Muslimeihin kohdistuva vihapuhe

Anonyymi

Tämä on rinnakkaisketju "Kristittyihin kohdistuva vihapuhe" - ketjulle. Myöhemmin voidaan sitten vertailla eroavatko ne toisistaan ja jos eroavat niin miten?

Avatkaa sanainen arkkunne että saadaan vertailukelpoista materiaalia riittävästi. Vertailu on tieteellinen menetelmä jonka tarkoituksena on löytää aitoon todellisuuteen pohjautuvia käsityksiä johtopäätösten tueksi.

31

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avaa vielä ateisteihin kohdistuva vihapuhe -ketju.

    • Anonyymi

      Mihin pyrit?

    • Anonyymi

      Jos joku uhkaa minua päänkatkomisella on holokausti lasten iltapäiväkerho.

    • Anonyymi

      Onko tällä palstalla näkynyt paljonkin ateismia pilkkaavia tai moittivia tai arvostelevia muslimeja?

      • Anonyymi

        Ei muslimit osaa Suomea, ateistit voivat aina kaasuttaa niin kannattaa vain
        odotella voimasuhteiden muutosta.


    • Anonyymi

      > Myöhemmin voidaan sitten vertailla eroavatko ne toisistaan ja jos eroavat niin miten?

      Hyvä idea, mutta opetellaan suomen oikea välimerkkien käyttö (loppuun kuuluu piste, koska kielioppi).

      • Anonyymi

        -Hyvä idea, mutta opetellaan suomen oikea välimerkkien käyttö (loppuun kuuluu piste, koska kielioppi).

        Jollei sinulla ole oikein mitään sanottavaa, niin älä rupea myöskään kielipoliisiksi tällä palstalla. Vai oletko kansakolunopettaja, jonka pitkä kesiloma tympii jo 9.6. ja pitäisi päästä töihin. Satteitakin luvassa (Ai niin piste unuhtu)


    • Anonyymi

      Noniin jeps, kun ihmisen itsensä on vlittava.

    • Anonyymi

      Oletko nähnyt ateistien pilkkaavan Allahia & Muhammedia tai vihapuhuvan muslimeille tällä palstalla.
      Eivät ateistit uskalla - sillä vastassa on niin kova jumala, että saattaa omassa nurkassa tärähtää!!!!!

      • "vastassa on niin kova jumala"

        Jos vatsa on kovalla, siellä on Allah tulppana.


    • Anonyymi

      Muslimit ei "viha puhu" sillä kaikki ihmiset ovat samanarvoisia, myös vääräuskoiset.

    • Ei uskontokritiikki (mukaanlukien uskonnon yhteiskunnallisten vaikutusten kritisointi) mitään vihapuhetta ole.

      • Anonyymi

        Eikä 'kekek-kekek' uskalla vihapuhua muhamettilaisille vaikka himottaisikin. Saattaa puukko heilahtaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä 'kekek-kekek' uskalla vihapuhua muhamettilaisille vaikka himottaisikin. Saattaa puukko heilahtaa...

        Ateisteista vaan vihapuhutaan täällä kaiket päivät. Ovat leppoisaa väkeä, niin ei tarvitse sinunkaan pelätä vaikka mitä valehtelisit. Kaikki syntisi tosin näkyvät Jumalan silmissä, joten helvettiin saatat joutua ikuisiksi ajoiksi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikä 'kekek-kekek' uskalla vihapuhua muhamettilaisille vaikka himottaisikin. Saattaa puukko heilahtaa...

        Miksi pitäisi mennä kenellekään räkyttämään?


    • Anonyymi

      Kaikki Abrahamilaiset uskonnot ovat samaa paskaa. Kas noin, siinä koko kolmen koplalle ja niiden loputtomille alalahkoilleen.

    • Anonyymi

      Helsingin Sanomat voisi ottaa kestoteemakseen homojen vihkimisen moskeijoissa. Siten saataisiin islam samaan tilanteeseen kristinuskon kanssa. Reaktioita voitaisiin seurata laajasti ulkomaita myöten. Kun aineistoa olisi riittävästi niin voitaisiin tehdä uskontovertailu. Vertailusta tehdyt johtopäätökset olisi hyvä lähettää TV:stä parhaaseen katseluaikaan ja uusintoja pyöritettäisiin yhä uudelleen ja uudelleen monta viikkoa (samalla tavalla kuin kristinuskoa kritisoivia ohjelmia Viasatin historia kanavalla).

      Juttusarja voisi huipentua vihkiäisiin Mekan suuressa moskeijassa. Onnellinen pari voisi sen jälkeen lähteä maailmanympärysmatkalle.

    • Anonyymi

      Tämä on rinnakkaisketju "Kristittyihin kohdistuva vihapuhe" - ketjulle. Myöhemmin voidaan sitten vertailla eroavatko ne toisistaan ja jos eroavat niin miten?
      ==================
      Ateistithan voisivat tehdä exit poll -kyselyn sekä kirkoistaan poistuville kristityille että muhamettilaisille, esittämällä kummallekin ryhmälle vastaavat kysymykset/väitämät:

      Esim. Turun tuomiokirkosta poistuville kristityille seuraavat väittämät:

      1. Jumala on mielikuvitusjumala, jota ei ole olemassakaan.
      2. Jeesus oli mielenvikainen häirikkö. joka näinä päivinä lähetettäisiin mielisairaalaan
      3. Raamattu on satukirja, joka on kirjoitettu paimentolaisten iltanuotiolla sepitetyistä tarinoista.

      Muslimien Turun rukoushuoneesta poistuville muhamettilaisille vastaavat väittämät:

      1. Allah on mielikuvitusjumala, jota ei ole olemassakaan.
      2. Muhammed oli mielenvikainen häirikkö. joka näinä päivinä lähetettäisiin mielisairaalaan
      3. Koraani on satukirja, joka on kirjoitettu paimentolaiseten iltanuotiolla sepitetyistä tarinoista.

      Sadalle kumpaankin leiriin kuuluvalle henkilölle tehdystä väittämäkyselystä saisi jo paljon tutkimusaineistoa kristittyjen ja muhamettilaisten reaktioista esitettyihin väittämiin.

      • Anonyymi

        Tulokset tälle palstalle


      • Anonyymi

        Tasapainon vuoksi mene ateisteille :

        1. Ateismi on uskonto, niin kuin kristinuskokin. Keksi jotain uskomuksia joihin muka uskovat, valehtele vaikka koska et keksi mitään oikeaa
        2. Ateisteilla on profeettoja, vaikka ei olisikaan ryhdy luettelemaan niitä ja pilkkaa heitä. Muista mainita Hitler, vaikka hän ei ollutkaan ateisti
        3. Evoluutio ei ole totta, kuussa ei ole käyty jne.

        Katso kuka suuttuu eniten.


    • Anonyymi

      Kovin on hiljaista tällä muslimirintamalla. Vasta 18 kommenttia. Voisi olla mieluummin 180 kun on kerrankin tilaisuus ateisteilla kommentoida muhamettilaisia ja muhamettilaisten jumalaa, Allahia, tällä palstalla.
      Mutta ei, ateistit kyyristelevät pelon poteroissaan.

      • Anonyymi

        Heti kun muhamettilaiset tulevat kristittyjen tavoin tänne mainostamaan naurettavaa mielikuvitusjumalaansa niin vastaus tulee olemaan täysin sama :)


    • Muslimit puhuvat sianlihasta rumasti. Se on lihapuhetta ja siksi täysin tuomittavaa.

    • Anonyymi

      ateistien pilkka kohdistuu aina oman kotimaan vallitsevaan uskon kulttuuriin, mutta islamistisissa maissa tämä on käytännössä itsemurhaa. Kuten tiedetään islamistien tempperamenttisyys on räjähtävää ja vailla rajoitteita. Kristittyjen pilkkaaminen on suojattua ja vailla pelkoa ja ateistien mielestä se on sivistystä ja parhaimmasta päästä olevaa nautintoa

      narsismille tyypillistä, kun isketään kohtaan minkä tiedetään satuttavan, vähän kuin vähemmistökulttuurissa kun auto jätetään invapaikalle tai ajetaan melkein kauppaan sisään

      • Anonyymi

        Täytyy olla aika helvetin typerä, jos menee jonnekin fundamentalisti muslimien hallitsemalle alueelle haukkumaan niitä. Ei kirkkoonkaan mennä mesoamaan ja haukkumaan, vaikkei siinä terveysriskiä olisikaan.

        Olen ihan yhtä lailla muslimeille kun kristityillekin tehnyt selväksi, etten usko ja uskon kaltaisen sekoilun voivat jättää pois kun mun kanssa asioivat. Silti voidaan syödä samassa pöydässä ilman ongelmia.


      • Anonyymi

        Youtubessa, jos osaa laittaa käännökset päälle näkyy arabiateisteja kommentoimassa. Islamilaisissa maissa ateisteja vainotaan ja teloitetaan, mutta eipä tämä näitä islamofobisia "kristittyjä" kiinnosta oikeasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Youtubessa, jos osaa laittaa käännökset päälle näkyy arabiateisteja kommentoimassa. Islamilaisissa maissa ateisteja vainotaan ja teloitetaan, mutta eipä tämä näitä islamofobisia "kristittyjä" kiinnosta oikeasti.

        Kyllä kristillinen Marttyyrien ääni kertoo välillä muihinkin kuin kristittyihin kohdistuvista vainoista.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Marttyyrien_Ääni


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä kristillinen Marttyyrien ääni kertoo välillä muihinkin kuin kristittyihin kohdistuvista vainoista.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Marttyyrien_Ääni

        Ihanko totta? Voitko antaa esimerkkejä ateistien vainoista? Sillä perusteella kuinka vähän ateisteista vihakirjoittavat täällä, voisi luulla että heidän ohjelmissaan ei ole tosiasiat kohdallaan.


    • Anonyymi

      Ei kai täällä juuri pyöri kuin yksi selkeä rasisti, jonka mielestä nimenomaan islamilainen usko olisi jotenkin erityisessä asemassa uskontojen joukossa. Kuitenkin Suomessa nimenomaan kristityt ovat erikoisasemassa (heillä on esim. valtionkirkot) ja heitä on uskonnollisista n. 99 %, joten jos mietitään, miten paljon vihapuhetta pitäisi tulla, niin eiköhän islamille suunnattua vihapuhetta pitäisi olla alle prosentti uskontoihin suunnatusta vihapuheesta.

      Täällä varmasti on enemmän, koska täällä tosiaan tuo rasistinen vajakki vaahtoaa, miten islam on synonyymi terrorismille ("kaikki muslimit ovat terroristeja"), he yrittävät lisääntymällä vallata maan tai että he yrittävät korvata Suomen lain tms. ihan täyttä paskaa, joka on vain rasistin omissa megalomaanisissa mielikuvissa (hän varmasti itse kutsuu itseään Jumalan soturiksi tuossa vihassaan). Suomi on kuitenkin menossa kohti sekulaarisuutta. Tämän näkee väestön uskonnollisuuden muutoksesta: uskonnottomuus on aivan huikeassa nousussa - eikä mikään islam.

      Sitä en sitten tiedä, paljonko täällä on oikeaa vihapuhetta ja mikä kritiikkiä. Herkkähipiäinen kristitty tietysti laskee kaiken vihapuheeksi, mikä esittää perusteluja, miksi uskontojen perusteet ovat heikkoja. Tyypillistä kuitenkin täälläkin on, että vaikka kärki kritiikissä osoitetaan kritilliseen suuntaan (vastineeksi kristitylle kuten kuuluukin), niin sama pätee jokaiseen uskontoon.

    • Anonyymi

      Muslimeissa ei mitään vikaa.
      Amerikassakin ongelmia aiheuttaa ihmisten ihonväri siis etninen tausta (rotumellakat) jos muslimi näyttää tavalliselta pottunokka suomalaiselta niin homma ok? korkeintaan sitä pidetään kylähulluna. Mutta voiiiivoi jos on liian päivittynyt taikka peräti musta Ja täytyy huomioida USA sivistysvaltio?....

    • Anonyymi

      Ei kukaan uskalla pilkata muslimeja, profeettaa (SAAS) tai Allahia. Vihapuhetta muslimeja kohtaan ei tapahdu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe