Suomessa on toisilla isot eläkkeet

Anonyymi

4

90

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieneläkeläisiltä täytyy ottaa kymppi mieheen pois, että saadaan ökyeläkkeet maksettua.

    • Suomessa ei ole samapalkkaisuutta ja koska eläkemaksut maksetaan palkan suuruuden mukaisina, niin myös eläkkeet ovat kovin erisuuruisia. Kuten työeläkeyhtiöt aikoinaan mainostivat "Työeläke on viivästettyä palkkaa".

      Minun tietääkseni ei ole olemassa yhtäkään länsimaata, jossa olisi eläkekatto ilman eläkemaksukattoa. Niissäkin maassa eläke perustuu siis siihen, mitä on maksettu. Hyvätuloiset maksavat suhteessa palkkaansa vähemmän ja saavat suhteessa vähemmän. Kansaneläke on minimiturvaa ja asia erikseen. Eläkemaksukaton käyttöönototta nyt merkitsisi suuria vaikeuksia työeläkejärjestelmälle ja johtaisi eläketason yleiseen laskuun.

      Ainoa poikkeus eläkekatossa on ns. perhe-eläkkeet (ns. leskeneläke), josta kukaan ei varsinaisesti ole maksanut eläkemaksuja, mutta jota maksetaan leskille, joiden oma eläke on pienempi kuin kuolleen puolison. Koska naimisissa olevien eläkemaksut eivät ole korkeampia (eikä eläkeläisen siviilisäätyä tämän kuollessa etukäteen tiedetä), niin perhe-eläkkeet olisi nähtävä enemmän minimietuuksien näkökulmasta kuin tulosidonnaisina etuuksina.

      Leskeneläkkeen merkitys eläkemenoon on kuitenkin pieni, mutta oikeudennäköisyyden kannalta voisi olla hyvä, että 40 vuoden työura keskipalkkaisessa työstä ei pahimmillaan saisi huonompaa työeläkettä kuin alle 10 vuoden avioliitosta varakkaan puolison kanssa.

    • Anonyymi

      Eläkekatto saatava maksimissaan 2000 euroon kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Jokainen saa työeläkettä työhistoriansa mukaan paitsi työtä vieroksuvat ja eräät maahanmuuttajarodut saavat ansiotonta takuueläkettä. Jos joku on onnistunut työnantajansa kanssa neuvottelemaan lisäeläkkeestä niin se on hänen onni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe