Vaikka natomaat antoivat tukensa jenkkien yritykselle kaapata valta vaaleilla valitulta presidentiltä, Suomi mukana.
Jenkit eivät kyenneet varastamaan valtaa Venezuelassa.
Anonyymi
5387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Vaaleilla valittu? Maduro on ihan tyypillinen kommunistidiktaattori, jonka valinta tehtiin vaalivilpillä. Jatkaa edeltäjänsä tiellä varastaen valtion rahoja ja näännyttäen kansaa nälkään.
Sanoo tyyppi joka ei tiedä hölkkäsenpöläystä käydyistä vaaleista, niiden vaalitarkkailijoista, äänijakaumista, ehdokasasettelu osta tai äänenlaskentakoneista.
"....tyypillinen kommunistidiktaattori...."
Eihän kommunisti voi olla diktaattori.
Valta vaihtuu vaaleilla, ei torikokouksin.
Niimpä ... mutta ei feikkivaaleilla, joissa oppositio suljetaan ulkopuolellle ... tyyliin Venezuela.
TIRSK!.
Pompeo tuli tankkaamaan Venezuelasta napapiirin sankareille.
USA haluaisi hyökätä Iraniin, mutta sitä ennen pitäisi varmistaa öljyn saatavuus. Siksikin USAn pitäisi saada Venezuelan öljy kontrolliinsa.
RYSSÄ tulee häviämään tämän leikin kuten kaiken muunkin 😊
Yhdysvaltojen CIA on Venezuelan vallankaappausyrityksen takana – ulkoministeri Arreaza.
”On olemassa kokonainen CIA:n ja Venezuelan opposition tekemä suunnitelma Maduron hallituksen suistamiseksi vallasta ja maan luonnonvarojen haltuun ottamiseksi, jotka kuuluvat sosialistisen vallankumouksen jälkeen maamme kansalle”, Arreaza sanoi. ”Tämä on se mitä me yritämme estää tapahtumasta. Me emme halua Venezuelan kansan kärsivän,” hän lisäsi.
Ulkoministeri lisäsi, että Venezuelan viranomaiset ovat vaatineet USA:n ulkoministeri Michael Pompeota käymään neuvotteluihin heidän kanssaan.
"”Tämä on se mitä me yritämme estää tapahtumasta. Me emme halua Venezuelan kansan kärsivän,” hän lisäsi."
Johan on hervoton lausunto sellaisen hallinnon edustajalta, joka on syössyt valtavat luonnonvarat omaavan maan kansan kurjuuteen ja köyhyyteen ja jopa suoranaiseen nälkään sekä miljoonat ihmiset taloudellisiksi pakolaisiksi samalla kun öljymiljoonat ja miljardit ovat keskittyneet muutamalle tuhannelle ihmiselle.
Toimiiko USAn talous mielestäsi? Jos toimii niin selitä tämä:
https://commodity.com/debt-clock/us/
Sehän toimii mainiosti. USA on niin rikas maa, että sen valtionvelka bruttokansantuotteeseen nähden on ihan kohtuullisella tasolla. Ja täytyy muistaa, että se on velkaa enimmäkseen kotimaisille sijoittajille ja sen velka on dollareissa. Sillä ei ole hätää tuon velan suhteen.
Valtion+velanotto+on+siirrettyä+verotusta.+Terve+talous+ei+sellaista+tarvitse.+Usan+velan+suhde+bkt:hen+on+108%+ei+kovin+terveellä+tasolla.+Suomella+taso+on+n.60%,+Virossa+jotain+9%.
"Valtion+velanotto+on+siirrettyä+verotusta.+Terve+talous+ei+sellaista+tarvitse.+Usan+velan+suhde+bkt:hen+on+108%+ei+kovin+terveellä+tasolla.+Suomella+taso+on+n.60%,+Virossa+jotain+9%."
108%+on+vielä+ihan+siedettävä+luku+varsinkin+kun+velka+on+USA:n+omassa+valuutassa+dollareina.+Ja+muistaakseni+siitä+on+n.+viidesosa+velkaa+USA:n+omalle+keskuspankille.
Ei:n+vakaus+ja+kasvusopimuksen+mukainen+kriittinen+taso+on+60+prossaa.+Jossain+Italiassa+se+on+123%,+mutta+Italia+on+virallisestikin+taantumassa.+Lukema+USAn+kohdalla+tarkoittaa+sitä,+että+USAssa+eletään+velaksi.+Ei+toimi+ei
Hienosti on toiminut, USA:n talous on kasvanut valtavasti siten vuodesta 2008 ja sen luottoluokituskin on edelleen AAA useimmilla luottoluokiitajilla, kun Suomi esim. on AA ja Venäjä BBB-.
