Jos määrätään 3kk lääke. Voinko ostaa kuukausi kerralla vai pitääkö kaikki kerralla? Kyseessä sienilääke fungorin. En haluis kaikkia kerralla, jos joudunkin lopettaan kesken esim oireiden takia. Menee hukkaan lopuy tabletit ja rahat.
Lääkken osto erisdä
7
117
Vastaukset
Voit ostaa pieniä pakkauksia jos sitä sellaisissa myydään. Usein vain pienet pakkaukset ovat suhteessa kalliimpia kuin yksi isompi. Voit kysyä myös on kyseiselle lääkkeelle rinnakkaisvalmistetta joka on halvempi.
Myydään pienemmissä erissä. Monesti kirjoitetaan 3kk lääkitys kerrallaan mutta ei ole järkeä ostaa kaikkia kerralla juurikin em. mainitsemistasi syistä
- Anonyymi
Kiitos.
Reseptissä lukee 1x98 niin sillä mietin onko kaikki tosiaan kerralla ostettava. Maksan mielummin erissä, vaikka tuleekin lopulta tyyrimmäksi (jos edes käytän koko kuuria).
Ap- Anonyymi
Todennäköisesti lääkäri on arvioinut että sienen häätämiseen tarvitaan kyseinen kuuri jotta se poistuu varmasti, kesken ei siis pidä jättää. Yleensä tätä pillerilääkitystä käytetään vasta vakavammissa tapauksissa.
Reseptimerkintä osoittaa että lääkettä on yksi pakkaus ja sen kesto riippuu annostusmäärästä. Pitää pyytää lääkäriltä uusi resepti jos haluaa ostaa pienenmpinä pakkauksina. Kolme pakkausta samalle kokonaismäärälle maksaa (omavastuu) n. 36 € ja reseptin mukainen iso pakkaus n. 33 € joten hintaero ei ole valtava. - Anonyymi
Tätä mietinkin et saako erissä ku noin merkattu, ilmeisesti ei. Katsoin itse et 98 maksais yli 50€? Apteekissahan nämä selviää, mutta yritän etukäteen harkita tätä.
Kahdessa pienessä kynnessä ja tietenkin jalkapohjassa on. Toivon mukaan ei kovin vakava. Kun sais vaan toisen puoliskon hakeen oman kuurinsa. Muutenhan tämä on turhaa rahan tuhlausta, jos vain itse käytän?
Ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä mietinkin et saako erissä ku noin merkattu, ilmeisesti ei. Katsoin itse et 98 maksais yli 50€? Apteekissahan nämä selviää, mutta yritän etukäteen harkita tätä.
Kahdessa pienessä kynnessä ja tietenkin jalkapohjassa on. Toivon mukaan ei kovin vakava. Kun sais vaan toisen puoliskon hakeen oman kuurinsa. Muutenhan tämä on turhaa rahan tuhlausta, jos vain itse käytän?
ApTuo yllä oleva hinta (n. 33 €) on tarkistettu YA:n nettisivulta ja se sisältää apteekkimaksun ja peruskorvauksen.
- Anonyymi
Semmosta mietin. Näkyykö kyseinen lääke verikokeissa? Nostaako maksa-arvoja aina?
Minulla verikokeet muista syistä ens viikolla. Kannattaako odottaa ne ja aloittaa sit lääke. Vai uskallanko alkaa käyttää tätä nyt, ettei siis sotke tuloksia vrt.normaaliin tilaan.
Jos aloitan, kauan menee et poistuu kehosta? Jos siis 1-2pv ennen verikoetta jätän ottamatta niin kerkeisinkö "puhdistua" tästä lääkkeestä? Jatkaisin kokeen jäljeen. Puoliintumisaika joitain tunteja. Sen tarkemmin en lääkkeiden vaikutuksista tiedä.
Ketään, joka tietäis? Labrassa ei hoitaja osanut sanoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101064
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82794Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede15563- 65531
- 92499
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 47427
- 30416