Pelottelu/hysteria/tietämättömyys

Anonyymi

Lopettakaa nyt jo tuo joukkohysterian lietsominen somessa.

Vanhustenhoidon tasossa on paljon parannettavaa, se on totta. Hoitoalalla on sille soveltumattomia ihmisiä, sekin on totta - kuten kaikilla muillakin aloilla.

Tosiasia kuitenkin on se, että useimmat vanhukset tarvitsevat hoitoa jossain vaiheessa elämäänsä, kaikki eivät pärjää kotonaan ja osa jopa haluaa muuttaa palvelutaloon tai hoitokotiin.
Kaltoinkohdellut ja hoidotta jäävät vanhukset ovat vain murto-osan murto-osa kaikista hoidettavista eikä aina kaikkea mediassakaan käsiteltyjä tapauksia kannata ihan kiveen hakattuna tietona ottaa.
Suurin osa on tyytyväisiä hoitoon. He ja heidän omaisensa eivät vain sitä kovaan ääneen julkisesti huutele, kuten eivät ihmiset yleensäkään silloin, kun kaikki on ok.

Harvalla teistä on hoitoalan, saaati sitten lääketieteen koulutusta ja kokemusta. Harva teistä on paikan päällä 24/7 seuraamassa, mitä laitoksissa todellisuudessa tapahtuu. Harvalla teistä on todellista tietoa ja kykyä arvostella hoidon tasoa ja hoidossa tehtäviä valintoja ja päätöksiä.

Te, jotka nyt haluatte parantaa vanhusten osaa, miettikää, mikä olisi oikea tapa siihen. Kannattaako syytellä hoitolaitoksia "murhakartanoiksi", hoitajia "röökillä istuviksi kuolemanenkeleiksi" ja kertoilla hatusta vedettyjä kauhutarinoita tietämättä asioiden oikeaa laitaa? Mitä uskotte saavanne sillä aikaiseksi?
Miltä mahtaa tuntua hoivakotiin muuttavasta vanhuksesta ja hänen omaisistaan, kun kuulevat moista meuhkaamista? Entä hoitajista, jotka yrittävät kaiken tämän kohun keskellä jaksaa tehdä työtään tullen koko ajan leimatuksi?

Hienoa, että ihmiset yrittävät vaikuttaa asioihin. Tehkää se kuitenkin oikeita kanavia pitkin ja perustakaa mielipiteenne faktoille.

Kiitos.

7

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä faktoja on paljon ja ne pitää tuoda ilmi. Pörssiyhtiö Attendossa omaiseni hoito oli ala-arvoista.

      • Anonyymi

        No mitä teit asialle?
        Kirjoittelitko pitkin keskustelupalstoja ja kommenttikenttiä, kuinka "Attendo tappaa kaikki vanhukset, heidät sidotaan ja lääkitään tajuttomiksi ja annetaan maata pas*oissaan 5 päivääääää!!!!!"
        Vai teitkö valituksen laitoksen johdolle tai sosiaaliasiamiehelle/aluehallintovirastoon?


      • Anonyymi

        Ja mikä on vastaus? Kyllä, kyllä, että vanhustenhoito olisi hyvää, niin tarvitaan lisää hoitajattaria, mutta miten ja kuka maksaa!


    • Anonyymi

      Josa nämä ns. "HOITOALAN" yritykset eivät maksa hoitotyötä tekeville sellaista palkkaa että se on inhimisellä ja asiallisella tasolla niin varmasti alalle hakeudutaan mutta kitupalkoilla sinne ei ainakaan pätevät mene ja jos menevät niin heti kun parempi työ löytyy lähtevät heti vauhdilla pois.

    • Anonyymi

      Hoitajilla joilla aidosti (ei esitystä) on iso sydän kaikenkuntoisia vanhuksia kohtaan (etenkin mielenterveys) ...älkää ikinä muuttuko. Teillä varmasti on puhdas omatunto ja vanhusten kohtaaminen, vaikka olisi ns.vaikeakin, menee luonnostaan, siis ei mitään esittämistä jota valitettavasti näkee ja vanhukset ovat ihmisiä- vaikkei muistaisikaan asioita jne. heillä on tunteet ja he tietävät kuka on aidosti heille hyvä. Ei auta vaikka ruokaa tuodaan eteen ja taputetaan olalle...siinä ei ole tunnetta. Vanhus kyllä tuntee ja aistii sen. Iso kiitos kaikille hoitajille jotka tekevät tätä työtä aidosti.

    • Anonyymi

      Ikää minulla on 75v ja ennemmin ammun itseni ennenkuin lähden hoivakoteihin.

    • Anonyymi

      Hoiva-alan yrityksissä monissa ollut töissä ja sanoisin että jos pitäisi omien vanhempien kohdalla valita niin ehdottomasti vanhusten pienkoti. En ikinä valitsisi isoja laitoksia. Siellä vanhuksia säilytetään ja tehdään pakolliset hoito-toimenpiteet kunnes luonto hoitaa loput. Ja eikun seuraava. Ei ikinä omille vanhemmilleni jos minusta on kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      318
      8170
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      100
      6418
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3693
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      73
      2622
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2500
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2363
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2206
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      112
      2082
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1595
    Aihe