TEEMA Kino Klassikko: Ristiaallokko 21.00

Anonyymi

Melodraama naisesta, jonka unelmaliitto miljonäärin kanssa alkaa muuttua painajaiseksi. Pääosissa Barbara Bel Geddes, James Mason ja Robert Ryan. Ohjaus Max Ophüls. (Caught, USA 1949) HD

Vaikuttaisi katsomisen arvoiselta...

4

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millä tavalla tai millä perusteella tämä leffa kuuluu klassikkoelokuvien sarjaan? Käsikirjoitus on täysin haperaa ja epäloogista. Pääosanaisen tunnetiloja tai epäröintejä tai mitään ei näytetä kertaakaan esimerkiksi rakastumisvaiheessa, tai häähumussa. Näytetään pelkkiä lehtileikkeiden otsikoita.
      https://areena.yle.fi/1-4125364

      Kukaan kolmesta pääosanäyttelijästä ei erotu tai jää mieleen roolisuorituksensa syvyyden tai voimakkuuden tai erilaisuuden tai minkään seikan ansiosta.

      Elokuvan onnellisena loppuna pidetään sitä että naisen lapsi kuoli synnytyksessä, se oli oikeasti naiselle hymyilemisen avoinen asia.

      Osaako joku oikeasti elokuvakritiikkejä tekevä ja ymmärtävä kertoa, että minkälaiset seikat tekevät tästä elokuvasta klassikon? Sellaisen, jonka aina 5...10 vuoden välein mielellään katselee uudelleen ja uudelleen. Mihin asioihin tässä leffassa pitäisi perehtyä?

    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Katsoin keskivaiheilta kymmenkunta minuuttia. Täysin tyhjänpäiväistä vanhaa mv-elokuvaa.

    • Anonyymi

      Olisi ollut aika kiehtovakin asetelma, mutta aviomies Robert Ryanin psykoottinen roolihahmo jäi aika pinnnalliseksi ja etäiseksi. James Mason oli ehkä paras suorituksessaan.

      Tuota vauvan kuolemaa "vapahduttavana" käänteenä ihmettelen myös itsekin.

      Ei tosiaan klassikon statusta ansaitse, keskinkertainen .

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe