Johannes Karhapää, nyttemmin nimellä Johannes Ilomantsilainen, nostettiin 2018 pyhien joukkoon. Hänet teloitettiin punaisten joukossa Joensuun Siilaisilla keväällä 1918, vaikka punainen hän ei millään muotoa ollut.
https://www.sttinfo.fi/tiedote/johannes-karhapaa-ja-skeemaigumeni-johannes-pyhien-joukkoon?publisherId=11646700&releaseId=69847713
Odottaisinkin, milloin saamme nähdä ensimmäisen Johannes Ilomantsilaista kuvaavan ikonimaalauksen? Kuka ottaisi työkseen liittää näinkin lähelle historiaamme ja meitä myös maantieteellisesti tulevan henkilön ortodoksikirkon kuvagalleriaan?
Johannes Ilomantsilainen - milloin ikoniksi?
13
173
Vastaukset
- Anonyymi
MIKSI on aina pakko tulla tämäntapaisia vastauksia?
Aivan ihmeellistä miten huono maku jollain on!
Mitään asiaa ei voi kertoa täällä, ilman että joku rupeaa heti leukailemaan. Hyvin alhaista.
Minun mielestä tosin on turhaa ruveta heti ikonia tekemään.
Turhaa kuitenkin ilkeät puheet.- Anonyymi
Kuule et tiedäkkään millainen sika se tämä maanteiden kuningas on ja kuinka monelle ihmiselle täysvriesa.
Ihan pappeja myöten kerjännyt ongelmia ja saastuttanut vuosikausia tätäkin palstaa joten pientä tämä kritiikki on ja kevyttä itse sikaan verrattuna.Ansaitsee täysin vastakritiikin.
- Anonyymi
Tuossa kyseessä on pitkäaikainen itäsuomalainen kiusaaja, nainen, joka on jossain vaiheessa kokenut epäonnisen romanssin tuon solvaamansa miehen kanssa ja joko siitä tai muuten mielenterveys on häilynyt. Oli kauan poissa, kenties hoidossa, mutta taas vapaana. Sairas tapaus, ei kannata antaa häiritä sen enempää. Poistuu taas, kun pääsee hoitoon.
- Anonyymi
Tilulilulei...
Kaikenlaisia sitä maa päällänsä kantaa.
Toivossa on hyvä elää kunhan ei vain joutuisi äijän kääkkä jatkuvasti harhaluulojaan pettymään.
Jk vaiko ps hyvännäköistä nuorta pappia ja äijää on kirkkokunta pullollaan ja jos ei riitä niin muualta löytyy rutkasti lisää!
Hähähää! - Anonyymi
Aivan kuten on ollut romanttinen suhde niillä piispoilla ja papeillakin (jotka vie hältä kaikki naiset) sekä vaimon veljelläkin ja niillä kaikilla kusettavilla akoillakin.
Kyllä taas sai päivän naurut.
- Anonyymi
On jo maalattu ikoneja, parikin olen nähnyt Ilomantsin kirkkoon toi joku maalari näytille. Milloin niitä sitten saa painokuvaversioina, sitä en tiedä.
- Anonyymi
Täysin sairaita vastauksia.
Onko se sama taas vauhdissa.
Täällä on siis yks häirikkö liikkeellä.
Kaipa hän saa jonkinlaista lohtua itselleen, kun muuta elämmä ei ole.
Sairasta naurua.
Miksi ei mene huuhaa palstalle? - Anonyymi
Nimeksi tuli lopulta Johannes Sonkajanrantalainen, ja ikoneja on jo ainakin kolme tiedossa.
- Anonyymi
Yksi on Helsingissä, kulttuurikeskus Sofian kappelissa nähtävissä. Kyseessä on Mirko Citkovicin tekemä mosaiikkiversio.
Löydär kuvan Sofian nettisivulta isä Ambrosiuksen blogin yhteydestä.
- Anonyymi
Useita ikoneja löytyy eräältä ortodoksiselta fb-sivulta. Oliskohan ainakin kolme. Se Sofian ikoni on eri ikoni, toinen Johannes.
'- Anonyymi
Kulttuurikeskus Sofiassa on nimenomaan Johannes Sonkajanrantalaista esittävä mosaiikki-ikoni:
https://sofia.fi/pyha-marttyyri-johannes/
- Anonyymi
Vaikka paljon pidän myös tästä "sinisemmästä" versiosta:
https://www.instazu.com/media/2086500202749300874
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722