Usa elää velaksi ei reealitaloudessa. Se pysyy pystyssä petrodollari asemansa vuoksi, koska dollareita pystyy laskemaan lukemattomia määriä lisää liikkeelle pelkäämättä hyperinflaatiota. Siis koska dollrille on vaihdannanvälineenä maailmanlaajuinen kysyntä.
"Usa elää velaksi ei reealitaloudessa. Se pysyy pystyssä petrodollari asemansa vuoksi, koska dollareita pystyy laskemaan lukemattomia määriä lisää liikkeelle pelkäämättä hyperinflaatiota. Siis koska dollrille on vaihdannanvälineenä maailmanlaajuinen kysyntä."
No sehän on hyvä USA:n kannalta.
Tiltujen talouskäsitykset ovat aina huvittavia, mutta eivät tästä maailmasta.
Natotiltulla on vain harvoin todellista annettavaa keskusteluun. Tälläkään kertaa ei ollut.
Ei noin kummalliseen harhaan taloudesta voi muuta vastatakaan.
ei varmaan voikaan, jos ei käsitä asiasta mitään.
Tiltujen talousnäkymistä huomaa kyllä, ettei niillä ole todellakaan mitään tekemistä reaalimaailman kanssa.
Natotiltu luulee olevansa fiksu, kun heittää vastaväitteitä, vaikka varmaan kaikki huomaa ettei kaverilla ole esittää kuin tyhjiä puheita vailla argumentteja.
Usan velka saavutti tämän vuoden maaliskuun 2. päivä velkakaton, jolloin käyttöön otettiin hätäresurssit velkojen maksuun. Lähinnä kyseessä on ollut eläkerahastojen haltuunotto. Että aika turha jenkkien nillittää, kuinka Venezuelan talous ei toimi, kun omakaan ei pelaa, ilman erikoismenettelyjä (rahan painaminen ja eläkerahastojen haltuunotto).
USA:sta ei kukaan joudu taloudelliseksi pakolaiseksi, vaan päinvastoin sinne pyritään ja siellä on käytännössä täystyöllisyys. Venezuelasta on jo kymmenesosa kansasta joutunut kurjuutta ja nälkää pakoon ja saman verran aikoo lähteä tänä vuonna. Venezuelan inflaatioprosentti on jo yli miljoona, USA:ssa noin kaksi. Siinä tiltulle muutamia ratkaisevia eroja noiden tmaiden talouksista.
Venezuelan väkiluku on jo jatkuvassa kasvussa. Toki köyhyyttä on, mutta suuri osa Venezuelassa lähteneistä on kolumbialaisia, jotka ovat puolestaan paenneet Venezuelaan Kolumbiassa viime vuosikymmenellä raivonneita huumesotia. Venezuelaan arvellaan muuttaneen kaikkiaan n. 6 miljoonaa kolumbialaisia. Siinä natotiltulle vähän realiteetteja.
"Venezuelan+väkiluku+on+jo+jatkuvassa+kasvussa."
Ei+ole,+vaan+ihmiset+pakenevat+sieltä+edelleen.
"Toki+köyhyyttä+on,+mutta+suuri+osa+Venezuelassa+lähteneistä+on+kolumbialaisia,+jotka+ovat+puolestaan+paenneet+Venezuelaan+Kolumbiassa+viime+vuosikymmenellä+raivonneita+huumesotia."
Venezuelan+kansasta+80%+elää+kurjuudessa.+Kolumbialaisia+siirtolaisia+tuli+Venezuelaan+n.700+000.+Venezuelasta+on+paennut+kurjuutta+yli+3+miljoonaa+ihmistä+ja+saman+verran+aikoo+lähteä+tänä+vuonna.
"Venezuelaan+arvellaan+muuttaneen+kaikkiaan+n.+6+miljoonaa+kolumbialaisia.+Siinä+natotiltulle+vähän+realiteetteja."
Lukusi+on+liioiteltu+yli+kymmenkertaiseksi.+oikea+luku+on+n.700+000.
Laskurisi ei ota huomioon pakolaisia:
https://www.reuters.com/article/us-venezuela-migration-colombia/four-million-venezuelans-may-live-in-colombia-by-2021-minister-idUSKCN1MC2NZ
Toki niinhän sitä on sanottava, jotta oma illuusio ei murenisi, mutta mikä tahansa helposti googlattava tilasto hakutyyliin Venezuela populaation growth, kertoo sen, että Venezuelan väkiluku kasvaa.
"Toki niinhän sitä on sanottava, jotta oma illuusio ei murenisi, mutta mikä tahansa helposti googlattava tilasto hakutyyliin Venezuela populaation growth, kertoo sen, että Venezuelan väkiluku kasvaa."
Jos Venezuelan väkiluku kasvaisi, se johtuisi syntyvyyden lisääntymisestä, mutta minun on hyvin vaikea uskoa, että se olisi kasvussa huomioiden sen, että miljoonia venezuelaisia on lähtenyt taloudellisiksi pakolaisiksi parina viime vuotena.
R....än vinkujat paniikissa kun Yhdysvaltojen ulkoministeri pisti r....än ja Kiinan kuriin. Yli 50 maata on tunnustanut opposition uuden presidentin joten r...ä ajatetaan maasta pian.
Yhdysvaltojen suurvaltapolitiikan vihamielisyys Venezuelaa kohtaan on läpinäkyvää. Noin kymmenen vuotta sitten pallonpuoliskon suurimpana öljynviejänä oli Venezuela, joka halusi päästä riippumattomaksi Yhdysvalloista ja alkoi suunnitella öljyn myymistä yhä suurempia määriä Kiinaan. Tämä oli ilmeisesti suuri-isku Washingtonin energiapolitiikalle, tai ainakin taloudellishegemoniselle ahneudelle. Siten Yhdysvallat ovat kiihdyttäneet Venezuelan ahdistelua entisestään bolivaarisen vallankumouksen kannattajan Nicolás Maduro Morosin voitettua presidentinvaalit vuonna 2013.
Maduron voitosta lähtien oikeisto on kampanjoinut esimerkiksi presidenttiehdokkaansa Henrique Caprilesin johdolla muilla kuin parlamentaarisilla keinoilla kansan valitsemaa sosialistihallitusta vastaan esimerkiksi syyttämällä sitä vaalivilpistä, järjestämällä väkivaltaisia yhteydenottoja järjestystä ylläpitävien poliisivoimien kanssa ja sabotoimalla sähkönjakelua, ruokatoimituksia sekä luonnollisesti mediasodalla, joka on pyrkinyt kansainvälisen tuen saamiseen painostuskeinona Venezuelan demokratiaa vastaan.
"Noin kymmenen vuotta sitten pallonpuoliskon suurimpana öljynviejänä oli Venezuela, joka halusi päästä riippumattomaksi Yhdysvalloista ja alkoi suunnitella öljyn myymistä yhä suurempia määriä Kiinaan."
Eikö se riippumattomuus enää kiinnostakaan, kun pakotteista niin vingutaan?
jenkit vituun petkele
Yle on vastikään esittänyt suomalais-chileläisen TV-sarjan ”Invisible Heroes”, jonka yksi tuottajista Yle on. Sarja kertoo siitä, miten suomalaisdiplomaatit pelastivat Augusto Pinochetin sotilasjuntan vainoamia ihmisiä Chilessä. Jo sarjan ensimmäisessä osassa tuodaan esiin, että CIA rahoitti sotilasjuntan vallankumousta. Silti Yle ei Venezuelan tapauksessa lainkaan kyseenalaista Yhdysvaltojen rummuttamaa versiota maan ongelmien syistä, unohtaa Trumpin hallinnon asettamien pakotteiden aiheuttamat kymmenet tuhannet heikompiosaisten kuolemantapaukset eikä tuo esiin Yhdysvaltain tukeman Juan Guaidón taustoja. Yle ei selvästikään halua, että historiasta otettaisiin opiksi. Miksi? Sitä on hyvä jokaisen pohtia.
Miten ihmeessä vuoden 1973 tapahtumista kertova sarja muka voisi ottaa kantaa Venezuelaan vuonna 2019? Kummassakin maassa köyhyyden aiheuttivat kommunistit, ei sitä kannata kaunistella.
Venezuela 2019 = Sikojen Lahti 1961
Jotain samankaltaista.
Jenkit kusi taas muroihinsa.
Trump ja Putin ovat sopineet etupiirinsä Helsingissä.
Jenkit saavat tehdä mitä haluaa omalla takapihallaan ja Venäjä samoin.
Krim / Venezuela OK?
