Tritium - suomalainen supersähköauto

Anonyymi

Tosin toistaiseksi auto kulkee vielä Letukan bensakoneella. Ensimmäinen autokin on jo myyty Suomen Espooseen.

https://www.hs.fi/autot/art-2000006090181.html

”Superautoksi siinä on isot tavaratilat, auton peräkonttiin mahtuu kaksi golfbagiä vallan hyvin.”

Ison takatavaratilan mahdollistavat pienikokoiset sähkömoottorit. Ne kehittävät tehoa noin 500 kilowattia eli 680 hevosvoimaa. Vääntöä moottorista lähtee noin 1 000 newtonmetriä.

Auton akuston seitsemästä modulista jokaisen voi vaihtaa helposti erikseen. Jos yksi moduli menee jostain syystä rikki, koko akustoa ei tarvitse vaihtaa.

Auton pääsuunnittelija on ulkomaalainen, auton akut, sähkömoottori, renkaat, vanteet ja jarrut tulevat ulkomaalaisilta alihankkijoilta, mutta muut komponentit tulevat Suomesta.

Tritiumin lähtöhinta on noin 300 000 euroa ilman veroja. Auton hintaa nostaa asiakkaan valitsema kustomointitaso.

5

1392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yritys on vahvalla pohjalla. Osaaminen pidetään osaamisalueella ja muu hankitaan todennetuilta valmistajilta.

      https://k2.fi/omistukset/finnluxury-oy/

      Toroidion Oy teki väärin. Omapäisyys ja kapea-alaisuus. Järjettömyyttä oli 48V voimalinja ja moninapamoottori ulkoroottorilla.


      "markkinat"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joko taas suuri uutinen suomalaisesta sähköautosta; niin missä on suuri suomalainen sähköauto Toroidion ?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      141
      5793
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      72
      5276
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4335
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3710
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3358
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      44
      2970
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2337
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2089
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      46
      1985
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1753
    Aihe