Aamulla katsoin telkkaria niin Juha Sipilää siinä haastateltiin. Ennen vaaleja Sipilästä, Heikkisestä ja Kulmunista tuli kaikkien köyhien, vanhusten ja pienekäkeläisten ystäviä mutta kun köyhät, vanhukset ja pieneläkeläiset hylkäsivät vaaleissa Kepun niin olipa Sipilän ääni muuttunut kellossa. Nyt sitä taas oltiin viljelijäväestön suurimpia ystäviä ja huolien kantajia. Maataloudelle pitää rahaa löytyä, että viljelijät Suomessa pystyisivät rakentamaan suuria navetoita ja ostamaan uusia koneita. Vaikka kuinka maatalouteen rahaa pumpataan niin siitä huolimatta Kepua äänestävien viljelijöiden määrä alenee mutta tukimäärä tilaa kohti isonee. Kepusta ei enää todellakaan saa selvää kenen etua se eduskunnassa ajaa? Eikö vauraiden tilojen emäntien ja isäntien olisi järkevintä siirtyä Kokoomuksen leiriin ja persaukisten kannattamattomien tilojen lopettaa tuotanto ja isäntäväen siirtyä palkkatöihin. Eläkettä kertyisi ja vapaa-aikaa ruhtinaallisesti sekä 2 euron tuntipalkka kasvaisi kymppiin ihan sekatöissä. Lisäksi maat ja mannut myymällä vähenisi velat ja kirkonkylällä pystyisi asumaan vuokralla. Eikä tarvitseisi pelätä vihervasemmistoa.
Sipilän uudet ajatukset
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637