Hormonikierukka lisää nälän tunnetta ja sitä kautta lihottaa

Anonyymi

Olen käyttänyt aikaisemmin useita eri merkkisiä e-pillereitä ja nyt viimeisimpänä Kyleena-hormonikierukkaa. Minulle näistä kaikista aiheutui ikävä sivuvaikutus, lisääntynyt nälän tunne. Tunsin voimakasta nälkää suurimman osan ajasta. Syöminen ei juuri vähentänyt tai poistanut nälän tunnetta.

Nuorempana en osannut yhdistää oiretta e-pillereihin. Luulin, että minulla on syömishäiriö. Hormonikierukkaa kokeilin lasten saamisen jälkeen, koska siinä on vähemmän vaikuttavia aineita kuin e-pillereissä. Sivuvaikutus oli silti sama. Lääkäritkin myönsivät, että tällainen sivuvaikutus on mahdollinen, joskin harvinainen.

Toivon, että joku toinen kyseisestä sivuvaikutuksesta kärsivä huomaa tämän viestin ja tulee tietoiseksi oireen yhteydestä hormonaaliseen ehkäisyyn. Hormonikierukka on sinällään todella kätevä, koska se vähentää/lopettaa kuukautisvuodot. Mutta tämän sivuvaikutuksen vuoksi kohdallani täysin pois suljettu hoitomuoto. Onneksi hormonikierukka sopii valtaosalle naisista hyvin, eikä sivuvaikutuksia tule.

5

4416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä sama! Vaihdoin 1.5 viikkoa sitten 10v kuparikierrukan jälkeen Jaydess-kierukan ja sen jälkeen ilmaantui nälkä! Tunne jota en ole tuntenut kuin äärimmäisen harvoin, on nyt koko ajan päällä.

    • Anonyymi

      Minulla on paino noussut kanssa yhtäkkiä muutaman kilon. En osaa muuta syytä sanoa kuin kierukan. Olen koittanut syödä enemmän salaattia ja liikkua. Mutta paino ei vain laske. En ole ihmeemmin mielestäni syönyt mitään enempää. Herkkuja jonkin verran, mutta hyvin samoissa määrin kuin aiemmin. Ahdistaa kieltämättä. Koska kuukautiset taas ovat rahottuneet ja en haluaisi kohdun poistoa. Mutta en haluaisi lihoa enempää.

    • Anonyymi

      Kierukan asentamisen jälkeen aloin turvota sairaalloisesti, seksihalut katosivat ja emätin umpeutui. "kuukautisvuodot" ilmaantuivat eläkeikäiselle ja toivat PMDD-oireet.
      Kuukausien kuluttua puhkesivat allergiaoireet, jotka avasivat emättimen normaalimittoihin ja paino alkoi laskea, koska nestettä alkoi poistua elimistöstä.

      Miksi lääkäreillä ja gynekologeilla ei ole tietämystä näistä haittaoireista, Mirena/synteettinen hormoni-allergioista?
      Ainut tietolähde on ollut Duodecim artikkeli; "Hormoni herkistää", 1996.

      Mirena-kierukka on ollut tuskallisin elämänvaihe, jolloin olen epäillyt etten selviä sen aiheuttamista oireista hengissä. Kierukka vei terveyden, liikuntakyvyn ja koetteli PMDD-oireillaan mielenterveyttä ym.
      (Gynekologi Varpu Ranta kertoo Mirenan voivan aiheuttaa pahat mielialaoireet, pmdd; n)

      Apua gynekologeilta ei ole saanut. Heidän mielilauseensa on; "Ei Mirena aiheuta tuollaisia oireita!" Milloin heiltä alkaa saada asiallisia vastauksia hormoniallergiasta?

    • Anonyymi

      Ihme juttu, minulla kierukka aiheutti valtavan nesteen kertymisen ja oksentelun...ei mitään näläntunnetta! Rakastelun halu menee seuraavan elämän piikkiin, jos sellaista on!

      Olen samaa mieltä kuin henkilö, joka kirjoitti artikkelin; "HELVETIN; HELVETIN MIRENA" Ihmettelen, ettei naisia lainkaan kiinnosta se, mitä nämä synteettiset hormonivalmisteet ovat!

    • Anonyymi

      Miksi Bayer valmistaa oheistuotteina kasvinsuojeluaineita? Onko "ehkäisyaineilla" jotain tekemistä keskenään? Kuka osaisi sanoa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe