Jos Leonid Breshnev johtaisi Suomea nyt

Suomessa olisi täystyöllisyys ja täydellinen tasa-arvo. Olisimme maailman rikkain maa.
30<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

TODELLISUUDESSA ratakiskoakin tyhmempi Vihannes romauttaisi maan alta kuukaudessa!

Äänestä
  • Sinä sitten avasit ja vastasit itse.

    Äänestä

  • Luuletko todella minun muka tekevän näitä typeriä Breznev-avauksia?

    En vain malta olla potkaisematta vastapalloon kun imbesilliä kehutaan!

    Äänestä

  • Kyllä vain. sinä sen tiedät - vastapallosta tulee kovin skote.

    Äänestä

  • No ei ole paljon järkeä päässä kun on ratakiskoakin tyhmenpi. Minkäpä sille voit.

    Äänestä

Leonid Breshnev oli koko 1900-luvun ansiokkain valtiojohtaja. Myös Suomi hyötyi sekä taloudellisesti että henkisesti tästä mainiosta neuvostojohtajasta.

Äänestä
  • Hyötyi toki, mutta toisin kuin luulet! Vihannes vaikutti pysähtyneisyyden ajallaan merkittävästi pskatunkion romahtamiseen ja se oli todellakin Suomen etu!

    Äänestä

Leonid Bresnev sai idänkaupan kukoistamaan. Mahtaa porvaria ottaa pattiin.

Äänestä
  • Miksi ottaisi? Me myimme neukkuihin valmiita tuotteita ja he maksoivat raakaöljyllä! Kauoanteko oli meille edullista!

    Äänestä

  • Leonid jatkoi sangen hyvin Hruštšovin viitoittamalla tiellä. Nikita toi Suomeen tietotaidon N-liiton maatalouden ylivoimaisuudessa. Esim. maissin viljelystä tuli hyvinkin suosittua ja tuo aiheutti kateutta naapurimaissa.

    Äänestä

  • ”Leonid jatkoi sangen hyvin Hruštšovin viitoittamalla tiellä. Nikita toi Suomeen tietotaidon N-liiton maatalouden ylivoimaisuudessa.”

    Tsaarin ajan Venäjä oli Euroopan vilja-aitta. Bolsevikit tunnetulla taidollaan muuttivat viljelyn kolhoosipohjaiseksi ja siten romauttivat entisen kukoistavan tuotannon!

    ” Esim. maissin viljelystä tuli hyvinkin suosittua ja tuo aiheutti kateutta naapurimaissa.”

    Maissin viljely Venäjällä oli Hrutshevin tunnetuin munaus maatalouden saralla!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ”Leonid jatkoi sangen hyvin Hruštšovin viitoittamalla tiellä. Nikita toi Suomeen tietotaidon N-liiton maatalouden ylivoimaisuudessa.”

    Tsaarin ajan Venäjä oli Euroopan vilja-aitta. Bolsevikit tunnetulla taidollaan muuttivat viljelyn kolhoosipohjaiseksi ja siten romauttivat entisen kukoistavan tuotannon!

    ” Esim. maissin viljelystä tuli hyvinkin suosittua ja tuo aiheutti kateutta naapurimaissa.”

    Maissin viljely Venäjällä oli Hrutshevin tunnetuin munaus maatalouden saralla!

    Tarkoitin maissin viljelyä Suomessa! Olemme sen suhteen nyt omavaraisia. N-liiton Venäjän nuvostotasavallassa sitä ei viljelty. Sen sijaan Ukrainan neuvostotasavalta oli otollinen sen viljelyyn. Nikta toi sieltä viljelyn opit ja ensimmäiset taimet Suomeen.

    Äänestä

  • Onko Suomessa viljelty maissia? Ihan oikeasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko Suomessa viljelty maissia? Ihan oikeasti.

    Viljellään vieläkin, rehumaissia. Itikat tykkää. Viime vuonna viljelyala oli n. 1000 hehtaaria.

