Sähköauto/ladattava hybridi, kauanko varaus säilyy ajoakussa?

Anonyymi

Siis jos autolla ei ajeta?

10

219

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      3-5 vuotta

      • Anonyymi

        Talvella, riippuen pakkasista, muutamasta päivästä, muutamaan viikkoon.
        Miinus 20 niin kaikki ajat puoliintuvat akuilla.
        Miinus 30 antoteho jää kolmasosaan nimellistehostaan.
        En suosittele naisille, jotka pelkäävät sähkötuolia ja paksuja kaapeleita.
        Ambulanssit pelkäävät sähköautojen kolaritilannetta oikosulkuineen.


    • Anonyymi

      "Miinus 30 antoteho jää kolmasosaan nimellistehostaan."

      Jos herää aamulla ja mittari näyttää -30 niin tietää asuvansa marginaalissa. Autonvalmistajia ei paljon kiinnosta miten auto toimii noissa olosuhteissa kun raha tehdään aivan muualla.

      • Anonyymi

        Onko näihin marginaaleihin esim. Pohjois-Suomeen pakko hankkia sätikäinen valtion veropainoatuksen vuoksi ???
        Siis myönnetään, että sätikäinen on vain etelän kapine !!!


    • Anonyymi

      Tarkoittelin että kun ajaa patteriauton mökin pihaan, niin voiko juopotella rauhassa 2 viikkoa ja olettaa pääsevänsä samoilla sähköillä pois? Vai tyhjeneekö patteri itsekseen.

    • Anonyymi

      Lithium ioniakusta häviää ensimmäisen 24 tunnin aikana 5%. Senjälkeen paljon hitaammin eli 1-2 % kuukaudessa. Akun valvontapiiri voi tuhlata vielä 3 % kuukaudessa. Puolen vuoden kuluttua lienee yleensä yli puolet varauksesta jäljellä, jos ei ole kyse vanhasta elinkaarensa loppupuolella olevasta akusta, jossa purkausvirta on oleellisesti suurentunut.

      • Anonyymi

        Vieppä Ipad tai Iphone pakkaseen tunniksi.
        Litiumakku ei kestä Suomen pakkasia.
        Valitettavasti litiumakku on etelän tekele.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vieppä Ipad tai Iphone pakkaseen tunniksi.
        Litiumakku ei kestä Suomen pakkasia.
        Valitettavasti litiumakku on etelän tekele.

        Nyt puhutaan laitteesta, joka ei ole päällä. Sammuta iPhone ja vie tunniksi pakkaseen, niin akku ei mene miksikään.

        Sähköautoissa on suurjänniteakun lisäksi myös 12-voltin järjestelmä ja sen tyhjentyminen säilytyksessä pysäyttää koko auton, vaikka suurjänniteakku olisi täynnä.


    • Anonyymi

      Riippuu sähköautosta. Tesla valitettavasti on pahimpia tässä suhteessa. Siinä on jos jonkinlaista ylläpitotoimintoa, jotka imee sähköä vastustamattomasti, ellei niitä kaikkia sulje manuaalisesti. Ei todellakaan puhuta vuosista vaan muutamasta viikosta korkeintaan. Jos lähtee useamman viikon matkoille, ehdottaisin auton jättämistä piuha kiinni latauspisteeseen, jos vain voi. Lentokentällä tuo ei välttämättä aina onnistu. Ja todella vaikea auto kesäautona, jota säilytettäisiin talven yli hallissa. Saattaa akut mennä vielä pilallekin jos ne on kuukausia tyhjänä.

    • "Pitkän käyttökatkoksen aikana
      korkeajänniteakkua pitää ladata vähintään kolmen kuukauden
      välein, jotta sen varaus ei purkaudu kokonaan. Akkuvaraus pitää
      tarkistaa säännöllisesti varastoinnin aikana ja ladata osittain purkautunut korkeajänniteakku välittömästi täyteen. "
      https://www.hyundai.fi/wp-content/uploads/2019/01/IONIQ_electric_käsikrija_2017-.pdf
      t:p

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1375
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      62
      1190
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      93
      955
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      914
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      777
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      279
      775
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      715
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      689
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      616
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      289
      579
    12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      544
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      528
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      465
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      464
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      450
    18. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      46
      437
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      437
    20. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    Aihe