Uskovat ovat ottaneet materian selkeäksi todisteeksi Jumalan olemassaolosta. Mikään ei heidän mielestään ole voinut tätä kaikkea saada aikaan kuin se hiton Jumala.
Jotkut puhuvat alkuräjähdyksestä, mutta edellyttäähän sekin jo valmiin materian olemassaoloa. Voiko olla niin, että mitään ei ole koskaan luotukaan? Kaikki on ollut aina.
Mistä me olemme, paitsi viisi senttiä vaille perseestä?
Jotkut puhuvat alkuräjähdyksestä, mutta edellyttäähän sekin jo valmiin materian olemassaoloa. Voiko olla niin, että mitään ei ole koskaan luotukaan? Kaikki on ollut aina.
Mistä me olemme, paitsi viisi senttiä vaille perseestä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aluksi ei ollut materiaa vaan ennemminkin pelkkää energiaa.
Eikö evoluutio ole universumin "luomista"? Etkö sinäkin ole universumin "tuote?"
Mistäs se energia sitten syntyi? Vai onko se aina vain ollut?
Myönnän olevani luomistuote ja olen hyvällä tuloksella avittanut alkanutta prosessia.
Tämä on aika hankala aihe...
Alkuräjähdyskin vaatii sen että on ollut jotakin ainetta jo sitä ennen.
Jumalan olemassaolo vaatii, että senkin on täytynyt tulla jostakin.
Alkuräjähdyksellä on varmemmat todisteet, kuin jumalalla, että se mitä ilmeisimmin on tapahtunut.
Voihan olla niinkin, että jumala on alkuräjähdyksen takana.
Mistä sitten jumala tuli, niin enpä tiedä... Mistä tämä kaikki aine yleensä tuli?
Jos ei ollut ainetta, niin mikä räjähti? Miksi räjähti? Eihän mitään painettakaan voinut olla? Mikä sen räjähdyksen aiheutti, kun mitään ei ollut? Siis tyhjyys räjähti tyhjyydessä täysin tuntemattomasta syystä. Outoa, mutta varmaankin tieteellissti todistettu tosiasia, johon on kai pakko USKOA.
Olisi edelleen hyvä ottaa huomioon, että kyseessä on _teoria_. Se tarkoittaa, ettei kyseistä asiaa ole näytetty toteen.
Evoluutio on teoria
Alkuräjähdys on teoria
Se, että teorian puolesta on todisteita, ei todellakaan tarkoita sitä, että asia olisi selvä kuin pläkki. Kyseiset teoriat ovat tiedemaailman paras arvaus asioiden tapahtumisesta nykyisten todisteiden valossa, tosiasia on, ettei kukaan tiedä 100% varmuudella mistä kaikki sai alkunsa, eikä miten elämä kehittyi. Silti, voidaan olettaa, että ko. teoriat ovat kutakuinkin oikeassa.
Mitä väliä sillä loppujen lopuksi on? Miten se vaikuttaa meidän elämäämme, jos maailman olisikin luonut itsetyydytystä harjoittava Ra? Kenties kaikki syntyi valtavasta räjähdyksestä? Jahveh loi kaiken? Odin ja hänen veljensä tappoivat Ymirin? Miten se muka vaikuttaa jokapäiväiseen elämäämme!?
Olen huomannut että joillakin on vaikeaa ymmärtää että alkuräjähdys ei tapahtunut jossakin tietyssä paikassa. Olemme kaikki nyt juuri alkuräjähdyksen sisällä. Alkuräjähdys ja avaruuden laajeneminen on havaittavissa suoraan avaruuden taustasäteilynä/stä joka mitattiin juuri erittäin tarkasti satelliitti mittauksin.
Mittaus tulokset vastasivat tarkoin teorioita että laskelmia. Maailmankaikkeutemme ikä on 13.7 miljardia vuotta. Jos haluat itse katsoa suoraan alkuräjähdykseen niin aukaise televisio ja katso taustakohinaa, joka tuhannes "vilkahdus" on suoraan alkuräjähdyksestä.
>>>Miksi räjähti?>Mikä sen räjähdyksen aiheutti, kun mitään ei ollut
>> Olemme kaikki nyt juuri alkuräjähdyksen sisällä. >>
Just niin !
Kuvitellaan 1-ulotteinen otus, viiva, ja 2-ulotteinen maailmankaikkeus, ympyrän kehä.
'Viiva' kiertää 'kehää', mutta ei voi käsittää kaarevuutta, sillä kun ei ole kuin yksi ulottuvuus. Maailmankaikkeuden loppu ei tule vastaan vaikka 'viiva' liikkuisi kuinka monta kierrosta. Samoin kävivi 2-ulotteiselle 'alalle' pallon pinnalla.
Meillä 3-ulotteisilla tuumailijoilla on hallussamme vielä osa neljännestäkin, aika linjäärisesti ymmärrettynä, mutta se ei riitä, ulottuvuuksia on enemmän. Johtavien teoreettisten fyysikoiden paras arvaus nykyään taitaa olla 11, mutta tiedä häntä, todellisuutta emme joka tapauksessa pysty aivoillamme käsittämään. Matematiikka sen sijaan toimii miten monella ulottuvuudella hyvänsä, teoríoita voi laatia, ja niiden perusteella rakennella malleja, tavoite on 'Law of everything' teoria joka yhdistäisi mm. elektromagnetismin, ydinvoimat ja gravitaation, aineen ja energian, suhteellisuusteorian ja kvantimekaniikan.
Miksi ja mikä rajähti ?
'Räjähti' taitaa olla huono termi, 'alkoi laajeta' olisi varmaan parempi.
Atatööri voi vetäistä hihasta mitä spekulaatioita hyvänsä, omaksi ilokseen. Voi esim. kuvitella että universumeita syntyikin kaksi (tai useampia) samalla kertaa, tyhjyyden tasapainon paikallisesti pettäessä. Yksi universumi sisältää materiaa, energiaa jne., toinen antimateriaa, antienergiaa jne.
Universumien kokonaissumma olisi /- 0, ei yhtään mitään.
Uusia universumeita syntyy parittain(?) silloin tällöin, ja taas häviää joko sulautumalla uudelleen yhteen, Big Brunch, tai vain 'haihtumalla', noin 10^150 vuotta kestävän lämpökuoleman seurauksena.
Huom ! Mutua, älkää pyytäkö todisteita, kiitos !