Tiltu haaveilee, että Venäjä pääsisi tappamaan ukrainalaisia oikein urakalla. Ei tule tapahtumaan.
Antaa jenkkien aloittaa. Kohta läski lätisee ja tummenee Venezuelassa, jos vanhat merkit pitävät paikkansa.
USA - myönteinen everstijuntta ottaa vallan ja Maduro saa haulit hattuun, kuin Saddam /Gadaffi jee!
Salvador Allende puuttui listalta.
Chilen demokraattisilla vaaleilla valittu Presidentti tapettiin virkahuoneeseensa Yhdysvaltain ulkomaan tiedustelupalvelun CIA:n toimesta.
Saattoi tuolloin Kekkostakin pelottaa, kun jenkit tappoivat kollegan ja virkaveljen.
NATON lopullinen romahdus käynnistyi tappiosta Venetsuelassa.
Yksi syy hallitusta tukevien mielenosoitusten sivuuttamiseen on mediakertomuksen keskeinen kohta, jonka mukaan presidentti Maduro on paha diktaattori, jota kansalaiset yleisesti vastustavat. Esimerkiksi 23.1. lehti kirjoitti: ” HS, Venezuelassa on vaadittu väkivaltaisissa mielenosoituksissa lähes diktaattorimaisesti maata johtaneen Nicolás Maduron eroamista.” Kuitenkin kaikki, mitä lehti kertoo opposition toiminnasta, on ristiriidassa tämän kanssa: diktatuurimaassa oppositio tuskin voisi pitää hallussaan parlamenttia eikä siellä voisi järjestää mielenosoituksia, joissa vaaditaan hallituksen kaatamista ilman, että ne päättyisivät verilöylyyn. Ulkomaiden tuella diktaattoria avoimesti syrjäyttämään pyrkivä poliitikko, kuten Juan Guaidó, olisi aikaa sitten pidätetty.
Median luonnehdinnan mukaan vallankaappaajien omasta mielestään rauhallinen vallankaapaus tyrähti.
Länsimedian uutisointi noudattaa tiukasti Yhdysvaltojen luomaa linjaa Venezuelasta. Maan hallintoa syytetään taloudellisesta ahdingosta sekä terveyden- ja sairaanhoidonpalveluiden puutteellisuudesta. Madurosta muovaillaan sotilasjunttaan nojautuvan ”diktaattorin” kuvaa. Kuitenkin yhdysvaltojen pakotteet ja sortotoimet ovat suurimpana syynä maan kurjuuteen.
Yhdysvaltojen sisä- ja ulkopolitiikkaan vaikuttavan eliitin käsitys ”demokratiasta” ei noudata lainkaan demokratian perusajatusta, jonka mukaan hallintovalta nousee kansasta ja toteuttaa kansan tahtoa. Yhdysvaltoja hallitsevan eliitin, eli ikään kuin Yhdysvaltojen, mukaan demokratia toteutuu silloin, kun ”vihamielisen”, suvereenin ja taloudellisesti itsenäisen valtion hallinto saadaan kaadettua ja tilalle istutettua Washingtonin DC hyväksymä ”demokraattinen” hallitusjärjestelmä.
Venezuelan tämän vuoden vallankaappauskokelas, Yhdysvaltain kasvattama valepresidentti Juan Guaidó ehti hakea lainaa IMF:ltä sekä suunnitella Venezuelan omistaman öljy-yhtiö PDVSA:n yksityistämistä ennen kuin joutui pakenemaan maasta.
Tulihan käytyä 1976 ja 1978, :) https://youtu.be/hi3SslfAQmY
"Venezuelan Guaidó valmis keskustelemaan USA:n armeijan kanssa yhteistyöstä Maduron syrjäyttämiseksi
Opposition mielenosoitukset eivät lauantaina keränneet osallistujia entiseen malliin, mikä saattaa olla merkki Guaidón ympärille syntyneen liikkeen innostuksen hiipumisesta."
Kukahan on antanut Guaidólle valtuudet keskustelemaan USA:n armeijan kanssa?
"Venezuelan Guaidó valmis keskustelemaan USA:n armeijan kanssa yhteistyöstä Maduron syrjäyttämiseksi"
Voisiko Kokoomus nyt oppositioon jouduttuaan alkaa keskustelut USA:n armeijan kanssa yhteistyöstä Antti Rinteen syrjäyttämiseksi?
Juan Guaidó on itse menettelytavoiltaan diktaattori ennen kuin on edes päässyt valtaan.