Robottisaation eräs ongelmahan on työpaikkojen väheneminen. Eikö kannattais miettiä vähän tätäkin puolta, etenkin jos robotti ei sinänsä tuo mitään lisäarvoa (ehkä jopa päinvastoin) esim:
Autonkuljettajan, kaupan kassan tai muun palveluhenkilön korvaaminen robotilla. Robotti ei välttämättä taivu normaalirutiineista poikkeavaan tilanteeseen.
Jollain käyttämälläni webbisivulla asiakaspalvelu-chatti olikin botti eli enpä saanut vastausta ongelmaani. Lähinnä se muistutti ohjeiston tai FAQ:n selailua.
Entä jos/kun vanhuksia, sairaita tai lapsia hoitavat robotit. Miten robotti hoitaa odottamattomat erikoistilanteet?
Työn määrän vähentymisen lisäksi, nähdäänkö tässä mitään muuta ongelmaa?
Tulevaisuudessa voi hyvinkin olla niin, että kaikki perusrutiinit hoidetaan verkon välityksellä ja esim. ruuan tuo kotiovelle robotti. Kotoa ei välttämättä tarvitse enää poistua ja kun lähes kaikkialla asioita hoitaa robotit, miten se vaikuttaa yksinäisyyteen ja syrjäytymiseen?
Entä kun kuolen onko huoneistossani tunnistimet, jotka ilmoittavat kuolemastani hautaustoimistolle (esim. jos ei ole lähiomaisia), josta robotti noutaa minut ja toimittaa maan poveen. Toimituksessahan pappinakin voi toimia robotti. Sitä ennen saattaa olla, ettei kukaan oikea ihminen koko maailmassa ole nähnyt minua tai keskustellut kanssani enää 20 vuoteen. Aika ovela tilanne.
Mielestäni tämän tyyppisiä asioista ei ole ainakaan liikaa käsitelty mediassa, pitäisikö käsitellä?
Kannattaako ihminen korvata robotilla?
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837