Sana, asia joka esitetään negatiivisessa valossa - miksiköhän ?

"Populismi – Wikipedia
https://fi.wikipedia.org/wiki/Populismi
Populismi (latinan sanasta populus, 'kansa') on politiikan tyyli tai löyhä poliittinen ideologia, jonka mukaan politiikan pitäisi olla "kansan tahdon" ilmausta."

Onhan tuo väheksyvästi ilmaistu, ja ilmaisu. Kovin löyhiltä ovat viime vuosikymmeninä vaikuttaneet kaikkien poliittisten suuntausten tyylit ja ideologiat. Yhteistä niillä on ollut, lähinnä kansalaisten, niiden heikompien sorsiminen ja syyllistäminen kaikesta. Onko "Kansan tahdon" mukaan toiminen siis väärin, jos on - miksi ?

11

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa olen pohtinut. Tietysti kun jokin asia esitetään jatkuvasti väheksyen ja pahana asiana, siitä sellainen muodostuu ihmisten mielissä. En tosiaan käsitä, miksi pyrkimys kansan tahdon noudattamiseen olisi huono lähtökohta politiikassa, varsinkin kun mainostetaan demokratiaa, ja äänestämällä kansa kertoo tahtonsa, jopa silloin kun "valtaa pitävät" koettavat sitä tietoa ja tahtoa vääristellä.

    • Anonyymi

      Voin antaa populistille populistisen määritelmän populismista lainaanalla samaista Wikipediaa.

      "Populismiin liittyy eliitinvastaisuuden lisäksi myös pluralismin vastustus ja väite siitä, että vain populistit itse ovat kansan oikeita edustajia. Müller pitää populismia uhkana moniarvoiselle demokratialle, koska populistit luovat yhtenäisen ja homogeenisen kansan illuusion ja asettavat itsensä sen ainoiksi moraalisesti oikeutetuiksi edustajiksi. "

      • Anonyymi

        Ainahan kaikki jollekin on uhka, tai juku sen kokee omaksumalleen omalle aatteelleen uhaksi.


      • Tuo Müllerin määritelmähän sopii kaikkiin nykyisiin poliittisiin suuntauksiin ja politikkoryhmiin. Ei siis siinä mielessä mitään mullistavaa auringon alla.
        Ainahan on niitä, joilla on "hallussa" se ainoa oikea tieto ja näkemys, tuossa se taitaa olla Müllerillä, tai niin hän ainakin itse olettaa niin.


      • Anonyymi

        Ei Vasemmisto tai esim. Keskusta pyri esiintymään koko kansan puolueena vaan he edustavat omaa rajattua ryhmäänsä. Kaikissa puolueissa on populisteja, mutta Suomessa on vain yksi populistinen puolue.

        Jos minkään muitten puolueitten äänestäjät eivät kannata populismia niin ei populismi ole mikään kansan tahdon mukainen toiminta sen enempää kuin muitten puolueiden toiminta. Kansa äänestää aina oikein ja Suomessa populistista puoluetta kannattaa 17% äänestäjistä.

        Joillekin populismi on positiivista ja monelle se on negatiivista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Vasemmisto tai esim. Keskusta pyri esiintymään koko kansan puolueena vaan he edustavat omaa rajattua ryhmäänsä. Kaikissa puolueissa on populisteja, mutta Suomessa on vain yksi populistinen puolue.

        Jos minkään muitten puolueitten äänestäjät eivät kannata populismia niin ei populismi ole mikään kansan tahdon mukainen toiminta sen enempää kuin muitten puolueiden toiminta. Kansa äänestää aina oikein ja Suomessa populistista puoluetta kannattaa 17% äänestäjistä.

        Joillekin populismi on positiivista ja monelle se on negatiivista.

        Kyllähän esim. viime vaaleissa, kaikki puolueet olivat enemmän tai vähemmän populistisilla teemoilla liikkeellä, ja kuten aina, heikkojen, vanhusten ja sairaiden etuja puolustamassa - eikä se jos mikä, ole populismia. Kuitenkin, kuten sinäkin, tarjoat populistien viittaa yhdelle puoluelle - joka muuten sekään ei pyri esiintymään koko kansan puolueena.


    • Anonyymi

      Vasemmiston terminologiassa populisti on kevytnatsi....

    • Anonyymi

      Mutta millainen on Anti-populisti??

      Vasemmistolainen, joka ei kuuntele kansan ääntä.

      Vasemmistolainen, jolle kansa on pelkkää vaalikarjaa.

      Kuten satasen-antti.

      • Edellinen hallitus oli varmaan valtaan nousunsa jälkeen antipopulistinen, sitä ei kiinnostanut hevonpaskan vertaa mikään muu, kuin omat ja sidosryhmien edut, ja niitä ajettii sellaisella raivolla silmät sirrillään - että Keskusta koki historiallisen vaalitappion. Siinä esimerkki anti-populistisesta toiminnasta, populististen lupausten jälkeen.


      • Anonyymi

        Eipä persujakaan kiinnosta muiden mielipide. Kohkaavat vain ja ainoastaan maahanmuuttoa vastaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eipä persujakaan kiinnosta muiden mielipide. Kohkaavat vain ja ainoastaan maahanmuuttoa vastaan.

        Koko ajan kasvava osa väestöstä, ja muutaman vuoden päästä uuden rynnäkön jälkeen, on todellinen enemmistö riemuissaan, että edes joku hakkasi hiukan jarrua tuolle MaTu-hulluudelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      61
      4834
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      22
      3657
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3320
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      76
      2232
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1879
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1551
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1492
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      311
      1384
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      13
      1380
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      32
      1269
    Aihe