    Äänestä

  • hirvittävän paljon maissia tuli sieltä!!!!! Thats a fackt

    Äänestä

Hän myös vakautti Euroopan. USA ei pommittanut Euroopasas Breshenevin aikaan

Äänestä
  • Minä taas olen varma siitä, että Paasikivi vakautti Euroopan! USA ei pommittanut Paasikiven aikaan! Vihannes oli täysin sivuseikka asiassa!

    Äänestä

Oliko Lehtimäki säilyttänyt henkensä jos Leonid Breshnev olisi ollut vallassa?

Äänestä

Jotkut neuvostovastaiset provokaattorit täällä taas yrittävät himentää Breshnevin ansioita. Äärioikeistolainen politiikkanne on havaittu, hävetkää!

Äänestä
  • Vihanneksen pääansipta ei voi eikä saa himmentää!! Hänen kyvyttömyytensä joudutti suuresti Neuvostoliiton romahdusta ja siitä kaikki kunnia hänelle!

    Jokainen ajatteleva ihminen on sekä neuvosto- että fasisminvastainen! Se on kunnia-asia!

    Äänestä

Kyllä Neuvostoliiton tuotanto oli huippua Breshnevin aikaan. Samoin hän hyödyttäisi meidänkin yhteiskuntaamme kuten hyödytti Neuvostoliiittoa. Elintasomme olisi todennäköisesti maailman korkein. Valitettavasti johtajamme eivät ole olleet samalla tasolla kuin Neuvostoliitossa.

Äänestä
  • "Kyllä Neuvostoliiton tuotanto oli huippua Breshnevin aikaan. "

    Ei ollut vaan neukkuteollisuus oli tehotonta ja tuotti kelvottomia tuotteita! Sama vika vaivaa yhä nyky-Venäjää!

    "Samoin hän hyödyttäisi meidänkin yhteiskuntaamme kuten hyödytti Neuvostoliiittoa. "

    Eli mielestäsi kun äijä romautti N-Liiton niin olisi kyennyt samaan Suomessakin?

    "Elintasomme olisi todennäköisesti maailman korkein."

    Maailman korkein ei elintaso ollut sen kummemmin neukuissa kuin Venäjällä!

    " Valitettavasti johtajamme eivät ole olleet samalla tasolla kuin Neuvostoliitossa. "

    Onneksi eivät ole koskaan olleet niin heikkotasoisia Kansandemokratiassa johtoon saattoi päästä millainen pölvästi hyvänsä kunhan vain oli häikäilemätön!

    Äänestä

Leonid Breshnev vastusti Pinochetin hirmuvaltaa toisin kuin USA

Äänestä
  • Valitettavasti ei älynnyt vastustaa OMAA hirmuvaltaansa toisin kuin USA!

    Äänestä

Hän neuvoi naapurimaita niin, että niissäkin elintaso nousi

Äänestä
  • Kuis? Ei hän saanut ’neuvoa’ elintasoa nousemaan edes Neuvostoliitossa saatikka sitten muualla!

    Äänestä

  • Neuvostoliitto oli ylivoimainen hänen aikanaan tieteessä, taiteessa, tuotannossa ja avaruuden valloituksessa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Neuvostoliitto oli ylivoimainen hänen aikanaan tieteessä, taiteessa, tuotannossa ja avaruuden valloituksessa.

    AI? Siksikö hän hävisi kuukilpailun ja joutui ostamaan viljan Amerikasta?

    Äänestä

Amerikkalaiset eivät olleet kuussa ensimmäisinä. Vuonna 1945 sinne meni suuri joukko saksalaisia. Heidän siellä olostaan tehtiin elokuvakin . Palaveerasivat amerikkalaisten kanssa 1969.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomessa olisi täystyöllisyys ja täydellinen tasa-arvo. Olisimme maailman rikkain maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu