääkäritkin myönsivät, että tällainen sivuvaikutus on mahdollinen, joskin harvinainen.

Toivon, että joku toinen kyseisestä sivuvaikutuksesta kärsivä huomaa tämän viestin ja tulee tietoiseksi oireen yhteydestä hormonaaliseen ehkäisyyn. Hormonikierukka on sinällään todella kätevä, koska se vähentää/lopettaa kuukautisvuodot. Mutta tämän sivuvaikutuksen vuoksi kohdallani täysin pois suljettu hoitomuoto. Onneksi hormonikierukka sopii valtaosalle naisista hyvin, eikä sivuvaikutuksia tule.

5

4413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä sama! Vaihdoin 1.5 viikkoa sitten 10v kuparikierrukan jälkeen Jaydess-kierukan ja sen jälkeen ilmaantui nälkä! Tunne jota en ole tuntenut kuin äärimmäisen harvoin, on nyt koko ajan päällä.

    • Anonyymi

      Minulla on paino noussut kanssa yhtäkkiä muutaman kilon. En osaa muuta syytä sanoa kuin kierukan. Olen koittanut syödä enemmän salaattia ja liikkua. Mutta paino ei vain laske. En ole ihmeemmin mielestäni syönyt mitään enempää. Herkkuja jonkin verran, mutta hyvin samoissa määrin kuin aiemmin. Ahdistaa kieltämättä. Koska kuukautiset taas ovat rahottuneet ja en haluaisi kohdun poistoa. Mutta en haluaisi lihoa enempää.

    • Anonyymi

      Kierukan asentamisen jälkeen aloin turvota sairaalloisesti, seksihalut katosivat ja emätin umpeutui. "kuukautisvuodot" ilmaantuivat eläkeikäiselle ja toivat PMDD-oireet.
      Kuukausien kuluttua puhkesivat allergiaoireet, jotka avasivat emättimen normaalimittoihin ja paino alkoi laskea, koska nestettä alkoi poistua elimistöstä.

      Miksi lääkäreillä ja gynekologeilla ei ole tietämystä näistä haittaoireista, Mirena/synteettinen hormoni-allergioista?
      Ainut tietolähde on ollut Duodecim artikkeli; "Hormoni herkistää", 1996.

      Mirena-kierukka on ollut tuskallisin elämänvaihe, jolloin olen epäillyt etten selviä sen aiheuttamista oireista hengissä. Kierukka vei terveyden, liikuntakyvyn ja koetteli PMDD-oireillaan mielenterveyttä ym.
      (Gynekologi Varpu Ranta kertoo Mirenan voivan aiheuttaa pahat mielialaoireet, pmdd; n)

      Apua gynekologeilta ei ole saanut. Heidän mielilauseensa on; "Ei Mirena aiheuta tuollaisia oireita!" Milloin heiltä alkaa saada asiallisia vastauksia hormoniallergiasta?

    • Anonyymi

      Ihme juttu, minulla kierukka aiheutti valtavan nesteen kertymisen ja oksentelun...ei mitään näläntunnetta! Rakastelun halu menee seuraavan elämän piikkiin, jos sellaista on!

      Olen samaa mieltä kuin henkilö, joka kirjoitti artikkelin; "HELVETIN; HELVETIN MIRENA" Ihmettelen, ettei naisia lainkaan kiinnosta se, mitä nämä synteettiset hormonivalmisteet ovat!

    • Anonyymi

      Miksi Bayer valmistaa oheistuotteina kasvinsuojeluaineita? Onko "ehkäisyaineilla" jotain tekemistä keskenään? Kuka osaisi sanoa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe